Jawa 350/639 (1991)

Vlastník _Sláva_
Vloženo 24.11.2013
Aktualizováno 24.11.2013

Moje první velká motorka. Jawa je srdcovka, tak to asi nemohlo dopadnout jinak.

Jawa 350/640: 639 se mi líbí víc

První dojmy - Jede jako drak, po fichtlu a 250 chopperu v autoškole (se skoro metrákovým instruktorem za sebou) docela rozdíl. Zpočátku jsem měl trochu problém s vahou při stavění na stojan, ale našel jsem si na to grif a už to jde :)

Doplňky na motorce - Chci ponechat originál stav, který se mi líbí nejvíc. Akorát jsem sundal přední masku, bez ní mi přijde předek hezčí. Časem možná vape, pokud budou s kladívkama problémy. A uvažuju o nějakých hodinkách na přístrojovku, docela mě štve, když nemám přehled o čase.

Jawky se mi líbily už od první chvíle, co jsem se začal zajímat o motorky, ať už vzhledem, nebo i krásným zvukem, takže mi bylo předem jasné, na čem chci vstoupit do svět velkých motorek.

Denně jsem procházel inzerce, až jsem narazil na tuhle krásku. Předchozí majitel se o ni dobře staral, start na první šlápnutí, v garáži pod ní ani kapka oleje. Jediné co bylo potřeba měnit byla zadní pneu a řetězovka, na což mě majitel upozornil. Jednání taky perfektní, ochotně mi poradil, co jsem chtěl vědět a nabídl mi, že mi Jawku doveze až odhlásí papíry. Dva dny nato už Jawka stála u nás v garáži.

Momentálně máme najeto jen cca 300 km naježděných kolem komína, takže se stále seznamujeme. Posez je super, zadek je na pohodlném sedle jako v bavlnce, navíc mám spoustu místu na případné poposednutí. Jediná věc, co ubírá na pohodlí jsou vibrace, ale s tím jsem počítal a není to tak hrozný, jak většina lidí tvrdí. Navíc u mého kusu v rychlosti kolem 90 km/h skoro nejsou cítit, takže no stress. Motor má výkonu tak akorát, aby se dal zvládnout začátečníkem, ale dokázal příjemně zatahat za ruce :) A ten zvuk dvoutaktního dvouválce... lahoda :) Další skvělá věc je automatická spojka, sice ji moc nevyužívám, ale je příjemný vědět, že nebudu nahranej, když mi praskne spojkový lanko. Akorát ta pětka mi tam chybí. Vyšší váha motorky mi nevadí, přijde mi, že díky ní Jawku boční vítr nebo poryvy od kamionu neovlivňují tolik, jako lehčí stroje. Prostě jedu a hotovka. V zatáčkách je sice váha trochu na obtíž, z toho co jsem na zdejším fóru zjistil, je i tohle věc grifu. Brzdy jsou díky předchozímu majiteli asi ty nejlepší, jaké může člověk na třindě mít: plovoucí kotouč, pancéřová hadička a ostřejší destičky, takže naprostá spokojenost. Podvozek je podle mě docela komfortní, výmoly, záplaty a podobné radosti pociťuju mnohem míň, než v autě. Ideální tempo je tak 90-100 km/h, V tomhle pásmu téměř necítím vibrace a motor je podle zvuku v ideálních otáčkách.

Doufám, že svojí Jawce dokážu poskytnout stejně dobrou péči a že spolu najedeme spoustu spokojených kilometrů bez nehod a závad.

Grenz
Grenz napsal 01.12.13 v 09:57 10b.

jawališák
jawališák napsal 29.11.13 v 12:53

Mám 638 stále a letos když jsem odepsal guzzi tak sloužila velice dobře jako vždy je to prostě stroj na který je spolehnutí když ho opčas vyčistíš a trochu poladíš.

Vlasťák1973
Vlasťák1973 napsal 28.11.13 v 22:18 10b.

stejnej model jsem před 15-20ti léty sedlal i já,tak klidné a bezproblémové km

dzurik
dzurik napsal 28.11.13 v 19:10

úplně samou jsem měl i ja... Tvoje je super. 10 B

paullo
paullo napsal 28.11.13 v 18:10

V mládi srdcovka snad každého správného motorkáře, máš ji super, tak hodně kilometrů bez nehody