Jawa 350/639 (1991)

Vlastník dasto
Vloženo 27.8.2018
Aktualizováno 27.8.2018

Moja prva velka motorka po vsetkych tych malych pionieroch a babetach.

První dojmy - Mal som 18a tento stroj brazdil vedlajsiu dedinu. Bola to jedina 639 na okoli, Moj sen, chcel som ju mat. Vlastne okolie brazdili len jawy a cz, ine japonske stroje boli velka rarita a moznost ich kupy nemozna. Ved ceny osobneho auta.

Pred touto dospelou moto som vystriedal niekolko pinclov, poskladal som vrazdu 175 z asi 3 motoriek (motor bol zo skutra CZ, ram klasika a zbytok tiez nasiel svojho darcu) ktora nesla a nebrzdila, jazdili sme na vsetkom a vzdy ked to islo.

Ako kazda jawa 350, spolahlivost sme neriesili. Vlnilo sa to, nebrzdilo.
Tato jawa mala upraveny ram, rezany a znova zvareny do trochu ineho tvaru. Znizilo sa sedlo pri nadrzi a zvysilo vzadu. Vytvorila sa tym zdvihnuta podsedlovka. Tlmice nasli ine miesto. To ju robilo inu oproti ostatnym jawam.
Ked som ju kupil, bola v dezolatnom stave. Motor vymeneny a klepal, (chalanisko dal plny 2 a potom tam omylom supol 1. Trhlo retaz, ta sa zmotala do bloku a praskla pravy karter.) lak zniceny ( vytiekla brzdovka), no aj tak chalan vedel, ze ju chcem, tak som mu zaplatil ovela viac ako bola jej hodnota.
V prvu zimu prisla na rad rozborka, nasiel som povodny lavy blok motora u jedneho chalana v dedine na ktorom bolo cislo z tp a zbrusil som kartre k sebe aby sedeli, repas kluky, nove loziska aj v prevodovke, vybrus valcov a potom zborka.
Zbytok moto tiez rozborka, ram dostal novy lak, pololesk cierna a nadrz so zbytkom kapotaze trosku laminatu pre zlicovanie dielov. Mal som svoju predstavu o upravach. Vyrobil som si klin pod motor z laminatu, kastliky trosku natiahol (tiez laminat) a napojenie na zadny plast ku svetlu dostalo tiez akesi prechodky, aby sa zakryli tie fugy (na prst) tiez laminat. Novy lak race cervena, striekal som sam, prvy krat pistolou a podarilo sa. Budiky isli vrtackou na 000000 km, dostali biely cifernik s podsvietenim Led na plosaku. Toto bola super pomoc od kamosa ktory sa ucil v tej dobe slaboprud. Opatovna zborka trvala par mesiacov, no podarila sa a moto bola na svete. Co bolo treba islo nove, inac sa vsetko cistilo a davalo do 100% funkcneho stavu. Zabeh klasika M2T a sviecky NGK. Dymelo to ako lokomotiva aj po zabehnuti a prejdeni na iny normalny olej eso. Az po nasadeni sviecok brisk to islo ako ma. Neviem preco si to nevedelo poradit s NGK aj ked boli kupovane presne na moto.
Tah bol super, max 150 tam proste prestala tahat.
Potom prisli ine zaujmy a fakt, ze nemam vp na A, tak som ju predal. Kupil auto a jazdil.
Kedze som podnikal vylety len okolo dediny, nemam moc skusenosti s dlhsou trasou.
Teraz prehladavam inzeraty a ak by sa nahodou nasla moja byvala na predaj, skocim po nej znova, predsa vp uz je a trochu by som si pripomenul tych peknych 18.