Jawa 350/634 (1982)

Vlastník mishaczekdobo
Vloženo 24.6.2010
Aktualizováno 24.6.2010

klasika...první kup..celkem velká chyba,byl to nehorázný vrak a ja byl debil...ale postupem času se dává do kupy,na origo stav...už jsem si ji zamiloval,nevyplatilo by se mi ji prodat..těch peněz co spapala a XXX hodin stravených na opravách a údržbě

Kup
duben 2008
Od borca z Radkova (okres Opava),za 8000 ve stavu pojizdnem,motor hodně dobrý (výplně na sračku a neorigo,ale i tak jela digi 128km/h) ...Vzhled radši nebudu komentovat,byla to slátanina 634 a zadek z 638 a sedlo z buhvi čeho,nic nesedělo a vypadalo to hrozně.Nicméně byl jsem debil a koupil to,prostě mi bylo 18,řidičák skoro hotový a chtěl jsem jezdit. Cestou domů (cca 65km) co na ní jel brácha a jeho mladá se to 5km pred domem kouslo (určitě moc chudá směs,v té době jsem tomu nerozuměl,zavolalo se typkovi že se to kouslo a co s tím,později poslal jako náhradu polovinu cený výbrusu,takže 700) a zbytek cesty na laně za autem. Výbrus se nekonal,s Magorem se to rozdělalo,bylo to jen trochu přidřený,nasadily se válce zpět,poladila směs a vesele se jezdilo.

Atd...
jezdilo se jezdilo...nic moc se nesralo...až na milou držku při výjezdu z lesa kdy bylo kolo od blata a já piča tomu na asfaltu vytl...rozbitá baterka, zkřivené vidle v brejlích...baterka od Magora a vyměněny brejle...vidle rovný...pak úpravy typu přetěsnění předních vidlí,výbrus,origo výplně,origo zadek (blatník,světlo,sedlo-nový potah)...už to konečně vypadá normálně...výměna vydliček řazení (lité),vykorkování kliky...dán karbec z 638 (sytič)...
-zima 2009/10 - komplet nová elektrika,natažen káblík po káblíku,vše poctivě pájené a izolované,nikde se nešetřilo,nové zapalování (kladívka,kontakty,kondíky,svíčky,fajfky-odrušené,VN kabely)

Budoucnost...
brzká: nové tlumiče,vzducháč,olej převodový,repas kyvky,nová zadní guma
daleká: nový lak,repas převodovky (nové futra)

Dojmy

kladné
pořizovací cena
cena a dostupnost ND
celkem nenáročné opravy,které zvládne šikovný člověk sám (kromě nějakých spešl oprav-klika,výbrus atd)
u 634 Retro vzhled

záporné
malý výkon
vibrace motoru (holt 2T)
slabá přední brzda (tohle odpadá pokud je pořádně seřízená)

pozn. K těm záporům,pokud bereme v potaz,že je to 30 let stará motorka,tak odpadá problém s malým výkonem a slabé přední brzdy,v té době to bylo dostačující. I ty vybrace prostě k 2T motoru od Jawy patří,a když je dobrá klika a výfuky,tak to není nic hrozného.

Zamyšlení

Kdo říká že Jawa je šrot a patří do sběru je idiot nejvyššího kalibru. Nesnáším namyšlený rejžaře,kteří plivou po takových motorkách. Především po Jawě (po MZ ať si plivou ), prostě nic jiného tu nebylo, kvalita a směr výroby a vlastně celý osud Jawy byl ovlivňován lidmi na vysokých místech,kteří neprávem zavrhovali motocyklový průmysl a zamítli mnoho zajímavých projektů. Je zbytečné polemizovat zdali by na tom byla Jawa jinak kdyby měla podporu tehdejší vlády (komunistů), ale řekněme si,že asi by byla úplně na jiné úrovni. Proto Jawa nemůže za to že poválečný státní aparát ji podkopl nohy a téměř pohřbil a radši se soustředil na výrobu plechovek. Jsem rád, že jsou tady lidé, kteří jsou hrdí na to že mají Jawu, je jim jedno že nejede a je stará, ale má duši (dokonce dvě ).
Jawa prostě patří k naší republice, je to kus historie. Každý kdo měl někdy Jawu,tak ví že to jsou dobré stroje. Lidi co je dělali tak tomu rozuměli a i když byli omezení nařízeními, tak myslím že produkovali kvalitní stroje.
Jawa je prostě Jawa,kdo ji neměl tak nechápe.

Bobedelweiss
Bobedelweiss napsal 06.01.23 v 21:55 10b.

kam se serou všechny ty cizácký jebky na tyhle úžasný Jawičky třindy

mám ji taky a skutečně DOKONALEJ stroj bez zbytečností

jak nám bylo dokázáno - stačí dát Vape a hravě objedeš svě t

jawa rulezzzzz

10 bodůůůůů

Matool
Matool napsal 13.02.20 v 17:27 10b.

jáwkastroj
jáwkastroj napsal 04.10.15 v 23:56 10b.

karlos-74
karlos-74 napsal 16.05.14 v 17:11

Máš recht chlape.Vlastním yamahu xtz 750 a jawu 350-640.A musím přiznat,že srdíčko stejně tíhne k jawině.Která je v mým životě už čtvrtá vřadě.Dávám 10b

Zx-10RCarlos
Zx-10RCarlos napsal 21.02.12 v 18:45

Jawa je ceska motorka proto by na ni nikdo z ceskych motorkazu nemel zanevrit, at je jaka je. Souhlasim s tebou. Mas za to odeme 10 bodu.