Jawa 350/634 (1978)

Vlastník Zx-10RCarlos
Vloženo 13.5.2011
Aktualizováno 7.3.2018

Zachráněná a oživená klasická Jawa 350/634-5 z roku 1978. Vyrobená 100 let po narození Františka Janečka, zakladatele společnosti jawa. Teď je v originálním stavu , poté co " domácí kutil " před lety v rámci inovace vytvořil vzhled 350/638. :-

První dojmy - Stara klasika, ktera padne do ruky každému

Zdvih : 65mm
Obsah válců : 343,47
Kompresní poměr 9,2:1
Zapalování dynamobaterivé
Maximální výkon motoru 14,7kW - 87/s (22k / 5250 ot/min)
Obsah nádrže paliva 17l (rezerva 2,5l)
Maximální rychlost(vsedě/vleže) 110/120 km/hod

Poloha klíčku:
Poloha Zasunut do 1/2 Zasunut celý
0 Zapnuto: houkačky Zapnuto: zapalování, blinkry
1 Vypnuto: Zapalování, blinkry
Zapnuto: parkovačky, koncové sv Zapnuto:zapalování, parkovačky,blinkry
2 Vyp.: zapalování, blinkry
Zap.: hlavní, parkovací, koncové světlo Zapnuto:Všechno

Zapalovací svíčky:
PAL - N8R (ev. N9R)
BOSCH W240 Tl ,Champion L-83
V zimě možno použít PAL N7R
Bosch W 175Tl ,Champion L-88

Žárovky:
dvouvláknová 6V/35W, parkovací 6V/4W, koncové světlo 6V/5W, brzdové světlo 5V/15W, blinkry 6V/15W (21W)kontrolní žárovky osvětlení tachometru a otáčkoměru 6V/2W

Benzín:
Po záběhu benzin oktanové číslo 90-93 + olej M2T v poměru 1:33.
Trvalá, tzn. dálniční rychlost je 105 km/hod

Startování motoru:
Naprázdno 2x prošlápnout startovací páku.
Motor lze startovat i při zařazené rychlosti (nutno zmáčnout spojku).
Motor nechte chvíli zahřát v nízkých otáčkách (vysoké otáčky studenému motoru skodí).

Má-li motor snahu zhasínat a nejde do otáček, doporučujeme jej naklonit na levou stranu, aby došlo ke snížení hladiny paliva v karburátoru a tím k odstranění přehlcení.

Neutrál:
Je mezi 1 a 2 a mezi 3 a 4. Kontrolní žárovka svítí pouze při neurálu mezi 1 a 2.

Nenechavat dele zapnute zapalovani. Nenechavejte bezet motor ve vysokych otackach na miste (neni chlazen).

28. Září 2012

14.dubna 2012

První projížďka

1.dubna 2012

Motorka je kompletní v garaži, připravená na sezonu. Už jen to hezké počasí k ježdění.

31.března 2012

Motor znovu v hromadě, leti jako z praku, řadí všechny kvalty, ale zase pro změnu klouže spojka . Takže snad už poslední sundání víka spojky a výměna za silnější podložky pod pružiny.

28.března 2012

Motorka je v komplet stavu. První testovací jízda a je znova problém s převodovkou. Závada kuli které jsem motor půlil nebyla odstraněná. Takže znovu. Se sousedem jsme dali hlavy dohromady a po sundaní spojkového koše jsme zjistili, že vidlička vyjíždí z kolečka. Pote jsme motor rozpůlili a zjistili, že tyčka vidliček je ohnuta a tím se vylomila a ubrousila vidlička.

3.března 2012

Jawa začína mít svůj zvhled, jaký měla když byla vyrobena. Zahájil jsem poslední část renovace, kompletování motorky. Zjistil jsem ale, že jsem zapoměl jestě nalakovat plech zadních stupaček a kloub na zrcátkách. To bude už vše.

26.února 2012

Nasadil jsem nádrž na rám a zjistil jsem, že nemám mezikus z gumy co se vkládá mezi nádrž a rám. Pravděpodobně ho budu muset vyrobit, protože nikdo z dodavatelů nahradnich dílu ho nemá.

22.února 2012

Přeleštit chrom a může se nasadit na rám.

22.února 2012

Zahájil jsem poslední fázi - nástřík vrchní barvy kastlíků a nádrže.

20.února 2012

Horkovzduškou a ocel. kartáčem na vrtačce odstraněno několik vrstev barvy až na plech a proveden prozatím nástřik základem a plníčem. Přebroušeno pod vodou a připraveno na vrchní barvu.

Broušeno vybrační bruskou do rovných ploch. Nerovnost porovnaná tmelem.

29.ledna 2012

Postupně jsem se zbavoval dílů, motorky které neměly s 634 nic společného a nakupoval díly, které měla když byla sestavena na lince v městě Týnec na Sázavou.

Veškeré díly byly zbaveny starého laku, nanesena základní barva, plnič a vrchní barva. Sedlo koupené, které bylo napadeno domácím kutilem, uříznutý spodní zadní roh molitanu. Přilepen a doplněn chybějící díl. Spodní plech ohnuty od kutila domácího, vyrovnán a zavařen. Potáhnutí sedla koženkou jsem zaúkoloval šikovného sedláře, se kterým mám dobrou zkušenost. Je to také motorkář, takže se mu moc vysvětlovat nemusí. Ještě olakovat nádrž a kastlíky a dokompletovat.

2.říjen 2011

Motorka byla kompletně rozebrána, včetně motoru, kde byl problém s vypadávající 3. Ohnutá vidlička. Dále jsem vyměnil několik lamel spojky, které už nevypadaly moc vábně. Dále válce a písty. Následná montáž a nová těsnění proti inkontinenci. Zahájil jsem renovaci opískováním rámu. Postupně dalších součástí, které vrátí motocyklu původní vzhled.

20.května 2011

Jawa 350/634-5 s doplňkama z 638. Na podobné jsem začínal jezdit dva roky před vojnou v roce 1986. Před odchodem sloužit vlasti jsem jí prodal. Po více jak dvaceti letech jsem znova koupil Jawku. Je to srdcovka. Dneska není problém koupit japonce, ale Jawa to je motocykl s dlouholetou tradicí. Je to legenda stejně jako HD pro američany, jen s tím rozdílem že stát výrobu americké legendy podržel a v ČR potopil. Nikdy nevíš, jestli dojedeš, jestli nebudeš muset cestou opravovat. To si nikdo z dnešních uživatelů japonských motocyklů nedokáže představit.

Výrobní závod JAWA Týnec nad Sázavou - zde se zastavil čas. Někteří budou oponovat že už v 70. letech.

13.května 2011

Rozhodl jsem si koupit veterána. Výběr padl na Jawu. 634 ještě úpně není veterán protože dílů se dá zatím sehnat celkem dost, ale papírově už je. Za pár let bude veterán jak se patří a možností na renovaci bude čím dál tím míň.

Samozřejmě že se jí pokusím vrátit původní vzhled. Plánuji přestavbu do originálního stavu v zimě 2011/2012

yjedli
yjedli napsal 17.08.19 v 10:49 10b.

Ahoj, můžu se zeptat na odstín barvy nádrže a kastlíků, ideálně RAL? Našel jsem toto: 8125 šípková červeň, barva Škoda, je to správný odstín? Také mě to čeká...děkuji, Honza

venkovanzkhor
venkovanzkhor napsal 05.07.15 v 21:48 10b.

Chválím

venkovanzkhor
venkovanzkhor napsal 05.07.15 v 21:47

Chválím

pistolník
pistolník napsal 12.02.15 v 20:20

Carlosi SRDCOVKA. Krásná

SalvatorPRO
SalvatorPRO napsal 18.01.15 v 17:27 10b.