Yamaha XJR 1300 (2016)

Vlastník MarekDr
Vloženo 4.10.2023
Aktualizováno 4.10.2023

Klasika XJR jinak, ale taky dobře.

Motorka koupena od FIRMA:Reviti - Guzziny (Břevnov (Praha 6

První dojmy - Mocnost a lineární tah motoru od spodních otáček. Na to jak vypadá, překvapivě pohodlná i na delší trasy. Ovladatelnost. Pohodlný podvozek. Příjemná klasika, která neomrzí. Vysoký faktor zábavy.

Nejprve jsem prodal Griso. Já vím že se to nedělá, ale prostě prodal! Cestovní endura vládnou světem, co to nezkusit? Pořídil jsem Yamahu XT1200. Prý je to držák a naskytla se jedna v moc pěkném stavu za rozumný peníz. Proč ne, zkusit se to musí. Motorka neměla chybu. XTéčko jelo a jelo, všechno fungovalo, km naskakovaly. Jenže jsem se nějak nemohl zbavit myšlenek na Griso a tu její zábavnost a osobytost. Láska se né a né dostavit. Svým způsobem jsem vlastně
nepochopil význam velkého cestovního endura stejně tak jako u aut SUV. Nic to nedělá pořádně, ale všichni to chtějí. Co teď? Griso se už v podstatě koupit nedá. Hledám po večerech všechno možné i nemožné, co by mi vrátilo radost z motorkaření. Yamaha se ale osvědčila, hledám koukám XSR 900, Tracer900,..asi né. Koukám u BMW na NineT ve všech variacích. Guzzi v současném stavu nemá co nabídnout. Nevynechám Triumphy, Hondy, Kawy...Že by Z900RS? Ne, nelíbí se mi její zadek. Nedokážu si to srovnat v kebuli a tak asi budu trávit zbytek sezony na XT. Opravdu, je to dobrá motka, ale zkuste se projet s kámošem co má 6ku Ninju? Pravda, pak se dostaví i emoce :) Hlavně při brždění do zatáček.

Tak co se podívat třeba na XJR, nějaký z posledních vyrobených? 2010, co já vím do kdy se vyráběla? Informací jsem o ní moc neměl. Jen vím, že jako klukovi se mi líbila. 2016? Fakt až do 2016? Že se vyráběla jako "kafáč"? Dokonce se jeden inzerát potuloval na Motorkářích. Shlédnutí mrak. Proč to nikdo nechce? Recenzí je málo. Kdo chce XJR, chce tradiční konfiguraci, protože prostě XJR. Asi je proň Cafe racer nepohodlný, netradiční. OK, jedu to omrknout. Je nádherná, jiná, vyhlášený motor, ten kus poctivýho železa. Celkově menší než jsem si představoval. Ve dvou to bude očistec. Nasedám a natahuju se pro řidítka. tvl. to je dálka. Bolí mě to ještě než jsem se rozjel. Nesmysl, úlet, to nebude fungovat. Když už jsem tady, alespoň se svezu. Srandovní ustřižená kapota asi moc větru nepobere. Design na prvním místě, říkám si. Vyrážím. Hmm, co se to? Nápor větru v ramenou odlehčí rukám, Přední kapotáž usměrní obtok větru tak, že necítím žádné velké turbulence. Motor táhne neskutečně hladce a pořááááád. Do zatáček se to složí samo. Převodovka řadí parádně. Brzdy fungují taky výborně. Za pár km vím, že je to ona, kdo bude stát napříště v garáži.
Heuréka!

A je doma, po STK, na značkách, připravená dělat radost. S kamarádem jsme nahodili batohy a tradáá na 2dny ven. Celkem asi 550km po Čechách. XJR jede parádně a já si to neskutečně užívám. Podvozku nemám co vytknout, dokáže vyžehlit i né moc kvalitní okresky. I ve 2 se dá na kratší výlet do 200km vyrazit. Griso je jiný, ale tohle ho přívalem emocí stíhá bez problémů. Za měsíc mám najeto nějakých 1000km. Všechno funguje jak má a babí léto hraje do karet.

XJR Cafe racerů je jako šafránu. Vyrobilo se pár kousků ke konci produkce. Cílovka XJRa ji asi úplně nepřijala, ale za mě: Díky Yamaho! Odvaha se cení.

A co mě sere? Stojánek. K..va když už postavíte takovouhle mašinu, to si nemůžete pohrát s geometrií kolem stupaček. Pořád se mi tam plete nálitek d...ní bambule na vyhození stojanu. Na XTčku to samý! Napsal bych to nejraděj i v japonštině, ale neumím :)

bruttopyr
bruttopyr napsal 13.10.23 v 00:17 10b.

Pěkná úprava s nesmrtelným motorem!

zain1
zain1 napsal 11.10.23 v 13:55

..je fakt parádní. Kupoval jsem mašinu na stejném místě a podobným stylem. Pán vozí opravdu pěkný stroje. Za mě tam měl krásnou černou Kawu Z900RS a další pěkný mašiny...

Honza-K
Honza-K napsal 11.10.23 v 12:39 10b.

Osobně fandím individualismu, takže za mě nádherná motorka. Ať slouží a dělá radost.

véna
véna napsal 11.10.23 v 12:03 10b.

ach jo. nad inzerátem na tenhle kousek jsem nějakej čas taky strávil... dík za připomenutí, jakou chybu jsem udělal, že jsem se nejel aspoň podívat

jawatar
jawatar napsal 11.10.23 v 08:11 10b.

Je parádní