Jawa 250/353 Kývačka (1959)

Vlastník Troňa
Vloženo 28.12.2018
Aktualizováno 26.7.2019

Dlouho jsem si chtěl koupit starou motorku..tuhle jsem koupil v r. 2014. jako nepojízdnou. Pak ležela pár let ladem než jsem se do ní pustil.. Motorka nebyla krom štetkolaku nějak napadená kutilem, byla kompletní jen bez baterky a lanka plynu

Jawa 250 Pérák: Když jsem sháněl (asi 2012) tak sem si řikal že sou zbytečně dražší, když to vidím dneska tak bych si nafackoval..

První dojmy - Motorka mi padla hned do ruky položil jsem ji do stodoly a za 4 roky jsem se k ní vrátil, abych ji mohl přivést k životu a uvést ji do stavu který si zaslouží.

Motorku bych doporučil pro - Pro každého kdo má rád staré motorky, rád se v nich hrabe, baví ho mechanika a nastavování stroje

Doplňky na motorce - Vape zapalování - já vím není to origo ale pokud chci moto na užitek a ne jen jako leštěnku tak pro správnou funkci a bezstarostnou jízdu jedině vape.
Zpětné zrcátko - sice to neni origo ale při jízdě by mi to prostě chybělo.. (Chci vidět jak za mnou všichní mizí až vezmu za heft.. :D)

Jak jsem psal výše chtěl jsem starou motorku, líbí se mi ta jednoduchost a funkčnost. Sama funkčnost je pak jenom odraz majitele jak se o moto stará. Nezklame zde žádná řídící jednotka, relé, ani jiná elektronika. Vše nádherná mechanika. Je to kus historie. Nožní startování je uplná pecka a je škoda že dnes na nových mašinách skoro nikde není, není lepší pocit než motorku skutečně nakopnout.
Jawa je srdeční záležitost a je strašná škoda, že dříve jsme byli schopni takového boomu a dnes na to mužeme jen vzpomínat. Nové české jawy ani nestojí za zmínku. Chtěl bych vidět jak by to vypadalo když by takováto česká značka se svou historii byla schopná konkurovat současné produkci.

Jinak teda něco k motorce - jízda na ní zatím jen jako odrážedlo, stopu drží ale dojezd nic moc.
Motor - po vyčištění vypadá krásně a je supr tichej, škoda jen že se netočí.
Brzdy - tam jsou a můžu říct že o nich vůbec nevim
Podvozek - co dodat prdelka jako v bavlnce taková ta pohodička prostě..
Ovladatelnost - na místě horší za jízdy se uvidí
Úložný prostor - bohaty a dostatečný, v porovnání s modernímy až moc - často problém někam dostat lékarničku
Spotřeba - za pět let ani litr takže za mě nemá konkurenci
Servis - no tady nevim no... do ted ani koruna a co jsem se dal do renovace tak několikrát překročena cena mota.. takže tady rozhodně body dolu! :D
Poruchy - zatím asi vše co mě může napadnout

Motorka se cítí nejlépe - v dětskym pokoji kde se ji můžu věnovat a skládat.. :D

S motorkou se dá cestovat skvěle hlavně teda po částech které byli v okolí několika set Km kolem domova.. :D

Další postup.. - bližší info v aktualizaci deníku motorky

Tak po nějaké té době konečně hotovo - už jen doladit nastavení bohatosti směsi a nasadit kryt karburátoru

cmiral napsal 28.07.19 v 09:16

Lem ve starým mobilu nevidím, nicméně mi cosi na lopatě nesedí, ale nevadí jsem známý hnidopich a taky uznávám, že nemám všechno dokonalý...

Troňa
Troňa napsal 27.07.19 v 23:25

Co vim tak CZ ma mit jinak lem, tenhle blatnik by mel opravdu byt kyvackovy kazdopadne oba blatniky byli v zalostnem stavu a myslel sem ze budu shanet jine.. nakonec se je podarilo vyklepat, vyrovnat, vyletovat, klakson mam samozrejme origo jen ho musim slozit prozatim jsem tam dal tuto repliku. Co se laku tyce musim rict ze jsem spokojeny nicmene nejake nedostatky tam samozrejme jsou - neni to lakovane v bezprasnem prostredi ale venku na hulvata takze nejaky drobnosti tam jsou..

cmiral napsal 27.07.19 v 20:33

Ještě pozn. dal bych zpět původní klakson místo repliky, ale jinak fakt pěkná práce a lak závidím.

cmiral napsal 27.07.19 v 13:56

Super práce opravdu. Jako veteranista hnidopich mám trochu podle fotek problém s předním blatníkem, protože jsem taly kdysi omylem koupil s obráceným úchytem bovdenu z čz a mě připadá tvůj trochu divný, ale možná se mýlím, že je otočený. Jinak znova super.

dekel
dekel napsal 04.01.19 v 07:48 10b.

Krásna práca, držím palce do víťazného konca