Yamaha XTZ 750 SuperTenere (1994)

Vlastník Jejdapatník...
Vloženo 6.11.2011
Aktualizováno 6.11.2011

Universál pro pořádný chlapy s paralelním dvouválcem co má slušnou páru

Když nepočítám všechny ty Jawy, tak jsem vlastně začínal na Yamaze XTZ 660 Tenéré. Byla super a já se na ní docela vyblbnul. Ale začla žrát olej a hlavně po jedné sezóně bylo jasno - prostě málo výkonu.. :( Co dál? Co asi tam může následovat po 660 Tenéré? No jednině XTZ 750 Supertenere!!
Pamatuju si jak jsem ji poprvé viděl naživo - bylo to na kolejích v Brně Pod Palačákem, kdy jsem šel do Menzy a nějakej Šohaj na ní přijel na parkál. Hned měl kolem sebe dvě holčiny a naparoval se před nima jak se patří... :))
Jedno bylo ale naprosto jasný - je sakra velká motka!! No a ihned si vybavíte ty duny u Dakaru, který vždy v lednu sledujeme v telce, jak je ti borci překonávají riskujíc každých 100m svůj život. Z tý mašiny je prostě cejtit pot těch šílenců, kteří celou tu šílenost zvanou Paříž-Dakar nedělají kvůli prachům, slávě, nebo něčemu takovému, ale kvůli tomu, že prostě MUSÍ.
Takže když jsem na ni sedl z 660-tky, tak první co se hodně změnilo, byl samozřejmě motor - akcelerace "jako blázen" (teď už to vidím samozřejmě jinak po ZRX 1200, CB 1300 a TUonu..:) a taky brzdy - změna k lepšímu.
To co mě vadilo na 660 - že na silnici při 140 umírá a 160 je opravdu (pro motor) nepříjemných, tak sedm pade si při 140 vrněla a když se člověk chtěl někde předvádět, tak 180 nebylo nereálných - to se ale už vlnila jak nezkrotné hádátko..:) Občas někdo psal, že 200, ale tak daleko jsem to nikdy nehnal a nejsem si jistý, že by to vůbec šlo..
Kámoš si koupil CB750 a začal na mě dělat machry že mu nebudu stačit s tou svojí kobylou vysokou. Tak jsme spolu začli jezdit "kolínko" na Buchlákách... :)) Samozřejmě on měl v otáčkách navrch a trochu mi poodjížděl, zato já se to snažil dohnat odvahou. :)
No a pak přišlo ještě jedno zjištění - já starej bahňák a příznivec endura jsem zjistil, že jezdím v podstatě pouze a jenom na silnici a že za celý dva roky co jsem ji měl jsem byl na poli a lese jen asi 5x. A dál?
Hodiny u inzerátů na netu a láska na první pohled... ZRX1200S...

danny3716
danny3716 napsal 30.10.13 v 10:25 10b.

Hmmm vypadá moooc pěkně

Poctivý kus endurka
10b

istonbike
istonbike napsal 06.11.11 v 22:02

Tahle legendární SuperTenerka je prostě nej,nej klasické Dakarské enduro dávám 10b a přeji jen super off i onn-road kilometry v sedle a stupačkách