Anketa Křišťálová Lupa 2019: Podpořte nás a hlasujte pro web Motorkáři.cz v kategorii Zájmové weby.

MV Agusta Brutale 800 (2014)

Vlastník FiZzeR
Vloženo 7.7.2018
Aktualizováno 1.8.2019

Takovej talijánskej hornet, akorát kapánek dražší, cestou někde potratil válec a o něčem jako ergonomie vůbec neslyšel.
I tak jsem vcelku spokojenej parchant.

MV Agusta Brutale 1078 RR: Chtěl jsem něco víc na pohodu, taky obavy ze servisu čtyřválu
Ducati Hypermotard 1100/1100S: Původně horký favorit, ale na cestování prej nic moc
Aprilia Tuono V4R: Vzhled a nevalná pověst prvních ročníků
Moto Morini Corsaro 1200: Nebyla k sehnání v rozumném stavu, navíc hmotnost tankeru vezoucího náklad olova

První dojmy - Už delší dobu mě nebavilo jezdit hubou napřed na čtvrt plynu na ninje, tak jsem pošilhával po něčem víc na pohodu, něčem s čím bude sranda i v legálních rychlostech a co bude i lahodit mému oku. Tak jsem si pořídil todle splašený zábradlí, protože nevidím důvod proč ne.

Motorku bych doporučil pro - Pro někoho, kdo už je na sporta vyměklej a na čopra ještě moc mladej.

Doplňky na motorce - Padáky. Aspoň ty, radlice na zvěř se zatím na motorku nedodávají. Se sériovým tichoušem a mou animální přitažlivostí lze očekávat další blízká setkání chlupatého druhu.
LED žárovky v zadním světle.
Širší řidítka WRP, váha je tak víc na předním kole a motorka nemá takovou tendenci ztrácet přední kolo na výjezdu.
Lámací páčky.
Bar-end zrcátka, místo těch sériovejch v kterejch vidim tak akorát jak mi to sluší, a to jen s vypnutým motorem.

Od předchozího majitele custom sedlo od DDTuningu. Vypadá hezky, ale vcelku rychle se prosedí a delší cesta je utrpení.

Varhany od pánů instalatérů z Quat-D

Dojmy bezprostředně po koupi
Nejede to, vibruje to, aerodynamika otevřeného deštníku, bolí z toho řiť, zní to jako kýbl šroubů v míchačce, pod plynem to mručí jako já když mě v pondělí ráno budík tahá z pelechu a jestli se to posere, tak se vopupínkuju jak větévka třešně na jaře.
Ale je to děsně krásný. Měli by k tomu dávat i křeslo, člověk si sedne a dokáže na to vejrat dvě hodiny v kuse. Sice už to není epes ráres jak starý brutalky, ale část toho kouzla exkluzivní značky tam zůstala, vizuál ital umí a když se mu zrovna chce, jeho smysl pro detail je až nepochopitelnej. Vždycky jsem při výběru auta či motorky před srdcem dal přednost rozumu a následně se drbal za uchem. Tentokrát vyhrálo srdce, tak uvidíme.

Je to krapet tvrdší svezení, i po ninje, dost na tom fouká (kdo by to byl řekl), s ride by wire se taky budu muset nejdříve nějak sžít, ale první větší výlet mě přesvědčil, že to bude stát za to. Měli by k tomu krom křesla dávat taky banánovou krabici náhradních řidičáků, přišla by vhod. Je to chuligánská motorka, skvěle se na ní prasí, za plynem jde jak pes za buřtem, brzdy celkem jedovatý, vykřížit to do zatáčky a opouštět ji po zadním nic neobvyklého, ale to je proto že nechci, až chtít budu tak mi to nepude, klasika.

Zatím probíhá lehké vychytávání mušek, neb jsem - jak je mi vlastní - koupil hajtru, abych ji dal do topu a se ztrátou prodal.

Tak už mám něco najeto...
... za první tři měsíce necelou osmičku (což jsem na ninje nenajel za poslední tři roky dohromady), tak si to sesumírujem.
Postupně opadá to prvotní nadšení z pozlátka exkluzivní značky, motorka je vizuálně jako celek tuze pěkná, leč při bližším pohledu na některé detaily to není takový porno, jakou by dle značky být měla - některé komponenty působí dost lacině a některé detaily odfláknutě.

Podvozek:
V souvislosti s předchozím odstavcem asi hlavní výtka - v sériovém nastavení je motorka dost nevyvážená, příliš tvrdý zadek a žvejkačkovitý předek. Zadní sachs maká dle očekávání, spíš na tvrdší straně spektra, zato přední marzocchi vidle centrálu nestíhá - zejména s člověkem slovanského vzrůstu. Pružiny jsou příliš měkké a vidlice je nedotlumená, zejména co se odskoku týče. Se svými devadesáti kily mám přední pružiny utažené nadoraz (15 otoček z minima vs 5 série, což dává sag poněkud nepochopitelných 45 mm), kompresi jsem nechal bo stejně nic nedělá, odskok utažený nadoraz. Za jízdy dobrý, ale při brzdění se dost potápí. Přes zimu se podívám, zda by to nešlo poladit pružinami a olejem.
Co ale musím vypíchnout pozitivně je ovladatelnost. Slovy se to nedá ani popsat (nebo dá, pokud "ježišikristepanenkomarjatojeneskutečnýpornotodleto" považujete za slovo), ta motorka má snad telepatický schopnosti. Jak se říká "kam koukáš, tam to jede" tady platí na 101%, už samotný pohyb oční bulvy stačí k tomu, aby to zatáčelo. Samo sebou krátký rozvor a krátká stopa ssebou nese i jisté sklony k rozklepávání řidítek, zvláště na tuzemských asfaltových polňačkách. Ze začátku jsem z toho byl vylekanej, teď už se mi to nějakým zvráceným způsobem začíná líbit. Prostě jedu si svoje, motorka si pode mnou tak nějak žije svůj život, já jí nechávám určitou volnost a ve výsledku jsme oba happy.

Brzdy:
Brzdný účinek přední brzdy je i s ohledem na nízkou hmotnost motocyklu velice slušný, nicméně dávkovatelnost je - pravděpodobně s ohledem na klasickou axiální brzdovou pumpu - dost mizerná. Vzdálenost páčky od řidítka je nastavitelná pro ruku v rozmezí od kanadského dřevorubce po goliáše, nic pro slečinky nebo drobné metrosmdesátníky jako jsem já. Krapet nechápačka, zajímalo by mě jak na tom jezdí děvčata, jestli si tu páčku přitahují v botě zastrčeným pohrabáčem nebo jak. Dvoudílné brzdiče oproti monoblokům na sesterské F3 taky působí jako nevítaná úleva rozpočtu.
Zadní brzda je až nečekaně jedovatá, asi se někdo v Itálii rozhodl zatočit s pomluvou, že italky nebrzdí zadkem. Párkrát mi to spolu s brzdným momentem motoru připravilo horkou chvilku před vracákem, ještě že naskočily reflexy z RSVčka, které dělalo to samé. Stejně jako sklápění pravého zrcátka nad 140 km/h. Asi nějaký italský voodoo.

Motor:
Třívál jsem ještě nesedlal, nemám tedy moc s čím porovnávat. Zdá se to být ideální kompromis mezi V2 a R4, dole to nejede a nahoře to vymře... no dobře, trochu kecám. Výkonově je to oproti předešlé ZX10R samozřejmě jinde (fňuk), ale při běžném silničním mrdání v půlce otáčkoměru je to podstatně použitelnější, minimálně pocitově - desítka se musela nejdřív trochu nadechnout, než člověku rozplácla bulvy o zadní stranu lebky a servala mu sklovinu ze zubů, tady se rozplácnutí bulev sice nedostaví a sklovina člověka opouští leda tak z vibrací kolem 5tis otáček, ale zato se motor sebere hned, jedno co je tam za kvalt, jedno co je na otáčkoměru, prostě tumáš a za mohutného chrchlání z filtrboxu vyrazí. To se mi líbí.
Co se mnohokráte skloňovaného elektrického plynu (ride by wire) týče, nemám s ním problém. Je sice krapet citlivka, zejména ve sport režimu, a v kombinaci se slabou pružinkou rukojeti může být jízda po rozdrncaném povrchu celkem výzva, ale asi nic zásadního; při bežné jízdě funguje jako lanko, kolik tomu otočím, tolik tam mám. Nepřidávám se tedy k novinářskému hejtu, nicméně předchozí majitel se zmiňoval o proběhlé aktualizaci softwaru, čili je možné že to mezitím taloš nějak vychytal. Co ovšem hejtuji značně je náchylnost systému k poruchám, jednoho krásného dne mi to (po mytí motorky, souvislost náhodná?) při předjíždění na dvouproudovce sebralo plyn, nechalo mě to točit max 3000 otáček a rozblikala se mi diskotéka na budíku - prý je to notorický problém, který mnoha lidem vyřešilo pouhé vyčištění konektoru plynové rukojeti, v některých případech se musela rukojeť vyměnit. Vyčistil jsem konektor, a so far so good.

Celkově:
ta motorka mě fakt baví. Nejvíc asi ta zvláštní živelnost, jak jack russel na koksu. Co na tom že z toho po půl hodině bolí prdel, co na tom že to zní jak kýbl šroubů ve ždímačce, zrcátka v kterejch není nic vidět, krok řadící páky jak u vejtřasky, a ta pověstná spolehlivost... je to krásný a je to zábavný, člověk tomu leccos promine.

Co mě fakt sere:
Na motorce je spousta detailů, které při bližším zkoumání dost deklasují celkový dojem, ani ne tak designově jako spíš technickým zpracováním.
Jmenovitě například matičky.
Jsou všude.
Z "druhé strany", přirozeně. Zevnitř kapot.
Taky šroubky. S hlavičkami z vepřového sádla a na dvojku inbus. Co se asi při druhým, třetím povolení stane, inžinýři? Ani člověk nemusí mít čínskou golu.
Taky skovaný matičky. Takový ty co jsou zalitý v plastu (špuntík expanzky, přední světlo apod.) bez nějakého lepšího zajištění, takže se do nich šroubek dá pouze zašroubovat, leč vyšroubovat již ne páč se celý ten ďáblův vynález protáčí. Jsem zvědavý, až mi praskne žárovka v předním světle.
Což mě přivádí k poslednímu (prozatím) bodu - žárovky. V zadním světle jsou žárovky. Fakt. Takový ty kulatý. Skleněný. S vlákýnkem uvnitř. Prostě normální edisónka. Jakože cože, MV??? Do kalendáře už jste se koukali? LEDkový světlo měla i ninja z pravěku (04).
Kapitola sama pro sebe je převodovka. Rychlosti jsou poskládaný smysluplně, potud bez výhrad, ale krok řadící páky je dlouhý skoro jako na staré číze, kde si při řazení trojky obvykle dávám kolenem do brady. Sériový quickshifter (EAS) funguje podle nálady, někdy je přeřazení hebounký jak sametový spoďáry, jindy jak flákanec po vajcách. Zejména mezi 5-6 má značný sklony k falešným neutrálům. Krom toho se mi už párkrát stalo - při brzdění s vymáčknutou spojkou a kvaltem - že převodovka zůstala viset v kvaltu a odmítala řadit, musel jsem tomu pocuknout spojkou a zas to chodilo jako jindy. Těžko říct jestli je to závada nebo vlastnost, každopádně po chirurgicky přesné převodovce na desítce je to zklamání.
Stejně tak i spojka, za studena z nějakého důvodu kope, po zahřátí už je záběr hladký jak zpocená žába v průtrži mračen. Tomu asi taky budu radši říkat vlastnost.

Animals21
Animals21 napsal 12.08.19 v 11:37 10b.

TOP recenze

Petr5potštejn
Petr5potštejn napsal 16.03.19 v 22:07 10b.

Zdravím.Dobrá recenze.Pěkně jsem se pobavil Mohl bys napsat nějaký cestopis myslím,že by to mohlo bejt dost dobrý.
Měj se ať se daří.

MatesST
MatesST napsal 27.02.19 v 17:19 10b.

Super recenze. Docela sem se pobavil.