Aprilia Tuareg 660 (2022)

Vlastník Nordis
Vloženo 26.1.2024
Aktualizováno 26.1.2024

veľmi univerzálna moto, dá sa jazdiť terén, dá sa slušne cestovať ešte je to trocha rarita

Motorka koupena od Aprilia Jakub Vallo - na všetkom na čom sme sa dohodli splnil, aj nejaký doplnok pridal

KTM 890 Adventure R: toto bol veľký kandidát, Aprilia má síce slabší motor, ale rozhodla asi univerzálnosť Aprilie, mám ju ako druhú moto k BMW 1250GSA
Yamaha Tenere 700: Aprilia mi sadla viac a má lepší podvozok a elektroniku

První dojmy - Prekvapilo ma ako mi sadla, na Tenerife sme mali Apriliu požičanú a šokovala ma neskutočná agilita a ochota ťahať vo vysokých otáčkach

Motorku bych doporučil pro - Viem si predstaviť na Aprilii aj nejaké cestovanie, výbava, výkon tam je, ja mám na cestovanie inú moto, ale určite sa dá aj s Apriliou a kto má rád šotoliny, tak odporúčam

Doplňky na motorce - Dal som si padací rám origo, vyhrievané hefty tiež origo a konektivitu MIA, zadný nosič Givi a stredný kufor Givi. Viac tam už nechcem nič viac vešať.

Vyberal som niečo s čím by sa dalo ísť aj do terénu a zvládlo by to aj bežnú jazdu do práce. Aprilia je pre mňa ako druhá moto, na cestovanie mám BMW 1250 GSA. Chcel som sa pustiť trocha viac do offroudu a začínal som na Yamahe 660 Tenére, potom som mal KTM 690 Enduro R - čo bol super stroj na offroad, ale pre mňa to bolo silné a malé - mám 194cm. Našiel som pre KTM dobrého kupca, ktorý jej potenciál využije viac a ja som hľadal niečo viac univerzálne, ale nechcel som úplne zľaviť s offroudových vlastností. Keď vyšla Aprilia Tuareg 660, tak som sa o to začal viac zaujímať a porovnával som aj s Yamahou Tenere 700 a KTM 890 Adventure R. Voľba padla na Tuarega, ktorého som dôkladne preveril na Tenerife a prejav motora a podvozku na zakrútených cestách bol neskutočný. Napriek prednému kolesu 21 som veľmi dobrý pocit a dôveru na moto, tempo na ostrove viac ako svižné :)
Moto som kupoval na jar, chvíľu mi trvalo kým som zabehol a po zábehu som sa konečne pustil aj po šotolinkách. Musím oceniť pružnosť motora - pekne ťahá od spodu až po 10000 otáčok. Toto je tiež veľmi zaujímavý aspekt motora, že vo vyšších otáčkach sa dá jazdiť hodne športovo. Podvozok je nastaviteľný, ja som predok nechal pôvodné nastavenia a priťahujem alebo povoľujem predpätie zadnej pružiny kolečkom. Posed je napriek mojej výške 194cm že sedím akoby v motorke, riadidlá sú šíroké a pomerne vysoko - pre mňa ok, ale nižší jazdec bude mať ruky viac hore. Zase pre mňa v stupačkách sa nemusím zohýbať, takže super. Pôvodné plexi je asi rozomný kompromis, na Tenerife som nemal potrebu mať vyššie, doma som dal deflektor Puig Touring, ale dám to preč, nejak sa mi to nepáči a keď je tam veľa múch, tak to vadí vo výhľade. Pôvodné sedlo je také zvláštne, niekedy mi vadí a inokedy obsedím celí deň. Zvažujem pohodlnejšie a zvýšené - uvidím napíšem skúsenosť. Ďalší aspekt pre mňa veľmi dôležitý je hmotnosť a ťažisko. Na Tenere 660 bola váha celkom ok, veľmi podobná ako na aprilii 210kg mokrá, ale ťažisko má Aprilia omnoho nižšie a hlavne v teréne je výrazne príjemnejšia jazda. KTM bola váhou výrazne nižšie. Plánujeme nejaké cesty - niečo sme už prešli v Maďarsku TET popri Dunaji a postupne pôjdeme ďalej, robíme to na etapy, máme to blízko a v lete je plán Bosna zase TET a uvidíme čo sa podarí, zase prípadne doplním skúsenosti. Zatiaľ mám nejakých 2500km čo nie je veľa na nejaké veľké závery.

Nordis
Nordis napsal 29.01.24 v 08:34

som, už rozhodnutý isť do toho, potom doplním skúsenosti

Alfonc
Alfonc napsal 28.01.24 v 19:19

S tou sedačkou neváhej +2 cm jsou pocitově víc a už nejsi tak v motorce

BezprstyBill
BezprstyBill napsal 28.01.24 v 14:52 10b.

Nordis
Nordis napsal 26.01.24 v 20:04

Ďakujem

Milan1963
Milan1963 napsal 26.01.24 v 12:19 10b.