Yamaha FZS 600 Fazer (2002)

Vlastník Slavo3
Vloženo 16.11.2010
Aktualizováno 14.7.2013

Je to moja piata motorka, aj keď prvé dva boli skútre. Na Fazeri som sa konečne našiel a zatiaľ si s ním užívam (ale to som si myslel aj pri predchádzajúcich).

První dojmy - Po cestných endurách (Pegaso 650 a Africa Twin 750) to bola raketa. Do ruky mi padla okamžite.

Motorku bych doporučil pro - Motorku by som doporučil každému, kto má rád svižnú turistiku a na litra si ešte netrúfne.

Motorku mám od augusta 2010 a chvíľu mi trvalo, kým som si na ňu zvykol. Rozhodoval som medzi Hornetom, ZR 7 a Banditom, ale každý mi odporúčal práve Fazer práve pre jeho univerzálnosť (aj do mesta aj na turistiku a tak trochu aj šport). Má pevný rám ktorý sa počas jazdy nekrúti. Dlho som hľadal na internete tú pravú bezchybnú, po čase som však prišiel na to, že svoje predstavy naplním iba ak si ju kúpim úlpne novú. Ubral som zo svojích nárokov a vtedy mi prišla do rany ta moja. Bola striekaná, samozrejme podľa predávajúceho preto, lebo "spadla na pravú stranu zo stojanu". No čo už. Cena dobrá, ročník dobrý (kým som pre ňu išiel preverovali sme, či tento starší model sa v roku 2002 vôbec ešte vyrábal, zistili sme, že áno), guma zadná nová, predná ojazdená. Na skúšobnej jazde som si nevšimol nič chybné, brzdil som iba prednou brzdou. Bol to prvý Fazer na ktorom som sedel, takže ťažko mi bolo porovnávať. Po vyplatení som s ňou odchádzal a asi po 500 m pri brzdení na križovatke zadnou brzdou som cítil striedavé brzdenie a odbrzdenie. Akoby ma niekto striedavo tlačil dopredu a znova ťahal dozadu. Až sa zadné koleso striedavo dostávalo do šmyku. Nepríjemný pocit hlavne v zákrute. Až neskôr sme zistili, že zadný brzdový kotúč bol zrejme v minulosti prehriatý a následne sa zohol. Predtým som mal Apríliu Pegaso 650 a po nej Hondu Africa Twin. Je to niečo úplne iné ako predchádzajúce cestné endurá, jedno resp dvojválce, ťahajú pekne odspodu, takže s cestnými štvorválcami porovnávať neviem. Oproti endurám ťažisko podstatne nižšie, lepšie brzdy a vyšší výkon. Viac láka na to dupnúť. Dlho som si zvykal na to, že motorka výrazne ožíva zhruba od 6.500 ot/min. Vtedy sa z nej stáva raketa, hlavne na dvojke a trojke. Radenie prvých dvoch stupňov je dosť hlučné, ale to je vraj bežné u Fazerov. Olej zatiaľ nežere, časom uvidíme. Spotreba cca. 5,5 l pri striedavom tempe. Posed je príjemný, nikdy som nechcel superšport s riadilami pri kolenách. Mám namontované turistické plexi, aj napriek tomu mi vietor naráža priamo do prilby. Do rýchlosti cca. 140-150 km/h sa to dá vydržať, potom je potrebné zaľahnúť. Tak zatiaľ asi toľko, neskôr ešte niečo doplním.

istonbike
istonbike napsal 16.11.10 v 20:45

Nádherný,klasický Fejzerek ty modré pístky v třmenech to je legenda za 10b krátkou zimu a super kilometry v sedle do příští sezóny