Jawa 350/640 (1991)

Vlastník SeveřanOdin
Vloženo 15.8.2014
Aktualizováno 13.7.2016

Přidat plyn a s větrem v uších zapomenout na starosti

Jawa 350 Tramp: vysoká cena jež neodpovídala stavu motorky

První dojmy - Jawu jsem kupoval rok po závěrečkách,krom autoškoly jsem na motorce neseděl,přesto mi hned padla do ruky. Nezákeřná,do zatáček jde sama,na můj způsob ježdění i celkem dostačující výkon

Motorku bych doporučil pro - Jawu bych doporučil spíš pro srdcaře,pro ty jež nevidí zastaralý motor,špatné brzdy ale vidí v Jawě nesmrtelný stroj s duší kterým nevadí si zamazat ruce při seřizování,opravách

Doplňky na motorce - momentálně žádné,přes zimu plánuju vyměnit původní zapalování za vape,g.o motoru,kufr,nový výfuky,zrcátka,blinkry a zadní tlumič vyměnit za chromové,možná 12V zásuvka

Proč jste si vybral tento stroj? Jawa se mi odmala líbila,děda,otec,strýc na ní jezdily takže já měl snadné rozhodování,první prostě bude Jawa.
Spousta lidí jí odsuzuje pro starý motor,vibrace,malý výkon,udajnou poruchovost

Motor je na dnešní dobu zastaralý,výkon ne každému bude stačit,vibrace tam jsou ale já nepotřebuju mít na tacháči 150,200 km/h,radši jedu v klidu po okrskách,kochám se krajinou a v klidu si užívám jízdu
Vibrace k těmhle strojům patří a pokud motor člověk šíleně nevytáčí tak nejsou tak hrozné jak mnozí říkají,ja osobně je ted už ani moc nevnímám
poruchovost-pokud se o motorku člověk nebude starat tak někde se to projevit musí a je jedno jestli je to Jawa,Ducati nebo Kawasaki
Hodně věcí jde na Jawě opravit doma,díly nestojí šílené peníze a že člověk stráví nějaký čas v garáži místo aby jezdil?Opět to k tomu patří,pokud chce někdo jen jezdit a o motorku se nestarat at radši chodí pěšky.
Ono pocit když nastartuje po tom,co člověk strávil čas nad udržbou/opravou,ten je k nezaplacení.
Jízdní vlastnosti-mě vyhovuje,do zatáček jde krásně,s brzdama jsem zatím spokojený,několikrát sem zažil matky jež strčily kočár do silnice zpoza dodávky bo autobusu,párkrát mě zkoušely vybrzdit a nikdy mě brzdy nezklamaly.
Spotřeba by mohla být teda menší(ale tohle neni ani tak problém motorky jako můj,nemám moc peněz ale pořád musím jezdit :D )
Nedojel jsem jen 1,mojí vinou neboť mi došel benzín.

edit jizdních vlastností po 3 letech provozu - Brzdy-na klidné ježdění stačí ale v krizových situacích bych opravdu ocenil silnější,už se mi to jednou vymstilo
Výkon-už došlo i na mě a koukám po silnější,v 1 do 80,90 to ještě tak nějak jde ale ve 2 už je znat je výkon není,předjíždění je taky občas problematické,někdy i nemožné
Zadní kyvku bych rád vyměnil za silnější z Trampa,původní je v zatáčkách taková nejistá,je celkem měkká a má tendenci plavat
Vibrace už vůbec nevnímám,tak jsem si na ně zvykl že mi možná až bude vadit že na jiné motorce takové nebudou :D

Poruchy
1 jsem měnil spojkové lanko(3x sláva tomu kdo vymyslel poloautomat)
z důvodu nehody ohlé přední vidle(kolo jsem měl skoro u motoru,stejně zvládla dojet necelých 30 km domů)
1 prasklá žárovka ve světle,1 vybitá baterie,jinak běžný servis-olej gumy apod
Nejhorší potíž co se mi stala je že mi 50 km od garáže odešla převodovka,zůstala zařazená 4 a řadit nešlo. Opět jsem rád za Jawu jelikož nevím jestli by to jiná motorka zvládla. Stál jsem na 2 semaforech,několik rozjedů,pár prudkých kopců do kterých se nebylo možné dostatečně rozjet
Pak ještě cesta po vlastní ose do servisu 5 km a jediné co na ní je rozbité je kulisa řazení.

edit 13.7.2016
Mám ji už skoro 3 roky,najeto odhadem 18-20tisíc
Měl jsem na ní pár nehod,první byla v 70 km/h kdy jsem šel přes řídítka kvůli řidiči osobáku jež předjel a když změtčil odbočku tak zašlápl brzdy a ja už to nestihl dobrzdit.Výsledek-ohlé přední vidle,nalomený blinkr a blatník,štěstí že je to Jawa,oprava za flašku rumu :D
druhá byla cca ve 30km/h v dešti na kostkách,holt na přechodu se rozhodli skákat pod projíždející vozidla a ja to radši položil než riskovat že vezmu ty potížisty(tzv chodce)

ghrohe
ghrohe napsal 22.08.14 v 20:06 10b.

krásná jawa

Vlasťák1973
Vlasťák1973 napsal 20.08.14 v 23:05 10b.

Moc pěknej stroj,přeju samé pohodové kilometry

Fidel1994
Fidel1994 napsal 20.08.14 v 21:12 10b.

Pěkná

pavsa66
pavsa66 napsal 16.08.14 v 14:02 10b.

Hezká strojovna gratulace

context
context napsal 16.08.14 v 10:37 10b.

krásná jawička, tak ať ti dlouho slouží a dělá jen radost a přeji ti dlouhou sezonu bez nehod a pěkně jsi to napsal (nepotřebuji lítat 150-200 ) to já taky ne proto jsem si vybral mt-03, jawu máme taky doma, sice 250 kývačku, ale pohoda