Jawa 50/20 Pionýr (1967)

Vlastník Pepa1973
Vloženo 3.3.2015
Aktualizováno 2.10.2019

Stroj od kterého moc nečekáte a proto dokáže jen překvapit.

První dojmy - Na téhle "motorce" jsem jezdil jako kluk,až do teď jsem jí však nikdy nevlastnil(tenkrát jsem měl pařeza a Mustanga).

Motorku bych doporučil pro - Pro fandu značky a starých motorek obecně.

Pionýr,fichtl-koupeno z nostalgie,pro radost a pro ukrácení dlouhých zimních večerů.Asi nemá cenu psát klasickou recenzi,myslím,že hodně z nás na pincku začínalo a jeho klady (snadná opravitelnost,dostupnost dílů,malá spotřeba atd.) i zápory(při nedostatečné údržbě nízká spolehlivost) jsou všeobecně známé.

01/2015 -Hned po absolvování STK a přepisu jsem pincka odstrojil a započal GO (nechci to nazývat renovací :) ).Plechařina očištěna od vrstvy starých barev a přelakována,namontován původní př.blatník.Vyčištěna nádrž a kohout.Nový potah sedla,nové oba ráfky včetně výpletu a nových pneumatik,nová řetězová sada(12-ti zubé kolečko,obruč rozety,řetěz) a ložisko rozety.Nová některá lanka ,stupačky, prachovky vidlic a další maličkosti. Přední masku v luxusním stavu jsem sehnal na netu(původní převrtaná na bošák),bohužel až po laku jsem zjiil,že je z modelu 1980-takže jsem sháněl ještě světlo z mustanga.Až seženu masku v podobném stavu,určitě chci světlo původní.Za nefunkční koupen zánovní tachometr
Natažena komplet nová elektrika.
Co se týče motoru,nebylo třeba žádných větších zásahů-jede a zní velmi pěkně.Takže pouze vyčištěn karburátor,výfuk,koleno výfuku vyměněno za nové,nový přerušovač-seřízen předstih,nová svíčka a vzduchový filtr,výměna oleje v převodovce.
11/2015 -za sezónu jsem při projžďkách(při pěkném počasí občas i do práce)najezdil cca 350km.Za spolehlivou službu dostal po delší době něco nového-tlumič výfuku.Ukazuje se,že mě přes zimu asi čeká spojka.Při našlapování trochu prokluzuje.
01-02/2016 -nová spojka,maska se světlem a nakonec i zadní kapotáž odpovídající roku výroby

05/2019 - při dlouhých zimních večerech jsem se rozhodnul, že když už mám "dvacítku", musí tak vypadat.Plechy ve slušném stavu se mi naštěstí podařilo sehnat.Řídítka (klacky) jsem koupil nová.Taky sedlo jsem převlekl do původní kombinace černá-šedá.A samozřejmě origo výfuk (doutník).

chmatak1973
chmatak1973 napsal 04.03.15 v 19:49

(y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

chmatak1973
chmatak1973 napsal 04.03.15 v 19:47

(y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

Milan1963
Milan1963 napsal 04.03.15 v 11:36 10b.

Moc hezký. 10 bodů. Já si nedávno taky po 30 letech pořídil Jawu 20, předělanou na 21. Dávám jí zpět do originálu. Třeba se někdy někde potkáme. At' dobře jezdí.

BaluJarda
BaluJarda napsal 04.03.15 v 07:56 10b.

Jo jo,taky jsem ho kdysi vlastnil ,jenže tenkrát mi na plnou nádrž stačilo 20 kaček (1 litr 2 koruny) . To by se to dnes jezdilo !!!
Přeji pohodovou sezonu 2015 a máš to za 10

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 04.03.15 v 00:20 10b.

Máknul bych ještě na sedle, ale jinak supr. David