BMW R 1150 GS (2000)

Vlastník oration
Vloženo 29.4.2020
Aktualizováno 22.5.2020

Skôr neplánovaná kúpa, vychádzajúca z prechádzania bazoš-u počas voľnej chvíľky v práci. Ani sa mi dizajnovej stránke nikdy veľmi nepáčila, aneb " Je taká škaredá, až je pekná." - aj ked je to pre mňa ťažký oriešok.

První dojmy - Opriem sa o vyššie spomínaný dizajn. Na živo ako na obrázkoch(bez doplnkov a vlastnej individualizácie) to už bolo omnoho lepšie. Nie žeby som stará GS nikdy nevidel, ale nevenoval som mu pozornosť. Pri obhliadke mala motorka svoju patinku. Bola posiata pavučinami, hmyzom a prachom. No po naštartovaní a skúšobnej jazde mi padli vlastnosti GS do oka a to fest.

Motorku bych doporučil pro - Mašinu by som odporučil pre vyššie postavy s chuťou cestovať a nenáročnými offroad predstavami. No a samozrejme pre ľudí čo si svoju motorku aj radi samy opravia. Jednoduchosť je asi jej najv??šie pozitívum.

Doplňky na motorce - Deflektor TT, rozšírenie blastrov TT, ochranná mriežka na svetlo, xenón, nosiče kufrov, kufre TT Zega, výfuk Remus revolution, Y zvod, KN filter, Garmin Zumo LM390 s uzamikatelným držiakom, 12V zásuvka, padacie rámy SW mototech

Ako vyššie spomínam ulahodilo mi nízke tažisko a krútiaci moment v strednom pásme otáčok. Po predchádzajúcej motorke FZ6-tke, super záťah vo využiteľnom pásme otáčok. Vedel som, že po estetickej stránke bude motorka požadovať dávku "péče" no motoricky a technicky servisovaná príkladne.Predošlí majiteľ vydokladoval všetky servisné úkony a ešte aj všetky vymenené diely od starých brzdových hadičiek až po gufera do prednej vidlice mal odložené. No a samozrejme plno doplnkov poteší. Tušil som, že po tejto stránke nešľapnem vedľa.

Motorku som kúpil v novembri 2019. Hneď po kúpe som vybral tlmiče na repas, kedže to nebolo nikdy robené a podvozok je základ! U pana Procházku som si nechal tlmiče kompletne zrepasovať a zdvihnúť zdvihy na: predný 200mm a zadný 210mm. Po novom roku sa vymenili kompletné náplne, našteľovali venlilové vôle(aj axiálne), vymenili gripy, zadné brzdové dosky, povoľovali sa šruby v zadnom kolese tak vymenené za nové, batéria, sviečky, vyčistil vzduchový filter, nechal som preleštiť plexi no a nakoniec som nechal pre-čalúniť sedadlo a prelakoval podsedlové diely. Dokúpila sa ešte 18l malá brašna, aby bolo kde dať lekárničku, sadu na opravu defektov a plechovku s foťák. S doplnkov ma už len čaká adv. zobák a ešte by som chcel hmlovky. Super by bola ešte nastavitelná radička a brzda, ale je to problém zohnať. No a viac z funkčných čo sú v pláne tak chip od Johna no a vo zvažovaní je ešte aj 21" koleso, nižšie vysvetlím prečo.

PO 1500KM:

Po predošlých skúsenostiach z jazdy len on road tak som bol napriek štupľovým pneu TKC80 veľmi milo prekvapený z jazdných vlastnosti. Čo sa týka pneu tak v suchom offiku fajn, na ceste tiež. Mám pocit, že ich treba zahrievať trošku viac na cestu, no a v neposlednom rade ubúdajú pred očami. Po krátkom zoznámení s moto som dokázal isť zatáčky skoro tak rýchlo ako na FZ6. Moto som kúpil kvôli výletom aj mimo cestu. Naštudoval som nejaké tréningové materiály a vybral som sa na OFF. Možno veľa ľudí a klobúk dole im, čo povedia, že GS patrí aj do ťažkého terénu. Ale vzhľadom ku mojim skúsenostiam(veľmi chabým) tak ani veľmi nie. Je to ťažká na manipuláciu čo mi vadí dosť. V tom ide aj ruka v roke manipulácia na mieste. A čo mi vadí možno viac, je veľmi veľmi slabá odozva od predného kolesa. Neviem, či to je koncepciou telelevra v kombe s 19" kolesom, či mojimi skúsenosťami. Cítim to hlavne pri rýchlejšej jazde kde telelever extréme všetko poberie, naraz sa terén radikálne zmení a medzičasom už dedliftujem GSom. Ako univerzál, načo je aj GS navrhnuté tak je fajn. Krátka jednotka tiež hovorí o cestnom zameraní. Keď so pri prevodovke tak to je technicky veľmi zláštny kus železa. Niekedy jednotka padne s eleganciou japonskych strojov, niekedy ako keby človek hodil kladive do drtiča na odpadky. Samozrejme, záleží ako sa nasčítajú vôľe, ale gloválne vzato prevody nevypadávajú, idú celkom hladko a falošný neutrél ani neviem čo je. Akurát, bola chyba jej dať názov, že 6 stupňová. Podľa mna 5 + sedmička. Ochrana proti vetru(s deflektorom), vyhrievané gripy, dobre tvarované sedadlo poskytujú pre mňa dostatočne dobrý komfort na cestovanie. Aj keď mám možno trošku viac zalomené nohy ako by som chcel. Brzdy sú dobré. Napriek nainštalovaným pancierovým hadicám by som od prednej chcel ostrejší nástup. Trošku ma s*rie systém vypínania ABS. Ale na druhej strane čo treba oceniť sú duálne brzdy. To že pri prudkom brzdení na ceste motorka sadá ako autobus človek prestane vnímať a je to možno aj výhoda pri jazde so spolujazdcom, ale v offroade pri prudších zjazdoch je to neoceniteľné na tak ťažkej motorke.

Prípadné ďalšie úpravy a skúsenosti budem postupne pridávať či do denníka, alebo tu. Alebo ak by niekto chcel sledovať možno častejšie príbeh mašiny tak na instáči: https://www.instagram.com/jakubcocula/

Po 2500km:
Na motorku som obul nové pneu. TKC už boli dead. Na ceste to bolo už o držku, motorka sa vlnila, nezatáčala. V teréne, nulové info od predného kolesa. Mitasky tomu dali nový rozmer. Negatívum po 50km na nich čo som si všimol, že orientácia predného vzorku(E-07+) dosť hádže kamienky smerom na motor. Hneď keď už bolo aj koleso dole, vymenili sa predné platničky. Som vo fáze prehodnocovanie skoršieho príspevku o brzdách. Uvidím, keď opadnú prvé pocity. Na miesto som vrátil aj toolbox, ktorý mám prichytený na nosiči.

Destroyer
Destroyer napsal 01.07.20 v 10:21 10b.

Ahoj, je super že sa o ňu staráš, keď nič nezanedbáš, vydrží to kopu km. tvoja GS nemá duálne brzdy, máš jednosviečku a staré pomalé ABS s dvomi oddelenými okruhmi pre zadok a predok. Len v ňom musíš pravidelne meniť brzdovku. Tak ako aj v spojke.
... Ak by si chcel nejakú inšpiráciu s úpravami GS tak sa pozri na môj profil.
Veľa šťastných km!

Pavel1971
Pavel1971 napsal 03.06.20 v 20:56 10b.

pěkná

Dan66
Dan66 napsal 03.05.20 v 14:42

Do těžšího terénu patří motocykl který je na to primárně určen. Myslím si, že ničit takto zachovalé GS je prostě škoda a poslat vynaloženou péči minulého majitele do kopru je hloupost. Je to ale samozřejmě Tvoje rozhodnutí.
Přeji hodně krásných kilometrů na výjimečném stroji.

rascal33
rascal33 napsal 02.05.20 v 20:26 10b.

slon
slon napsal 02.05.20 v 17:40 10b.