BMW F 750 GS (2021)

Vlastník bukic
Vloženo 22.1.2024
Aktualizováno 1.2.2024

Blížili sa moje narodeniny, a po troj ročnej pauze som si doprial tento darček.

Yamaha Tenere 700 World Raid: Nádherná moto, len nakoniec som si uvedomil, že v teréne sa až tak často pohybovať nebudem a vysoké zdvihy na asfalte budú skôr na obtiaž.
BMW F 850 GS: U 850tky platí to iste.

První dojmy - Prvý dojem z tejto motorky? No bál som sa či to fakt nebude motorka pre ženské. Ale na koniec nie, je to v poriadku. Hneď sme vo dvojici vyštartovali na diaľnicu, že ako sa bude chovať do kopca, či si bez problémov udrží tempo okolo 140kmh. Našťastie moje obavy boli zbytočne. Ide o to, že primárne bude slúžiť na dlhé trate.

Moja prvá motorka bola Moto GUZZI Griso, to bola srdcovka. Druhá bola BMW F650 GS. Vytrvalá, húževnatá, nenáročná , dostatočne pohodlná, vzrastom pre mňa trochu menšia, so spotrebou ako zapaľovač. Tretia znovu BMW GS ale už 1200, dodnes neviem čo o nej napísať, a preto išla…
BMW F 750 GS v tejto chvíli vlastním už rok a mám na nej najazdené cez 10 000 km a musím konštatovať že som stále spokojný. Urobil som správne rozhodnutie, že som oželel dlhé zdvihy. Tie pri prudkom brzdení robia len neplechu, behom sekundy byť o 20cm bližšie k asfaltu, no skoro som si pustil do gatí. To sa mi stalo na Africa Twin. Keď už som pri tom podvozku, tak len potvrdím to čo sa všade píše. V tejto kategórii je úplná jednotka. GeeSo mám v plnej výbave a tak si užívam všetky tie serepeticky čo sa týkajú podvozku. Odpadla mi taká tá psychická predpríprava pred vjazdom do zákruty, že kadiaľ ju prejem, alebo koľko to nakloním. To už teraz rieši motorka, ja už len kontrolujem, či v zákrute nebude naplavený štrk a podobne. Mám obuté ešte pôvodné Michelin Ankare 3, síce zavíjajú, skučia a ja neviem ešte čo, ale aspoň je na ne spoľahnutie. Ale aj tak ich viac nekúpim, pretože na rade sú DUNLOP MUTANT. Práve o týchto gumách si myslím, že by mi vedeli ,,čiastočne,, pomôcť so štrkom v zákrute a vraj sú výborne do dažďa. Čo sa týka bŕzd, tak tie brzdia, čo je samozrejme správne. Ešte aby som niekde za zákrutou minul útulnú reštauráciu s peknou terasou len kvôli tomu, ze tam niekto namontoval zlé brzdy. Radšej na také veci nemyslieť. ABS tam je akési to lepšie, náklonvé. Na rovinke sa mi už pár krát ozvalo, v náklone ešte asi nie.
Motor. Ten je cítiť že to je 850 kubíkov aj keď píšu 750. Má niekoľko režimov, ja používam Road. Rozdiel medzi Road, Dynamic, Rain je podľa mňa v ,,dĺžke plynu. Režim enduro som ani poriadne nevyskúšal. Čo sa výkonu týka, určite to nieje veľké GeeSo. Veľké GS skrátka ťahá a ťahá. Vtip je ale v tom, že veľký brat tomu menšiemu určite neutečie. Ani neviem ako moc nelegálnou rýchlosťou a na hulváta by sa museli rezať serpentíny, alebo ja neviem čo, aby sa mi veľké GeeSo stratilo z dohľadu. V Nemecku som si vyskúšal že tempo okolo 150 km/h je bez problémov, a dokonca aj tachometrových 200 sa dá zvládnuť, ale istota a chovanie motorky s kuframi?! no radšej do160 aby gate ostali suché.
A máme tu prevodovku a j s rychloradenim. Chcelo to hodne prehovárania seba samého, aby som to tam kopol bez spojky. Ale podarilo sa, používam to, ale je tam to ale. Sem tam to trhne s celou motorkou, ale väčšinou tam prevody idú zľahka, a tak nejak sa to stále zlepšuje (zabieha?) . Takže uvidím.
Teraz je asi na rade Kolonka cestovanie, pohodlie, alebo to čo motorka na dlhších cestách ponúka. Je toho prekvapivo dosť, ale netreba sa báť, ja to nejak skrátim, navyše mám jedno foto, ktoré nahradí veľa slov.

Tu je pekne vidieť že na motorke je miesta dostatok pre dvoch, obaja sa môžeme posúvať dopredu, dozadu, nohy nie sú zalomené. Zároveň je vidieť, ako sa hrbim a snažím sa schovať za štítok, pretože mi vietor zasahuje vrchnú časť prilby a ide ma z toho poraziť. Vyriešil som to jednoduchým deflektorom a je všetko v najlepšom poriadku. Plexi na fotke je wunderlich, na úvodnej fotke je plexisklo od Puig, pri mojej výške 187cm má rovnaký problém. Rád si zajazdím aj s tým najmenším origo plexi, v kombinácii s mojou novou prilbou od Schubert C3 pro. Je to pôžitok , cítiť ako tá prilba hladko reže vzduch, vnútri v prílbe je relatívny kľud a cítim sa ako na naháči. Schubertka ma zároveň aj nevýhodu, a to keď mám namontované veľké plexi. Ona za tým plexi nevetrá, skrátka v nej neprúdi žiadny vzduch. Musím si na nej otvoriť plexisklo, aby som vôbec vedel dýchať. Je to divné za toľko peňazí.
Čo sa ešte to o komfortu týka, je pasia používať tempomat. Používam ho hlavne v meste alebo obciach, nemusím sa starať o dodržovanie päťdesiatky a venujem sa okoliu.. Dalo by sa povedať, že kto prešiel cez Maďarsko bez pokuty, nech hodí kameňom. Mne sa to podarilo vďaka tempomatu.
Ďalšia vec, ktorá by sa mohla týkať komfortu a takmer nikto sa o nej nezmieňuje, samotný manuál k motorke o tej položke píše, ale nijak ju neobjasnuje, je duchovný (digitálny) priestor motocykla. Mozog motocykla sa dokáže cez Bluetooth spojiť s dvoma telefónmi a s dvoma prilbami naraz. Jeden mobil po inštalácii príslušnej BMW aplikácie dokáže zobrazovať navigáciu a zaznamenať hromadu ďalších údajov, Ako je trasa, rýchlosť, zrýchlenie,brzdenie, náklon, aplikácia má informácie o stave palivovej nádrže, o stave kilometrov a napríklad koľko kilometrov ostáva do servisu. Ak ste niečo počas výjazdu fotografovali, tak aplikácia dokáže jednotlivým trasám prideľovať aj fotografie. Je jednoduchá a prehľadná. Mobil uchytený na držiaku sa dá ovládať za jazdy z riaditok. Dá sa púšťať hudba do prilieb, ovládať navigácia, prijímať hovory, dokonca listovať v telefónom zozname a uskutočniť hovor. Ak niekoho zaujíma aký význam má prepojenie prilieb a dvoch telefónov s motorkou, tak vás musím sklamať, lebo to neviem. Ale budem vedieť. Interkomy som kúpil len teraz nedávno a ešte to nemám vyskúšané. Je jasné, že Interkomy toto všetko dokážu aj bez spojenia s motorkou, no tak som zvedavý jak to všetko dopadne. S tou mojou Bjutiful máme najazdené desiatky tisíc km, doteraz sme sa rozpravali len na benzínových pumpách a popravde trochu sa toho interkomu bojím. Keď tak, tak toto rozprávanie o Interkomoch presuniem niekam do ,,Nezaradené,, namiesto ,,Komfort,,
Na dnes stačilo, zajtra zase niečo o doplnkoch.

Kawalumpik
Kawalumpik napsal 02.02.24 v 17:25 10b.

Všechno dobré, ale co vám fakt závidím, to jsou ty moderní sra.ky, na které brejlíte po cestě a já je nemám. Jenom samé dobré kilometry a slunce na cestách.

TomasNBK
TomasNBK napsal 29.01.24 v 13:07 10b.

Ať dlouho a dobře slouží, kolego

bukic
bukic napsal 26.01.24 v 19:08

Ladovina: Aplikácia sa volá BMW Motorrad Connected A som si takmer istý, že máš nainštalovanú tú správnu. Vtip je v tom, že ako ju použiť. Ja som s tým chvíľu zápasil. Zdá sa že motorku máš s telefónom už prepojenú, ďalšom kroku si na mobile otvor BMW aplikáciu, v mapách si nastav požadovanú trasu, mobil si daj do držiaku niekde na motorku a nechaj si pustenú mapu. Jakmile sa motorka rozbehne naskočí ti navigácia v telefóne…. Tadaaa… Takže v mobile budeš vidieť trasu, tým pádom na palubnom počítači si môžeš naklikať cez menu rôzne možnosti, ale to už prídeš aj sám. V telefóne musíš povoliť pre aplikáciu prístup do fotiek, do telefónneho zoznamu, vlastne povol prístup úplne všade, včetne GPS a tak. Prajem príjemnú zábavu Jaaj a aby som nezabudol, veľmi dôležitá vec. Ak chceš aby ti aplikácia zapisovala hodnoty o jazde, musí byť tel. spárovaný (pripojený) s motorkou a aplikácia musí byť spustená. Kľudne môžeš zhasnúť obrazovku a telefón nechať vo vačku, všetko prebieha na pozadí. Na palubnom displeji ti bude svietiť ikonka telefónu, to znamená že všetko je v poriadku a zápisjazdy bude funkčný. A ešte jedna vec, keď sa niekde stretneme mám uteba pivo.

ladovina
ladovina napsal 26.01.24 v 13:21 10b.

Pekne cteni, sam mam na 850 gs 20 000km najeto.

Jak se jmenuje ta appka? Ja zkousel jen primo od BMW, co umi tu "pokynovou" navigaci, ale ta me prisla uplne marna...

callowsick
callowsick napsal 26.01.24 v 11:38 10b.

krásnej narozeninovej dárek!

Hlavně si nesfouknout svíčky