Jawa 350/639 (1990)

Vlastník Trabo
Vloženo 21.3.2011
Aktualizováno 21.3.2011

Jawa 350 639 je moja prvá motorka, keď som si ju vyberal, tak voľba značky Jawa bola relatívne jednoznačná, z dôvodu ceny a dostupnosti náhradnych dielov a dvojtaktu! Ratal som aj so závadami, keďže mojim autom je Trabant 601, vedel som do čoho idem.

Popis
Jawa 350 639, je predposledným modelom Jawy 350, je to vlastne typ 638 s kotúčovou brzdou v predu. Má dvojitý trubkový rám, ktorého tuhosť bola na svoje obdobie, cenu a prostredie vzniku dobrá, je to Jawa tak, tak samozrejme sa trocha vlní, ale to k tej motorke patrí. Jej motorom je úžasný vzduchom chladený dvojtakt, ktorého zvuk je krásny a vôňa typická. Ďalšou úžasnou vecou na Jawe je nakopávanie motora, kde to nieje iba slovo, ale skutočným popisom spôsobu jej štartovania, čo ma podľa mňa obrovské čaro. Základný popis musím zakončiť slovami "keď sa Vám nepáči, tak si ju nekupujte!"

Jazda
Na mojej Jawe som ešte veľa nenajazdil, lebo som ju kúpil len tento rok v januári a vodičák budem mať na ňu až od apríla, ale môžem povedať, že jej sedadlo, je jedným z najpohodlnejších, ktorom som sedel.
Počas jazdy je podstatnou vecou aj odkladacie priestory, tých je na Jawe viac ako dosť, je kam dať lekárničku, krabičku so žiarovkami, vestu, náradie, dvojtaktný olej a nacpal by som tam aj 2 klobásy a kus chleba.
Ale treba hovoriť aj o inom, maximálnu rýchlosť mojej Jawy som ešte nezistil, ale hneď ako to budem vedieť napíšem.
Zrýchlenie a pružnosť? podľa mňa je celkom živá do kopcov ma tiež dosť dych, keď treba zrýchli slušne a to hlavne v otáčkach medzi 3500 a 4500, kde už bohužiaľ začína choroba každej Jawy 350 a to sú VIBRÁCIE! Vibrácie sú najviac cítiť na stupačkách, ale čo už je to Jawa treba to pochopiť. Ešte som skoro zabudol, je to vec, ktorú treba spomenúť k zrýchleniu, poloautomat, výborná drobnosť, neskutočne jednoduchej konštrukcie, ktorá je obrovským pomocníkom a veľmi som si to obľúbil. Áno, nevýhodou sú strašne dlhé dráhy radiacej páky, ale "je to Jawa" a vieme z akého roku je jej prevodovka. škoda, že to nieje 5-kvalt.

Spoľahlivosť a servis
Aká je spoľahlivosť Jawy ešte neviem, ale viem, že tam mám bezkontaktné zapaľovanie VAPE. Niečo podobné mám v Trabante, tam sa to volá zase EBZA a je to jednoznačne posunutie spoľahlivosti na úplne inú dimenziu, je to vec, ktorá sa nekazí a verím, že sa nepokazí. Keď vidím, že to prežilo predchádzajúceho majiteľa, ktorý bol mechanik s veľkým "M", tak už prežije všetko. Áno bývalý majiteľ mojej Jawy, to je človek, na ktorého som nádával asi najviac, čo si pamätám, keď som po nom znova rozoberal a zisťoval, čo všetko zbabral, či pri opravách, alebo montáži niečoho nového vždy niečo lietalo po garáži. Nepochopím, prečo sa toho chytá niekto, kto má nulové znalosti asi o všetkom, čo sa na motorke nachádza a myslím, že každý, kto prišiel do kontaktu s Jawou potvrdí, že je jednoduchá. Bývalý majiteľ a jeho "tuning" bol dôvod, prečo som nakoniec z drobných opráv mojej novej Jawy prešiel na jej skoro kompletné rozobratie a spätné zloženie. Som šťastný! motor tesní, spojka ide ľahko a vypína, výfuky už motor nedusia, tlmiče pruženia tesnia, brzdy brzdia, rajdy sa otáčajú rovnako a vidla a mnoho ďalšieho a aby som nezabudol, je skutočným umením zapojiť zapaľovanie cez brzdový spínač...
Jawa štartuje na prvé nakopnutie!
Servis, našťastie všetko zvládam sám, alebo s pomocou ešte jedných rúk. Poslednou a veľmi podstatnou vecou je dostupnosť náhradných dielov, mám šťastie, že kúsok odomňa v dedine pri Bratislave s názvom Jarovce, je jeden obchod, kde majú všetko a ak náhodou nemajú tak zoženú, prepašujú, vymontujú, alebo vyšmelia... A tou definitívne poslednou vecou sú tie ceny dielov, a tie sú skutočne krásne!

Záverom, po ďalších, dúfam, že bohatých skúsenostiach informácie doplním...

M-P9
M-P9 napsal 21.03.11 v 19:36

Milan1963
Milan1963 napsal 21.03.11 v 09:44

Dobrý popis!At' Ti Jawa dělá jen radost,taky jsem ji měl a ač nyní sedlám silnější Jawu než 350,vzpomínky na třistapadesátku jsou velmi příjemné.Dávám samozřejmě 10 bodů.