GP Indonésie – Sprint MotoGP™ vyhrál Martin, nový lídr šampionátu, Salač má první řadu v Moto2™

MotoGP™ - 1.kvalifikace

V první kvalifikaci jezdci bojují o dva nejrychlejší časy, jelikož díky tomu získají postup do druhé kvalifikaci a s tím spojenou šanci usilovat o přední pozice na startu závodů. Favoritů na tyto dvě pozice bylo tentokrát víc než dost. Především to byl lídr průběžného hodnocení a úřadující mistr světa Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) nebo Johann Zarco (Prima Pramac Racing) a Franco Morbidelli (Monster Energy Yamaha MotoGP Team) z tovární stáje tří ladiček.

V polovině první kvalifikace měl čas na první pozici 1’30,713 sekundy Johann Zarco, druhý Franco Morbidelli ztrácel 0,164 sekundy, třetí byl Francesco Bagnaia, jemuž k postupu chybělo šest tisícin. Bagnaia potřeboval zrychlit a postoupit do Q2, jinak by si hodně zkomplikoval situaci ještě před tím, než závody odstartují. Joan Mir (Repsol Honda Team) se rozhodl, že Bagnaiu nespustí z očí a při každém výjezdu jel těsně za Italem ve snaze se posunout pořadím, kde mu patřila osmá pozice.

U tovární stáje Ducati nějak první kvalifikaci nezvládli. Francesco Bagnaia byl těsně před koncem druhým postupujícím, poslední měřené kolo vypustil a v tom ho na třetí místo odsunul jeho týmový kolega Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team). To je pro úřadujícího šampiona skutečná pohroma, protože startovat ze zadních pozic do závodu, kde potřebuje porazit Martina, není úplně ideální. Z první pozice do Q2 postoupil Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team), jehož čas měl hodnotu 1’30,383 sekundy. V závěru havaroval Johann Zarco.