BMW R 1150 R (2002)

Vlastník felcko
Vloženo 30.3.2015
Aktualizováno 23.5.2015

No ako začať. Nebola to láska na prvý pohľad ale teraz už do konca života (jej alebo môjho :D ).

První dojmy - Keď som ju prvýkrát zbadal , hovoril som si som skoro dvojmetrový chlap to zvládnem. Svoj názor som ale rýchlo zmenil keď som na ňu nasadol. Pokiaľ stojí je ťažká riadne ale keď som sa rozbehol nechápal som tu stabilitu. V BMW proste vedia robiť mašiny :) .

Motorku bych doporučil pro - Motorku si myslím môže riadiť každý kto nečaká od toho závodný stroj. Je to stroj na cestovanie , Stroj na pekné spomienky , stroj času :).

Doplňky na motorce - Vyhrievané rukovate, Abs, posilnováč brzd , plexi , dva bočne a jeden hlavný kufor , padáky , ladený výfuk Spider.

Začalo sa to v máji 2013. Mal som nehodu v práci a pre nedostatok financií som musel predať svoju predošlú motorku BMW F 650 GS. Bola skvelá a hlavne jej spotreba ktorá sa asi nikdy nevyšplhala nad 4L benzínu. Ku koncu leta som si ale našiel dobre platenú robotu a peniažky sa rýchlo zbiehali. Začal som vymýšľať čo kúpiť, akú motorku ? Mal som jednovalček , čo tak odskúšať dvojvál ? A tak som hľadal , hľadal , suzuki , honda , kawasaki , yamaha. Krásne motorky ale všetkým chýbala ta troška originality. Až som s malou dušičkou pozrel BMW s boxerom a v tom som ju zbadal. Krásne nablízkaná s chróm paketom , robustná tak akurát k mojej postave a so zaujímavou cenovkou. Prišli sme sa pozrieť ku predajcovi či je taká pekná aj v skutočnosti ako na fotkách. Všetko sedelo , skúšobná jazda dopadla na jedničku za slnečného októbrového dňa. Po malom zjednávaní bola moja.

Prvé kilometre boli asi moje najopatrnejšie v mojom živote , mal som voči jej váhe, robustnosti veľký rešpekt. Cesta domov bola pekná a s motorkou sa človek vžije naozaj rýchlo len ten rešpekt už ostane navždy.

Prvé čo mi tak na nej začalo vadiť bol prúd vzduchu od malého plexi mne priamo pod prilbu. Pri rýchlosti 110km/h čo by som označil na tejto motorke ako optimálnu cestovnú rýchlosť sa to nedalo vydržať. Rozhodnutie padlo štít pôjde dole. Jazda bez maličkého štítu bola oveľa pohodlnejšia nakoľko sa vzduch nesústredil na jedno miesto ale bol rovnomerne rozložený. Na určitú dobu spokojnosť.

Pri kúpe mala motorka 38 000 km takže pri 40 000 km som menil všetko čo sa dalo. Olej v motore , v prevodovke, v kardane. Vzduchový filter som dal K&N tak isto aj olejový. Menil som aj filter paliva ktorý je schovaný v nádrži. Pri jeho výmene ma veľmi potešila vyriešená rýchlospojka paliva takže nebolo treba upchávať žiadne hadičky. Samozrejmosťou boli nové sviečky. Potom som si už len veselo jazdil.

Slovenské tatry sú krásne :)

Ako som už písal na motorku sa zvyká ľahko. Stabilita veľmi dobrá , ovládateľnosť vďaka nižšiemu ťažisku tak isto. V kopcovitých zatáčkach som vybúchal kamaráta s hondou hornet 600 ktorá má 98 k. O motore je zbytočne hovoriť je to žijúca legenda. Veľmi návykové sa pre mňa stali duálne brzdy s posilňovačom a s abs. Dvoma prstami prednou páčkou ubrzdí človek takmer akúkoľvek situáciu. Vyzdvihol by som ešte aj podvozok ktorý je nastaviteľný vpredu aj vzadu. Na naše cesty som si to dal na najmäkšie ale odskúšal som aj najtvrdšie a to bolo cítiť každú jamku či záplatu na ceste. Teraz keď idem, jamu na ceste vidím prejdem cez ňu a ani ma nehne. Pohodlie takmer ako na endure. Posed je vzpriamený , pohodlný , široká sedačka výborná na dlhšie cesty.

V okolí som mal zopár kamarátov , pár nových som aj našiel a tak sa mohli začať výlety po slovensku. Spotrebu mam približne 5,5 - 7 litrov podľa štýlu jazdy. Leto 2014 bolo naozaj krásne.

Nakoniec som zistil že asi 10 km od môjho domu býva človek s takou istou mašinou s ročníkom 2004. Teraz sme dobrý kamaráti , pár krát sme si aj spolu pekne zajazdili.

Ďalšia z vecí ktoré sa mi nepáčili bol jej zvuk. Predsa len je to 1150 a podla mňa by táka motorka mala aj adekvátne dunieť a to čo išlo z výfuku bolo úplne tichučké. Na nový akrapovič som 650 euro nemal takže som hľadal až som našiel v Myjave firmu spider ktorý robia výfuky na mieru za prijateľnú cenu. Po dohode že bez katalyzátora by to moc revalo som dal vymeniť len koncovku a hneď je to oveľa lepšie. Zvuk je dunivý ale nič čo by o vás dávalo na kilometer vedieť. Občas jemne strelí nespálený benzín.

Cez leto som s zúčastnil jednej z najväčších akcií na Slovensku jazda po ceste 66 čiže ROUTE 66. Počasícko vyšlo na 100 pro , partia bola skvelá , jazda pohodová , motorka poslúchala takže všetko ako má byť. Nahodil som všetky tri kufre ktoré som mal už pri kúpe takže úložný priestor bohatý. Za dva dni dokopy takmer 600 km. Viac fotiek som dal do galérie.

Koncom leta som pozeral na motorku , bol to v mojich očiach už miláčik o ktorý som sa staral , umýval leštil , a bál sa. Bal sa že čo ak sa raz niečo stane. Motor predsalen trčí dosť do strán a tak som si povedal chce to padacie rámy. I keď je to naháč a nebude mu to moc pasovať. A tak som objednal namotoval a není to až tak hrozne. A má to jednu veľkú výhodu. Dá sa počas jazdy na ne vyložiť nohy :D.

Koncom roka som stihol vymeniť olej , olejový filter (49 950 km). Dal som naštelovať ventily a počas zimy som vyčistil vzduchový filter nakoľko K&N stačí vyčistiť sadou a netreba meniť každých 10 tisíc km. Už vo februári bolo u nás celkom pekne počasie , teplota okolo 8 stupňov slniečko tak som si vybehol kuknúť ako sa na Donovaloch lyžujú ľudia.

Ale bola riadna kosa to vám poviem. Takže som sa rozhodol pre plexi. Chcel som niečo veľké ale cenovo dostupné takže som opať otvoril google a hľadal. Je kvantum rôznych plexi štítov , vyberie si každý. Zvolil som si univerzálne plexi od Givi s označením A660. Po nahodený prebehla skúšobná jazda ale slabo som dotiahol šróby a povolilo sa za jazdy. Myslel som na to takže naradičko som mal so sebou , dotiahol došiel domov. Doma sme nad tým porozmýšľali spolu z otcom ktorý ho inak nastavil , poriadne dotiahol a teraz drží na sto pro. A svoju funkciu si zastáva tak dobre že mi stačí opísať to jedným slovom - Luxus. Pri 160 km/h môžem byť vystretí od raidov ma netrhá plexi drží , netrasie. Za 82 euro spokojnosť.

28.3.2015 - prvý zraz na slovensku v Nitre. Počasie bolo zo začiatku kruté , poprchávalo , silný severný vietor a približne 8 stupňov Celzia. Časom sa trošku umúdrilo a tak som prežil naozaj krásny deň s priateľmi ktorých mám už teraz celkom dosť a sú mi ako rodina.

Za dobu 14 000 km čo som najazdil sa mi stala len jedna menšia závada , na pumpe mi strelilo saci epotrubie o praveho valca a odtrhlo palivové rýchlospojky. Naštastie nablizku bol servis za 20 euro opravené. Druhá vec je že počas umývania predneho svetla hadicou mi natiekla dnu voda čo som si nevšimol. Počas jazdy praskla žiarovka takže som musel predne svetlo rozobrat , vyčistit a nahodit naspat. Odvtedy okolo svetla opatrne.

Inak len tankujem , mením olej a jazdím , takže s motorkou spokojnosť. A potom že nemiluj BMW :D

Na záver poprajem všetkým majiteľom motoriek veľa šťastných kilometrov bez nehody a dúfam že to bolo príjemné čítanie pre Vás.

Tak síce neubehlo moc času ale čo už narobím. Trápilo ma že pri štarte bolo dosť počuť reťaz a zároveň pri studenom štartovaný začala vydávať zvláštny zvuk ktorý vám ani opísať neviem. Kamarát mi doporučil jedného mechanika ku ktorému som motorku následne doviezol. Po dohode sa pustil do motorky. Bol nutný repas štartéru pretože nezasúvalo pri štarte pastorok , výmena jednej z troch reťazí ktoré v motore sú ale ktorá to je vám už nepoviem. Výmena plynového lanka lebo mi šiel už ťažko plyn a preventívne som dal vyčistiť brzdy a vymeniť brzdovú kvapalinu. Jedine čo bolo nutné bol ten štartér , ostatné viac menej prevencia ale nakoniec dobre som urobil. Na reťazi boli šponováky už nadoraz a brzdová bola už dosť špinavá. Takže servis ma vyšiel na 270 euro. Celkom dosť ale aspoň si môžem byť istý že niekde len tak nezostanem stáť.

Na druhý deň mi prišiel balíček z čiech. Áno konečne dorazil y-zvod miesto katalyzátora. Bolo to asi dvojhodinové trápenie ale po pár kompromisoch sa predsalen podarilo nahodiť. A poviem vám ten zvuk je úžasný. Pokiaľ idem pohodička piánko , tak jo skoro vôbec nepočujem. Akonáhle tomu pridám tak sa mi pri predbiehaní aj auta uhínajú :). Plus pozitívna zmena je troška menšia hmotnosť oproti katu a naozaj lepšie ťahá odspodu. Takto nejako to vyzerá...

To je na určitý čas opäť všetko , brácho si kúpil bandita tak už nie som na cestách sám ale brázdime ich spolu. Som rád že mám po svojom boku rovnakého blázna ako som ja sám :).

Takže zdar a veľa šťastných kilometrov bez nehody.

felcko napsal 20.10.19 v 00:54

Zdravím čitateľov môjho článku. Chcel by som oznámiť že motorku som predal z finančných dôvodov pred cca dvoma rokmi. Dnes sa mi ozval majiteľ že motorka stále slúži k spokojnosti a ma nabehanych už 90 000 . Takže všetkým zdar a veľa šťastných km.

Marge01
Marge01 napsal 24.07.18 v 14:49 10b.

Nádherná! Mám Bandita 650 a právě jsem se rozhodla přesedlat na BMW R 1150 R Hodně šťastných km!!

felcko napsal 05.01.16 v 17:12

Brat ma bandit 650. Pár krát som sa bol na tom odviesť a musím povedať že na bmw sa cítim v zákrutách oveľa istejší. Spotreba je skoro taká istá ale ma lepší ťah. Môžem len odporučiť.

PS : Viezol som viacero báb na bandite aj na mojom bmw a vždy sa im viac páčila jazda na bmw

Tanja8
Tanja8 napsal 25.12.15 v 22:06 10b.

Keď ma omrzí Bandit(a), toto je jedna z možných variant, o ktorých uvažujem

felcko napsal 15.06.15 v 15:43

JRM-66 Sry neviem tu mazať príspevky .

Ďakujem za pozitívne komentáre