KTM Duke 690 R (2011)

Vlastník joker-sk
Vloženo 21.11.2015
Aktualizováno 29.11.2015

148 Kg zábavy! Jednovalcové kladivo !!!

První dojmy - Duke 690 R mi dal presne to čo som od neho očakával! Zmenu, vlastný štýl, ktorý sa nedá k ničomu prirovnať! Rýchli, obratný, výbušný, kvalitné odpruženie, zatial najzábavnejšia, najcharizmatickejšia motorka akú som mal.

Doplňky na motorce - výfuk Leo Vince Evo II underbody, krátke páčky brzda - spojka

áPamatám si ešte na predstavenie Duke 690 tretej generácie. Vtedy som vlastnil Hondu Hornet 900 F a nechápal som ako si vobec niečo takéto može niekto kúpiť a už vobec by som neveril, že si ho kúpim ja. Som jasným dôkazom toho že chute sa vekom menia. Po prvej sezóne s Dukom, môžem konštatovať že to bola dobrá voľba..

Dizajnovo ma motorka chytila až keď som ju prvýkrát uvidel naživo a odvtedy som začal vyhľadávať recenzie, parametre, videá atď. 70 koní, 70 Newtonmetrov na jeden valec a 148kg vypadalo zaujímavo. Nájsť použitého Duka na Slovensku nie je ľahké a R-kovú verziu z roku 2011 takmer nemožné. Napriek tomu sa mi pošťastilo a na jar som ho mal už v garáži.

Po motorkách ako, Kawsaki ZX 636 R ninja a Honda Hornet 900F, moje očakávania ohladom výkonu neboli veľké, o to vačšie však bolo moje prekvapenie po prvých jazdách. Duke svojou nízkou hmotnosťou a krúťákom odpspodu zmazáva výkonový deficit oproti strojom silnejším o desiatky koní. Po pár týždnoch som vedel že Duke 690 R je presne ten stroj čo som hľadal. Pri každej príležitosti mi poskytuje veľkú dávku adrenalínu, štarty po zadnom a pristavanie na prednom kolese, idú skúsenejšiemu jazdcovi s maximálnou ľahkosťou. Plne nastavitelné odpruženie White Power je niečo neopísatelné a v porovnaní s predošlími motorkami je to rozdiel ako nebo a zem. Podvozok nerozhádže ani prejazd nerovnosťami a výmoľmi vo velkých náklonoch, čo na našich cestách zaživame pravidelne. S touto motorkou si jednoducho môžem dovoliť to čo som si s predošlími nemohol a to s ľahkosťou a širokým úsmevom v prilbe (-:

Myslím že najvhodneším prostredím pre Duka je mesto a ostré horské zákruty. Maximálnou rýchlosťou ktorú som videl na mojom tachometri bolo 185 km/h, ale este by to možno nejakých 10km navyše zvládlo. Nápor vetra pri tejto rýchlosti je uz nepríjemný, nakoľko motorka je štíhla, má značne vysokú siluetu a iba maličký veterný štít.
Brzdy, to je jednoducho Brembo. Niekto by si pomyslel že jeden kotúč je málo, ale omyl! Tento predný radiál by zastavil aj vlak! Na prudké brzdenie stačí jeden prst, citlivosť, dávkovateľnosť a agresivita v jednom kotúči... Navyše brzdy nevädnú ani pri dlhšej agresívnejšej jazde. 100 bodov pre KTM. Za veľký plus taktiež považujem hydraulicky ovládanú spojku, ktorá je krásne mäkká, na rozdiel od mojej predošlej Kawasaki zx636r, kde som mával po dlhšej jazde pluzgiere na prstoch...

Motor - nemám s čím porovnávať, nakoľko som jazdil iba štvorvalce (CBR600,Kawa 636, Hornet 900) a radový dvojvalec ( Suzuki GS 500 E). Každopádne, taký záťah som od jedného valca nečakal! Na jednotke s plynom prevracia na chrbát, na dvojke s dopomocou spojky, krásne vyskočí na zadné a potom je už iba na jazdcovi ako to zvládne korigovať (-: Do 3tisís si trošku poskáče ak mu dáte príliš vysoký kvalt, ale od 3tis hore je to paráda až po vrch. Bál som sa že oproti hladkým štvorvalcom to bude ako na traktore, ale vibrácie sú prekvapivo zvládnuteľné, po čase si ich ani neuvedomujem. Zdá sa mi že Duke je sprevodovaný príliš do rýchla, preto plánujem výmenu predného ozubeného kolieska za menšie o 2 zuby.

Ak by niekto chcel Duka na turistiku, skôr nie ako áno. Úzke sedadlo, žiadna ochrana pred vetrom, možno s vyžším štítom by to bolo lepšie. Najviac čo som najazdil za jeden deň bolo 370 km a to už som bol riadne unavený, ale to by dopadlo rovnako aj na superšporte alebo naháči...Treba dodať, že tempo bolo divoké, možno pri 90km/h by to bolo v pohode. So spolujazdkyňou som najazdil iba pár kilometrov, na moje počudovanie si nesťažovala. Na dlhšej trase by určite zmenila názor :D

Čo sa spotreby týka, ďalšie milé prekvapenie bolo ked som pri agresívnej jazde vyrátal spotrebu 5,5litra a pri dlhšej trase dokonca 4,5l !!! Pre mňa priam neuveriteľné, ale je to tak (-: Duke je taktiež nenáročný na údržbu. Do motora ide 1,8 litra oleja a interval výmeny pri R verzí je až 7tisic kilometrov čo je super. Pri páde by to bolo už drahšie, nakoľko originálne diely od KTM vyjdu draho a iné na tento stroj zoženiete ťažko...

Celkovo KTM Duke 690 R r.v. 2011 je pre mňa zatial najoblubenejšia, najkrajšia a najlepšie ovládateľná motorka akú som jazdil. Navyše je to ojedinelý stroj, myslím že dizajnovo potiahnutý do detailov. Osobne sa mi páči viac ako novší model. Kvalita spracovania je taktiež na veľmi vysokej úrovni, tento model bol dokonca drahší ako novšie kusy. Motorku odporúčam každému kto už zunoval Superšporty, Naháče a nechce ďalšiu tuctovku do garáže (-:

Este pridávam zopár foto z jednej peknej akcie, na Motozraze v Komoči, kde sa mi podrilo s Dukom vyhrať šprinty v kategórií ENDURO. Konkurencia síce nebola veľká (medzi inými - TDM 850 a Yamaha XT 660 supermoto) ale napriek tomu poteší (:

SC50
SC50 napsal 07.03.18 v 17:31

Takovou chci,ročník i barvu! pecka

MichalR10
MichalR10 napsal 15.02.18 v 18:19 10b.

Díky za komentář. Též dávám 10b. I za popis. Je vidět, že Tě fakt baví

Maxim
Maxim napsal 15.02.18 v 00:21 10b.

Super a díky!

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 21.07.17 v 00:31 10b.

tocik
tocik napsal 05.08.16 v 15:00

Ahoj tak od te doby najeto 4,500km a super fakt asi nejlepší moto co jsem kdy mel vaha a vykon jednovalce proste super naprosta spokojenost