Kawasaki Z900RS (2022)

Vlastník Peter_96
Vloženo 9.11.2023
Aktualizováno 31.3.2024

UJM je asi dosť výstižné . V podstate takí flegmatik motorka ...rovnako ako jej majiteľ

První dojmy - Prvý dojem bol že má veľmi tvrdý podvozok až som sa pýtal či novinári berú drogy keď ho opisujú ako pohodlný na nerovnostiach . Ale rozoberieme to nižšie. Má pohodlný , vzpriamený posed. LED svetlo svieti pekne a motorka je rýchlejšia ako si myslíte. Toľko moje prvé dojmy z 250km jazdy domov a ešte k tomu po tme večer .

Motorku bych doporučil pro - Je to univerzál . Vyhovie každému .

Doplňky na motorce - Predchádzajúci majiteľ stihol odstrániť pôvodný držiak ŠPZ a namontoval tam smerovky zn. eleven11? Trocha mám obavy z STK ale majú vyrazené Ečko .
Keďže moto chcem využívať aj na dlhšiu turistiku je v pláne zakúpenie textilných brašní Sw-motech.

Keď si pozriete moje založené témy zistíte že som hľadal vždy "klasickú" (alebo len normálnu? ) pohodlnú motorku na každý deň do mesta ale aj na dlhé výlety . Akurát teda mala mať 2 valce do V/L alebo teda radový s 270° zapaľovaním.
Nemal som rád vreskot štvorvalcových 600viek a na rôznych weboch sa dočítate ako 4 valce nejdú a cukajú. Najskôr som sa teda rozhodol pre jej menšiu sestru z650rs a oželel som ten zvuk. Dozvuky kovidu zapríčinili jej nedostupnosť cca 9 mesiacov ? Lenže vodičák ešte voňal a ja som chcel jazdiť. Takže šup na bazoš . Úplnou náhodou( vlastne nie náhodou - špehovacie zariadenie menom andriod) mi ráno pred rannou zmenou v deň mojich narodenín vyhodilo inzerát na peknú xj6. Do toho na stole ležali peniaze a lístok od mamy" Všetko najlepšie a kúp si niečo". Zobral som to teda vážne a poslúchol som. Píšem teda na inzerát že mal by som záujem a kým príde v práci obedná prestávka som dohodnutý s majiteľom. Po prestávke oznamujem vedúcemu že idem domov . Peniaze vybraté , podpis overený , xj6 doma. Dovoz Taliansko,2.majiteľ...presne to čo som nechcel ale bola naozaj krásna , zachovalá po repase podvozku a s novou reťazovou sadou. Beriem. Yamažka ako sme ju doma volali lebo bola biela, drobná , tichá a pôsobila ako neviniatko bola super prvá motorka a najazdili sme spolu za ten rok cca 8000km. Lenže stále dookola som čítal recenzie o triumphe,ducati,bmw a pridala sa kawa. Postupne som prišiel na to že vlastne kawa je to čo potrebujem aj chcem.
Z900rs ..s touto predstavou som sa budil aj chodil spať. Nešlo sa ubrániť a nemohlo to skončiť inak ako kúpou z900rs.
Ospravedlňte ma za moju obšírnu odpoveď " Proč jste si vybral tento stroj? "
Píšem svoju prvú recenziu vôbec a chcel som ju pojať trochu širšie ako väčšina recenzentov ktorí napíšu minimum aby boli zverejnený .Teraz napíšem svoje skúsenosti po nájazde cca 3000km.

Takže pristupujem k motorke. Vidím krásne analógové budíky a drobný displej ktorí ukazuje iba základne funkcie(našťastie). Ďalej krásnu (vy v Čechách máte krásne slovo) "kapkovitú" nádrž , široké sedlo , guľaté svetlo,imitáciu rebrovania na motore a výpletu kolies a v neposlednom rade krásny výfuk.
Štarujem.
Ručičky idú z ľava do prava a späť,čerpadlo bzučí a z toho krásneho výfuku vychádza sympatický chrapľák . Počúval som rôzne ladené koncovky ale originál sa mi páči najviac. Výhoda teda je že nemusíte ťahať peniaze na ladený výfuk a môj skromný názor je že príplatkový akrapovič je pomerne precenená značka.
Už je naštartované a vyrážame .
Pri prvej jazde som ju z rešpektu pohladkal a poprosil aby bola na mňa dobrá .
Viete čo ? Ona je skvelá ...
Radim a čakám buchot,ranu po kovadline lebo vraj Kawasaki.
Ale prevodovka je tichá a podľa mňa s krátkym a jemným chodom . Spojka zaberá príjemne nízko a netreba si zatiaľ na nič zvykať . Usadený v hrubom a širokom sedle zisťujem že posed je veľmi pohodlný. Už na xj6 som sa cítil dobre a lepšie ako na hornete ale kawa ide ešte ďalej . Chrbát vystretý ,nohy iba mierne pokrčené a ruky v príjemnej polohe. Moje výlety sú často od rána do večera aj 500km za deň . Musím povedať že z motorky vysadám bez akejkoľvek bolesti zadku,chrbta alebo tŕpnutia ramien oproti xj a necítim ani mravčenie v rukách ktoré sa dostavovalo po jazde na yamahe . Riadidlá sú vraj uložené v silentblokoch . Toto som nejak neskúmal ale nemám dôvod to spochybňovať .Jediné čo boli je zápästie z plynu ... Viem "klasika" ale tempomat by sa celkom aj hodil . Sedlo je naozaj pohodlné a veľké a v pohode sa zmestia dvaja ľudia .Má štandardnú výšku 835mm čo pri mojej výške 175cm znamená že rovnými nohami dosiahnem bez problémov na zem .
Zatiaľ ideme pomaly a motor sa zahrieva .
"Rozmohol sa nám tu takovej nešvar" Niekde koluje fáma že motor cuká.
Čítal som to aj na zahraničných fórach. Vraj treba zmenšiť vôľu na plyne a vraj to už predajcovia začali riešiť popredu . Každopádne môj kúsok sa takto neprejavuje a neviem či je to teda rozdiel oproti pôvodnej verzii 2018 s euro 4 . Naschvál som si to skúšal simulovať a pokiaľ teda úmyselne netrháte plynom žiadne cukanie sa nekoná .
Dosiahla sa prevádzková teplota .
Motor má krásny zvuk ako z výfuku tak aj zo sania a niekedy sa mi zdá že vie aj príjemne bublať . Taktiež má takmer nulové vibrácie možno jemne ich cítim podľa obuvi v stúpačkách . Vie byť krotký v meste ale aj vystrčiť rohy dakde na okreske a ako som spomínal neotravuje vás vibrovaním ani na dlhých presunoch . Ja viem možno pre niekoho ďalší nudný, bezcharakterný, japonský štvorvalec ale ja jeho vlastnosti oceňujem . Tak isto sa mi páči slušná porcia krútiaceho momentu v nízkych a stredných otáčkach 98.5NM pri 6000ot/min. Keď si spojím motor a prevodovku vytvorím skvelú kombináciu . Nie vždy mám potrebu jazdiť rýchlo a práve naladenie motora a sprevodovanie prevodovky vám umožní aj pohodové jazdenie na kochanie sa prírodou a pamiatkami . Na presunoch v premávke dám kľudne za 6 a otáčky klesnú s pomerne veľkým rozostupom. Spotreba je v mojom prípade 4,2-4,5l/100km . Nádrž má 17l a pri mojom jazdení robím bežné cez 330km na nádrž . To ostávajú aj niektoré cestovné motorky v smútku . Motor má dostatok sily v podstate kedykoľvek. Netreba podradzovať do kopcov ani na výjazde z dediny . Otočíte plynom a motor bez protestovania zatiahne . A tak isto pokiaľ sa blíži križovatka a nechce sa vám podradzovať do 1 a nie vždy je to vhodné ...keď necháte 2 rozbehnete sa na 2jke keď 3jku rozbehnete sa na trojku . Niekedy mám pocit že prevodovka aj keby prišla o jednotku a dvojku je to úplne jedno . Pokiaľ sa chcete vyblázniť nech sa páči . Samozrejme je to štvorvalec takže spokojne k červenému poľu. 3-4-5 plný a je tam 200 ani neviete ako aj navzdory tomu že nie je ladený k nejakej špičke . Motorka dobre maskuje rýchlosť a pokiaľ nevidíte ako sa naháňajú tie dve ručičky na budíkoch ani si to neuvedomujete . A celkom ma to baví sledovať ako pri 3jke či 4ke ručičky rovnakým tempom prechádzajú k pravej strane . Motorka je vybavená antihopingovou spojkou čo je príjemné pretože pri necitlivom podradení na xj sa mi už pár krát zablokovalo koleso a veru nie je to milé hlavne pokiaľ môže byť štrk alebo blato na ceste .Takže sa cítim pomerne bezpečne aj pri rýchlej jazde .
Vďaka čomu sa cítim bezpečne sú brzdy . Stále to porovnávam s xj . Kotúče sú veľké a strmene mohutné oproti xj. Tá ich mala ako z bicykla . Keď som ju viezol domov už sa stmievalo a bolo chladno vravím si že bolo by fajn asi kopnúť do vrtule. Nachádzal som sa pri Nitrianskom Rudne a sypal som si to smerom na Čičmany. Kto to pozná vie že je tam krásna cesta plná zákrut . Práve v tých zákrutách som sa pozrel na tachometer a ručička prechádzala 160 . V hlave mi išlo že "Peter tebe j*be " na xjčke som tade nikdy nešiel viac ako 140 . V tej chvíli som teda chytil prednú brzdu a silou zvyknutý na xj som zatiahol za páčku. Zrazu som už nesedel v sedle ale na nádrži . Predné brzdy sú naozaj pomerne silné . S odstupom času viem že nie sú jedovaté . Sú pomerne dobre dávkovateľné a je na ne spoľahnutie. Kritika sa vznáša na zladenie so systémom abs. Vraj v kritických chvíľach prestanú brzdiť no toto vám neviem potvrdiť keďže som sa ešte do takej situácie nedostal a hádam keď budem potrebovať vždy ma podržia .
Dostávame sa k podvozku . To bolo pre mňa najzaujímavejšie. Prvý dojem bol ako som spomínal tvrdý. Alebo len xj bola tak mäkká? Neviem ale po ďalších jazdách som si tu tvrdosť už nevšimol a vlastne niekedy sa ani nesnažím obchádzať kanály alebo menšie diery lebo motorka je naozaj pohodlná a o väčšine skoro neviem. Zároveň je však skvelé obratná ako v nízkych rýchlostiach tak aj istá v tých vysokých . A to proti yamahe značne.
Yamaha občas mala tendenciu že pri pokladaní do zákruty síce motorka bola v náklone ale musel som ju prehovárať lebo nejakým spôsobom má ťahala vonku . Taktiež ako bola mäkšia sa zrejme aj nejaká energia strácala v podvozku a o to bola reakcia pomalšia . Zed reaguje hneď a kam sa pozriem tam idem . Kawa ako by všetko robila s radosťou a jednoducho. Taktiež ešte spomeniem že napriek váhe 215kg (xj 212kg) je motorka pocitovo aj ľahká na manipuláciu na mieste . Dávam to na vrub lepšiemu ťažisku resp. jeho rozloženiu . Kým na xj bola prevodovka osadená v ráme vyššie zrejme kvôli malému priestoru tak v kawe je položená nízko tak nejak prirodzene akoby kolmo na motor a nie k jeho stredu .
Zatiaľ som len chválil a teraz poviem čo sa mi nepáči.
Lak .Motorku som kúpil s 3000km a nádrž má po sebe slniečka a kde tu nejaký jemný škrabanec . Pri poslednej jazde sa vysypal štrk z Tatry a samozrejme lak (vypípam to ). Yamaha mala takmer 40000km a vypadala ako nová .
Ďalej úložný priestor. Pod sedlom je síce autozásuvka ale nemám kde dať ani lekárničku .
Ešte som zabudol spomenúť zadný spomalovač. Normálne by som to nazval brzdou ale jej brzdný účinok je dosť vlažný. Používam ju iba na spomalenie na vode atď .

Peter_96
Peter_96 napsal 12.11.23 v 19:53

Vasko - no tam nie je o čom polemizovať... Cb1100 možno cuka a verím že nie je jediný . Xj6 a z900rs majú motor ladený v podstate rovnako a to spodok a stred . Tam sú príjemné a nie sú to žiadne "vyhonene" štvorvalce . Preto hovorím samotný počet valcov ešte nič neznamená ...

Ďakujem Vám

MartinXL650V
MartinXL650V napsal 12.11.23 v 18:40 10b.

Moc hezký popis "Z" je moc pěkná a přitom moderní motorka. To už je dnes skoro unikátní kombinace. K tomu ta kapkovitá nádrž...
Ať ti dělá radost

Vasko969
Vasko969 napsal 12.11.23 v 12:36 10b.

Pekný popis,o ucukanych 4 valcoch by som trošku zapolemizoval... po vyskusani cb 1100 by si pochopil o čom točím... Ináč skvelo si si vybral a prajem len a len super emócie!!!

Peter_96
Peter_96 napsal 11.11.23 v 13:40

Jojko- ďakujem

Petr-ano je to cesta na kohutku a Ježiš je z Oravy:) rio de klin -Klin pri Námestove .
Ďakujem podobne .

petr13
petr13 napsal 11.11.23 v 12:10

Ahoj, dobrá recenze. Přemýšlel jsem o ní, když jsem kupoval r1200r. Nakonec vyhrál baworak protože jezdíme každý rok s manželkou na dovolenou a na cestování ve dvou se hodí líp. Mám rád klasiky a tenhle design se jim povedl. Jinak pěkné fotky z krásných míst, tak bych typnul jestli jedná z těch fotek není cesta na kohoutku a z Kama je ta fotka s tím Kristem? Bydlím ve Slavičíně a mám to celkem do okruhu cca 200km projete,tak nějaký typ na výlet by se hodil Čičmany,Homolka Bojnice dobré,ale škoda, že ty cesty po zimně neumývají, tím jak tam sipou kamenem,to pak dost klouže když zato víc vezmeš. Tak hodně šťastných kilaku !