Yamaha XTZ 750 SuperTenere (1994)

Vlastník 3neczak
Vloženo 6.8.2015
Aktualizováno 1.7.2017

XTZ 750 Super Ténéré, r.v. 1994, hodně práce, ale stálo to za to. Možná bych ji prodal a šel do MT-01, ale ne z důvodu nespokojenosti. Prostě chci obra. Pokud budete mít zájem, ozvěte se.

První dojmy - Z motorky jsem byl, nadšen, hlavně z motoru. Je to tahoun. Nejezdil jsem s ní nikdy terén a prý ani terén nejezdila. Perfektní posez, alespoň pro mě. Jezdím sám, takže se o pocity spolujezdce nemůžu podělit. Každopádně živá a zatím spolehlivá motorka, která svým agresivním designem jen tak nezestárne.

Doplňky na motorce -

Motorku jsem vzal, protože jsem chtěl zase něco velkého. Věděl jsem od koho ji beru, protože jsem ji koupil od souseda a dobrého kamaráda. Byla nepojízdná a v garáži mu stála pět let. I když tam byl nový motor a po seřízení, stále střílela do výfuku a zlívala válce. Spoléhal jsem na to, že jsem už nějakou tu motorku měl ( JAWA 350 Bizon, GPZ 600R, VF 1000R) a s opravou bych si měl poradit. I přes všechny jim nově nakoupené díly, jako bylo palivové čerpadlo, filtry, membrány karburátorů a mnoho dalších, byla motorka u mechanika, který karbce vyčistil ultrazvukem a stále nic. Nakonec jsem ji vzal, pro mě, za super cenu a v zimě si s ní začal "hrát". Znovu čištění a seřizování. Nakonec mě napadlo, že takzvané gumové předlohy, které jsou mezi motorem a karburátory, jsou trochu popraskané, ztvrdlé a mohlo docházet k sání falešného vzduchu. Tak jsem už z nouze koupil nové ( cena na VEMOTU 600 Kč ). A hle! Motor šlape jak hodinky. Dodal jsem tam pár doplňků, jako padací rám, do nasávačů vzduchu ( které si myslím nemají žádný vliv na funkčnost chodu motoru) homologované LEDKY a dal jsem si podle svých představ ušít sedlo, protože zvažuji jezdit hlavně dálkové trasy a to krosové mi vůbec nesedělo. Na palubku jsem přidal hodiny a teploměr, který považuju za důležitou věc. Mám zadní kufr, ale nejezdím s ním, protože se špatně nasedá. Chci ještě dokoupit boční brašny a tankvak. Mám na "HERMIONĚ" najeto letos 1000 kilometrů a to bez jakýchkoli problémů. Motorka na dálkové trasy, když jedu solo a rozumně, bere 4,7 litrů. Ale při agresivní jízdě to šplhá k sedmi litrům. Hodně z Tenéráků píše o vyšší spotřebě, ale mě zatím bere tolik. Při jízdě nad 150 km/h je to už boj s větrem, ale dá se. Samožřejmě motorka měla pár oděrků, tak svépomoci opravoval. Nové pneu Metzeller, jí taky trochu přidaly na kráse a hlavně na jízdní pohodě. A jaké mám pocity z jízdy? Je to úžasný stroj, který se jen tak nevidí. Prostě jak designově, tak technickým zpracováním předběhl svou dobu a vpohodě konkuruje novým strojům této kategorie. Vytkl bych slabší brzdy, ale když si člověk zvykne, tak se to dá. Je to prostě poctivý kus železa, kterému když se majitel věnuje, tak mu poslouží do doby, kdy ještě bude mít sílu ovládat tohoto "MACKA". Tato motorka, jak jsem četl někde na motorkářském servu není pro holky, řiťopichy a fyzicky slabší chlapy. S výškou pod 180 cm, na ni ani nesedat, nedostanete nohama bezpečně na zem! Jedním slovem, jsem spokojen. No uvidíme, když s bandičkou pojedeme nějakou tour s báglama, plně naložení.

Shark1995
Shark1995 napsal 12.06.20 v 20:24 10b.

Ahoj, tak po těch letech se nakonec dostala ke mně. Klidně koukni na můj profil a můžeme i pokecat když budeš chtít. lukaslinka@seznam.cz

radek89
radek89 napsal 11.07.17 v 14:31 8b.

Vypadá zajímavě

krakatit1
krakatit1 napsal 17.04.17 v 10:29 10b.

Opravdu zajímavé provedení,ať slouží.

vojech
vojech napsal 01.02.17 v 19:42 10b.

Super vážně pěkná motorka a ten zobák,hm to je mazec , vlastní výroba ? nebo se to dá někde pořídit ?

street-dog
street-dog napsal 01.02.17 v 16:52 10b.

Pěkná, jednu dobu jsem nad ní taky uvažoval