Yamaha XTZ 750 SuperTenere (1989)

Vlastník fantomasbike
Vloženo 23.9.2009
Aktualizováno 27.9.2018

Když jsem ji prvně viděl na prodejně moc se mi líbila.Už jsem měl zkušenosti s Transalpem.Sice jsem tou dobou měl v garáži Banditu ale neodolal jsem

Dnes 27.9.2018 jsem ji po deseti letech prodal.Najel jsem na ní 35 000 km.Dobře sloužila a měl jsem ji

Motorka koupena od FIRMA:Petr Čech - TMS Power Moto (Zlín)

První dojmy - První dojem byl dobrý.Nezjistil jsem nic co by mi vadilo a ani později jsem nenašel žádné schovávačky.Sem tam oděrky ale u tak staré motorky se to jaksi předpokládá.

Motorku bych doporučil pro - Tenerka je pro ty kteří mají rádi originalitu. Za tu dobu co ji mám se mi nestalo že bych na dovolených a vyjížďkách potkal jinou Tenerku. Dokonce jsem se musel jít podívat do TMS power v Malenovicích na druhou abych věděl jak provléct spojkové lanko přes řídítka.

Doplňky na motorce - Jediné co jsem tam dal je zásuvka na dobíjení mobilu a navigace. A to tak abych nevrtal a nezasahoval do původního stavu.

Proč zrovna Tenerku? No je krásná.Má svoje chyby ale to snad každá motorka.

Mám ji čtyři roky. Nikde mě nenechala. Každy rok se na týden sbalím a jedu se toulat po čr. Sice dost času strávím v jižních Čechách a na Šumavě. Miluji to tam.
Už se mě ptali proč nejedu někam dál za hranice. Důvod je prostý. Skoro deset let jsem brázdil Evropu kamionem. Sjel jsem celou EU(krom Lotyšska a Litvy) a k tomu Norsko které v EU není. Každá země je svým způsobem krásná.
Ale dál k motorce. První závada byla dobíjení. Tak se koupil nový regulátor.
Před rokem jsem si udělal radost a dal ji do Yamahy. Udělal rozvody, nechal seřídit,dal novou řetězovku a nechal vyměnit olej.
Trochu horší řazení(špatně se mi vyřazuje na neutrál). Ale to je spíš stářím a později nechám opravit.

A negativa! Přístup ke svíčkám je katastrofální. A hlavně když tam máš padačák.
Je to tak na hodinu práce. Někdo může namítat že se svíčky mění jednou za rok či dva. Ale mě občas zazlobí levý válec a když delší dobu stojí má tendenci chytit pouze na jeden válec.A pokud se druhý nechytne během chvilky můžu začít měnit svíčku. Ono stačí tu svíčku vyčistit ale když už to dělám tak jsem tam dával rovnou nové. No pak jsem na doporučení dal iridiové svíčky. Jsou o dost dražší ale je klid.
Jo a jednou mi došel benzín. Byla to moje hloupost , protože jsem přepnul na rezervu a po dotankování jsem to nevrátil. Uprostřed polí
Paráda. Už si dávám pozor a sleduji ujeté KM. S nádrží na 26 litrů mám dojezd 400 kiláků.
A protože vždy tankuji do plna vím že jezdím pod šest litrů. Nejsem závodník, na to jsou jiné motorky.

Za celou dobu co ji mám jsem sebou dvakrát kecnul. Poprvé u Lipna když jsem přejel odbočku ke kempu a při otáčení se na mě vyřítila Audina. Tak jsem to zabořil do příkopy. K velkému štěstí jela kolem dodávka s chlapy a se smíchem mi ji pomohli zvednout. Zvednu ji i sám ale v plné polní na dovku kdy mám přes sedlo brašny a vzadu kufr jsem ji neměl pořádně za co chytit.
A podruhé to bylo u Velehradu(okres UH). Kdo má enduro tak to zná. Nedělní projížďka a přede mnou odbočka na polní cestu. V dáli se rýsoval zajímavý horizont slibující krásný výhled. Srdce dobrodruha zavelelo a já na ní odbočil.
Napřed klesání dolů a tak jsem s pocitem jezdce dakaru s podřazenou dvojkou přidal plyn a za tři. Po sto metrech jsem zjistil že tady včera pršelo a bahno se mi lepý na pneu, řízení se škubalo a brzdy to jen zhoršovaly. No neustál jsem to a když se přední kolo zalepilo natolik že se přestalo točit bylo hotovo.
Přední kolo ujelo stranou a po pár parakotoulech jsem ležel na zemi.
Motorka od bahna a já taky. K tomu pořádný kus cesty domů.
A škody! Levá kapotáž rozbitá. A taky pořádný kus ostudy.Protože kusek před tou odbočkou šla skupina lidí. Tak se aspoň podívaly.
Dojel jsem domů jak kdybych jel motokrosový závod. Po důkladné očisty motorky jsem zjistil že postrádám kousek kapotáže.Takže výlet znova zpět a nakonec jsem ten kousek našel. Nechal svařit a nastříkat.

O.N.E.
O.N.E. napsal 30.09.18 v 08:10 10b.

Super strojovna

pepanf
pepanf napsal 04.08.16 v 14:29 10b.

BlážaST
BlážaST napsal 30.11.15 v 22:00 10b.

Jako čerstvý majitel ténerky .. kráska :) 10 bodíků . ! hlavně at jezdí tak jak má :)

SERZO
SERZO napsal 28.11.15 v 17:06 10b.

Pekná mašina...

fantomasbike
fantomasbike napsal 14.10.15 v 18:14

Děkuji.Snažím se to zachovat.Vše co na motorku přidělám(zásuvku 12v,vytažení brzdového světla do kufru,cyklotachometr atd) se dá bez následků odmontovat.Škrábance nechávám.
Na tenere jsem registrovaný.Nicméně nejsem zrovna typek na srazy a spousta klábosení.
Nejraději sbalím stan sednu a jedu.Jezdit bych na ní mohl pořád.I když do práce a na odpolední výlety ji moc neberu.Ale prodloužený víkend jsem stopro někde v jižních Čechách a vychutnávám čtverky cesty bez provozu.