Simson S 51 Enduro (1989)

Vlastník Panzu
Vloženo 13.7.2017
Aktualizováno 13.7.2017

Simson to byla jasná volba od mládí. Koupeno z nostalgie.

První dojmy - Překvapila i když jsem to nečekal od tak malého objemu. Rovina, kopec, terén a ono to pořád jede. Uživatelsky velmi příjemné a dává to člověku dojem dospělé motorky alespoň ze začátku než si na to zvyknete.

Motorku bych doporučil pro - Pro začínající motorkáře a nebo pro kluky či holky na naučení případně pro takové jako jsem já :-).

Doplňky na motorce - Snažím se to dotáhnout do originálního stavu.

Simsona jsem chtěl vždy i když byl cenově nad mé možnosti. Ale v 15 letech jsem byl připraven. Našetřeno 13 000 Kč a to i díky prodeji mé Jawy 21 a 23. Mustanga jsem oželil, ale na pionýra vzpomínám do dnes a o to více mě to mrzí, že jsem nakonec prodávat ani nemusel, ale to jsem tehdy ještě nevěděl .

Tedy vše připraveno a začalo se hledat v místní inzerci. Internet ještě nebyl a inzertní noviny byly jedinou možností, pokud člověk neměl někoho známého, kdo Simsona vlastnil a chtěl prodat. Podařilo se a vyskytl se na prodej jeden Simson červené vysněné barvy nedaleko Zlína. Zajeli jsme se na něho mrknout, byl to myslím rok výroby 85-86 bez otáčkoměru a 6V, to byl tehdy pro mě nepřekonatelný problém, nebyl jsem ochoten slevit ze svých nároků a chtěl jsem tam vše co měly velké motorky protože pionýr toho moc nenabízel co se týče výbavy. Takže se hledalo dále, ale nic vhodného nepřišlo. Dosáhl jsem věku 15 let a přihláška do autoškoly na sebe nenechala dlouho čekat a už jsem seděl v lavici na první hodině. Ale to co přišlo, bylo pro mě takovým zlámáním, že jsem svůj sen odložil o dalších 15 let . Na první hodině nám oznámili, že došlo ke změně zákona a Simsona budeme moci řídit až od 16 let . Tehdy mi to přišlo jaké hrozná křivda a rozhodl jsem se to sabotovat a počkat až do 18 let na řidičský průkaz na automobil. Asi toho dnes i lituji. V tomhle období se jezdilo stále bez papírů na Jawě 150 po místních cestičkách, tedy člověk toho moc nenajel.

Ale tak nějak to bylo stále ve mně, že jednou si ten sen splním. Okolo 25 let se udělal neomezený řidičák a od té doby mě to vždy dvakrát do roka chytlo, kdy jsem hledal vhodného Simsona k prodeji nic nepřišlo a nebo to bylo daleko či již prodáno. Tohle pokračovalo dalších 5 let až do letošního května. Hledal jsem dlouho, pár nabídek bylo, ale vše uteklo. Docela mě překvapilo jaký zájem, je o Simsona a kam se cenově dostali. Tedy byl jsem ochoten připlatit. A pak to přišlo. Pondělí ráno a sjíždím inzerci a ejhle, krásný červený Simson v originálním stavu, 12 V a s otáčkoměrem . Volám, ale bohužel už jsem třetí v pořadí a ten inzerát tam vysel od neděle večer . Proběhlo pár telefonátů atd. a pán slíbil, že se ozve. A opravdu, za dva dny zavolal, že moji nabídku přijímá. Vše se nachystalo a vyráželo se v sobotu ráno směr Blansko. Cestou jsem měl obavy, zda bude odpovídat opravdu tomu, co bylo na foto a co pán říkal. Ale obavy byly zbytečné.
Pán velmi příjemný a bylo vidět, že má ke stroji vztah. Simsona zakoupil jako nového v roce 1989 snad po vojně. Pak na něm jezdil a později odložil do garáže. Sem tam projel a poslední rok ho začal dávat do kupy pro dceru, když bylo hotovo zjistil, že dcera nemá o Simsona zájem a rozhodl se ho prodat, aby mu neležel ladem v koutě garáže. Za což jsem velice rád a myslím, že mu bude u mě dobře.
Tedy vyšlo vše, co jsem chtěl: Červená barva, rok výroby 1989, 12V, malá stará SPZ, originální stav.
Simson je ideální na cestování okolo komína, jezdí velmi dobře a lehce a rychlosti jsou hezky odstupňované a na dvojku to vyjede skoro vše, takže 2 x do týdne máme hodinovou vyjížďku.
Závady – hůře se řadí 1 a 2, ale to se spraví přes zimu teď hlavně jezdit a kochat se krajinou a litovat co člověk mohl zažít v 16 a 17 .

Petrovák
Petrovák napsal 28.08.17 v 19:45 10b.

Ahoj mám také Simona červené barvy, chtěl bych mu dát nový lak, ale nevím číslo nebo označení barvy, aby byla barva co nejvíc podobná originálu. Jakou značku jsi použil ty. Ďíky za radu.

dadanek1999
dadanek1999 napsal 16.07.17 v 11:11 10b.

Krásnej, jasných 10 Řazením se netrap, pokud není nějakej průser v motoru tak ho jen seřídíš lehučkým přiotočením seřizovací matice.

Barney
Barney napsal 15.07.17 v 20:25 10b.

Krásný Simson. Tak zachovalých už moc není. :)

zemakh
zemakh napsal 15.07.17 v 20:15 10b.

Tzv. Simsalabimson

Milan1963
Milan1963 napsal 14.07.17 v 01:08 10b.

jako nový .