BMW R 1150 GS (2003)

Vlastník robbie5
Vloženo 16.5.2015
Aktualizováno 16.5.2015

I přes svou váhu velmi dobře ovladatelná v jakémkoli prostředí.

První dojmy - Je to má první motorka, takže není s čím porovnat. Obecně jsem si musel zvyknout na hmotnost stroje, a to jak při manipulaci na místě tak při popojíždění a dobržďování. Jak jsem si zvykl tak už to vůbec nevnímám a užívám si snadné ovládání, možnost jet téměř na jakémkoli povrchu a hlavně ve vzpřímené pozici.

Motorku bych doporučil pro - Pro každého, kdo se rád sveze, nechce se omezovat jen na silnici, má rád pohodlí, ale zároveň nepotřebuje překračovat vysoké rychlosti a nevadí mu, že má kus starého, poctivého železa, které čas od času potřebuje nějakou opravu.

Doplňky na motorce - Ve standardu byly vyhřívané hefty - dobrá věc v zimě a při dešti, abs - již několikrát jsem byl za něj strašně rád, hlavně když mi do cesty vběhl z lesíku pes, blastry a padáky. Dokoupil jsem nosiče kufrů, hliníkové kufry, spojlery na blastry a držák navigace na RAM kloubu - doporučuji.

Za začátku jsem se rozhodoval mezi R1150 GS a R1200GS. Dvanáctku mi všichni vymlouvali kvůli údajným problémům s elektro a častým problémům se zadním ložiskem. Samozřejmě po designu měla 1200 navrch, i když přeci jen toho plastu už je tam docela dost.

Jak už to chodí u starších motorek z druhé ruky a nezkušenosti kupujícího tak se samozřejmě ze začátku objevilo pár nepříjemností. Hlavní byl v tom, že jsem chtěl pěknou, zachovalou motorku se serviskou a po dlouhém vybírání možná trochu přebral, resp. se spolehl na reference a zkušenosti druhých, přestal být opatrný a začal být otrávený a pomalu smířený, že nic dle mých představ neexistuje. Říkal jsem si "chci si přeci koupit svou první motorku, tak je snad normální, že mi vadí, pokud je orezlá, pobouchaná, odřená atd., a to i přes to, že si uvědomuji, že se jedná o starší kousky".

Očekával jsem, že když je malinko vyšší cena, dovoz z Německa a po prvním majiteli tak bude vše ok. Bohužel tomu tak nebylo. Jak se ukázalo, serviska sice byla, ale nebyla celá vyplněná, protože si dotyčný po záruce dělal servis sám, případně zajišťoval bez papíru po známých, takže pouze přiložil např. doklad o koupi, koupi baterie, případných doplňků nebo výsledků z technické, ale to bylo vše. Vzhledem k tomu, že už jsem byl z toho vybírání docela unavený a věděl, že je to asi z osmi motorek to nejlepší, co jsem viděl, tak jsem ji koupil. Nájezd při koupi 66000.
Při prvním servisu, téměř hned po koupi, vylezlo, že je potřeba komplet seřízení téměř úplně všeho, že je v háji zadní pružina a na zadním kole je již docela velká vůle. Té jsem si sice všiml již při koupi, ale bral jsem to tak, že stejně udělám velký servis jako při 70 000, a navíc, že ta vůle není až tak velká a pokud to extra nehučí tak to bude snad ok. Po nemalé investici za moto jsem pak přihodil ještě slušný balík za servis. Nechal jsem kompletně seřídit motor, vyměnil všechny filtry a náplně, udělal brzdy, vyměnil zadní pružinu za hyperpro, vyměnil gufera kluzáků předních vidlí, a následně po tom, co mi při cestě na dovču vytekl olej z kardanu a zadní ložisko šlo do háje, naštěstí bez pádu, proběhla výměna ložisek na obou kolech. Doufám, že už bude vše ok a budu si jen užívat jízdy.

Za odměnu mám motorku, na které je pro mě skvělé svezení, vím, že mohu jezdit jak po silnici tak mimo ní, nezastaví mne polňačka, trocha bahna nebo brod, a když po celodenní jízdě sesednu tak jsem v pohodě a cítím radost, že jsme oba ( já i motorka ) dobře a bez problémů dojeli, nic mne nebolí, viděl jsme zase kus světa a pročistil si hlavu. Doporučuji i pro cestování ve dvou, kdy i spolujezdec sedí docela pohodlně a může se i kochat okolím a přírodou.

Za optimální cestovní rychlost považuji 130-150km/h. Při vyšších rychlostech už je znát odpor a proudění vzduchu, ale i na ten se dá zvyknout a uhánět rychleji.

Za mne se jedná o universální a hlavně pohodlnou motorku, a pokud nepotřebujete jezdit rychlostí 200+ tak určitě doporučuji, a to i přes to, že začínám pošilhávat po R1200 GS ADV 2010 a výš.

Hobza
Hobza napsal 17.05.15 v 10:08

nádherná motorka, jen by mě zajímalo na kolik ta sranda i se servisem vyšla a zda se nevyplatilo rovnou koupit zachovalou 1200, třeba od BoBa Holoubka?

Petr_TA
Petr_TA napsal 16.05.15 v 10:16 10b.

Dobrá volba
Kus pořádnýho železa