Yamaha FZS 600 Fazer (2002)

Vlastník johny5
Vloženo 18.1.2010
Aktualizováno 29.5.2013

Mám nejlepší motorku na světě! Žádnou jinou už nechci! To je sen každýho motorkáře a to vše ... je pan fazer!

První dojmy - Moje seznamování s Fazerem začalo v březnu 2009. Našetřil sem nějaký kačky a když šly motorky s cenou tak brutálně dolů, neváhal sem o koupi. Na výběr toho bylo hafo, nakonec vyhrál modrej krasavec, původem od Olomouce (dovoz Itálie). Cena 74000,- Kč, málo km nalítaný, bez škrábanečku, akorát zhulená zadní guma a prokluzovala spojka, tak šel borec s cenou o 2 tácky dolů. První dojmy byly brutální. Po šestiletých zkušenostech na Jawce 350 sem byl z Fazera úplně v tranzu. Vybavenej fungl novou kombinézou sem byl rád, že sem se vůbec rozjel. Motorka jela jak čert a jediný, co ji brzdilo, sem byl já. Kvalty tam skákaly přesně a bezchybně, brzdí to jak prase a ten zátah!!! No jak říkám, když člověk dráždí nějakou dobu Jawku, je to potom úplně jinej svět.

Fazera sem si vybral asi kvůli jeho vzhledu, výkonu, pohodlí a užitným vlastnostem. Fazer je jedinečnej a nic na něj nemá. Nechtěl sem normálního naháče s kulatým světlem, přišlo mi to jako Jawa s větším motorem. A naháč s maskou je jedinej pěknej Fazer. Eskový Hornety nebo Bandit sou proti FZS slabej odvárek. A když už FZS, tak ten novější model 2002 - 2003. 600 ccm sem si vybral, aby ten skok z 350 nebyl tak velkej (naivní myšlenka). FZS má 100 kobyl, Bandit je slaboučkej, Hornet jede jak čert, ale není tak hezkej. Fazer vypadá jako velká motorka, má duši, charizma a osobitej charakter. Není na trhu nic, co by se mu podobalo, každej ho zná, každej ho pozná a každej ho chce (kdo ne, tak to ještě neví).
Posledním důvodem, neméně důležitým, bylo pohodlí spolujezdce. Baví mě jezdit po výletech a ve dvou s přítulkou je potřeba brát ohled i na ni. Podsedlovka není tak široká a sedlo je pohodlný, takže si na něm letuška jen vrní.

Můj styl jízdy není žádná brutalita, spíš sportovní cestovatel a ve dvou. Ročně naskáču kolem 6 tis. km, víc tam nejsu schopnej nažduchat, asi musím dát nějaký Alpy. Fazer nezklame a je na něj spoleh. Obavy, že někam nedojedu, který ve mně vypěstovala Jawa, sem s Fazerem nikdy neřešil. Přikoupil sem tankvak od pana Louise (900 ,-), protože všechny věci se do podsedlovky nevejdou i když je tam docela velkej prostor. Jízda s tankvakem mě nijak neomezuje, drží jak přibitej, dokonce i když je narvanej k prasknutí. Snese i blbinky okolo 170 km/h, což je sice na svižný cestování trochu moc, ale vyzkoušet sem to musel. Dřív sem místo tankvaku používal síťku, líbily se mi ty výklopný očka, který sou vzadu pod podsedlovkou, ale háčky ze síťky mi poškrabaly lak, což me pěkně vymotalo! Padáky sem sehnal za 1300,- a padnou tam jak ulitý. Dokonce se mi zdá, že mu sluší a to nebývá u všech mašin zvykem.

A jak se mi s Fazerem jezdí?
Když potkám nějakou plechovku, tak ji prostě předjedu (opět nezvyk proti Jawuli). Nezajímá mě, že musím jít o kvalt nebo dva níž, koupil sem si šestku, tak s tím musím počítat. Dle mýho vkusu to jede, jede to rychle, pohodlně, parádně, yamahácky sametově, prostě božsky a ať si říká kdo chce, co chce. V zatáčkách se nenechá moc přemlouvat a krásně do nich padá, hezky se do nich vede, rovnej posez dává jezdci dobrej pocit stability a přehledu. Po pár zkušenostech a několika tisících km pak špunty ze stupaček mizí samy, protože ta motorka fakt snese hodně. Kdo má chutě hoblovat si koleno, stačí ho v zatáčce jen vystrčit, ale na to já si nepotrpím.
100 kobyl cvičí s Fazerem jako nic. Spodek je trochu slabší a není tam tolik síly, ale to sem pořešil menším 14tizubovým primárním kolečkem. Nad 7-8 tis. ot./min začíná fakt zábava, kde Fazer jde za plynem jak trefenej. Při přechodu středního pole se nemusíte obávat nějakýho výkonovýho kopance. Je to takovej malej darebák, mrštná mrška, obratná a stabilní a hlavně je s ním fakt sranda, která ani po letech neomrzí.
Co se týče převodovky, nemám námitek. Kvalty tam jdou přesně a skáčou tam skoro samy. Při řazení z 1 na 2 se občas ozve rána, ale není to motorkou, spíš řidičem. Sám sem to teda vychytal až po dvou letech zoufalství, ale teď už je to laláč. Při řazení 1 z neutrálu může být další kopanec, ale stačí podržet trošičku dýl spojku a pak tam jde jak do mamky. Jet kilo na šestku nebo na trojku? Záleží jen na Vás. Jo a občas hledám sedmičku...
Klasikou, která mě někdy štve, jsou ty vibrace mezi 5500 a 6500 ot./min, ale prý to dělají všechny FZS. Na přesouvání z bodu A do bodu B sem zvolil cestovní rychlost 140 km/h. Bohatě to stačí, ochrana před větrem supr a pětilitrová spotřeba ve dvou je velice příznivá. Při cestování po nocích oceňuju jak úžasně svítí, tady je od předchozí generace obrovskej skok vpřed.
Pojďme podebatovat o brzdách. JEDINEČNÝ!!! Nemám slov, tady si nejde nic vymrčovat. Zastaví vždy, všude a na fleku. Dávkování prstíkem a účinnost ájednaspeciál. Samo že to posuzuju ze zaujatýho pohledu, ale co sem měl možnost sedlat ostatní peklostroje, tak těm svým brzdám fakt nemůžu nic vytknout.
Obutí sem zvolil na předek aji na zadek Dunlop Sportmax Roadsmart, na zadku už mě přesvědčil, protože vydržel úctyhodných 13000 km, na předku má 12 tis. km a pomalu asi půjde. Ale stopro si je koupím zase. Dvousměsovka drží dobře až po samej okraj a zatím mě nezklamala, je z ní cítit jistota.

Fotky nejsou moc kvalitní, fotím jenom z mobilu. Do kombinézy se zrcadlovka nevleze

Jo a poslední věc: jestli někdo nechápe, co je to být okouzlen můzou jménem Yamaha, ať si přečte filosofii Kándó (působení krásy na smysly), s níž Yamaha vyrábí své jedinečné produkty

Roman50cm3
Roman50cm3 napsal 11.07.17 v 17:48 10b.

Ahoj, jezdil jsem na hodně motorkách. Víte jak říkám svému Fazerovi malý BlackBIRD.

Kdo měl možnost zkusit tyto dvě motorky ať potvrdí, nebo vyvrátí. Obě jsou nádherné šarmantní dámy.

context
context napsal 09.04.17 v 19:34 10b.

Krasný fazer přeji hodně pohodových km bez nehod.

kartys
kartys napsal 16.10.15 v 21:16 9b.

Mam taky mohu jen potvrdit vse sedi super motorka

winks
winks napsal 05.04.15 v 21:11 10b.

Jo abych nezapomněl za 10+

Woky
Woky napsal 15.01.15 v 12:07 10b.