Triumph Tiger 955i (2002)

Vlastník AttilaSlovakia
Vloženo 20.9.2023
Aktualizováno 12.1.2024

Po šiestich japonských motocykloch prišiel cas na zmenu pôvodu. Talianom ešte stále neverím ale možno sa raz zbláznim a kúpim aj takú.

První dojmy - Tento tip Tigra 955i a ešte 885i sa mi vždy páčil. Mal som určite výhrady voči iným motorkam ako japonským ale život je aj o zmenách, pokusoch a výzvach. Tohoto Tigra som kúpil za mimoriadne nízku cenu, bohužiaľ nízka cena zodpovedala aj celkovému stavu. Ľudia ma považujú za celkom schopného domáceho kutila, takže som to prijal ako výzvu dať túto motorku do kopy.

Motorku bych doporučil pro - Pre jednoduchých turistov, ktorý si aj vedia opraviť a neholdujú výhradne len japonským značkám...

Doplňky na motorce - Padací rám, centrálny stojan, 3 neoriginalne kufre GIVI, nejaký lacný čínsky deflektor na plexi ktorý slúži až veľmi dobre

Nebojte sa ešte sa sem taktiež rozpisem. Len momentálne na to nie je čas. Sedim u lekára v čakárni a pomaly som na rade :) je toho vela čo vám sem napíšem sľubujem. Servizoval som, rozoberal, skladal, vymieňal a hlavne zháňal náhradné diely pretože k tomuto Tigrovi su uz aj take súčiastky ktoré Triumph už nedodáva. Takže ebay a baboon som hodiny prezeraval a zháňal som diely za par eur. Ozvem sa :)

Takže poďme nato!
V júni 2023 toto bol jediný Tiger 955i na slovenskom Bazoši. Problém bol ten, že bol 400km od môjho bydliska. Neváhal som, chcel som, išiel som preto. Cena bola až podozrivo nízka.
Pri príchode som si všimol pomerne dosť veľa estetických nedostatkov. Praskliny, šuchnutia, odreniny proste typické 20 ročné enduro ktoré pochodilo polku sveta. Ale proste som to chcel. Beriem to ako výzvu dať to dokopy a predĺžiť jej ešte život o pár rokov. Cestou domov čo bolo cca. 400km a z toho cca 200km diaľnice som si tú motorku zamiloval. Síce je ďaleko od "cukrikoveho TOP stavu" ale ten posed, charakter a lineárny kultivovaný chod motoru je to čo mi práve na TDM900 chýbalo.
Potom čo sme dorazili domov som motorku odniesol k môjmu stalemu mechanikovi na "preventívny veľký servis."
Kontrola a nastavenie ventilov
Prečistenie vstrekovania
Nastavenie a synchronizácia TPS
nové sviečky (klasické podľa manuálu. NIE iridiove)
Výmena palivového filtra v nádrži
Prečistenie palivového čerpadla
Meranie kompresie (na vizuálny stav, až prekvapivo vysoké tlaky Cca.15bar vo všetkých troch valcoch)
Vymenený KN vzduchový filter a namontovaný originálny OEM papierový.
Výmena chladiacej kvapaliny. Použil som zelený Motocool od Motul.

Keď som motorku doviezol domov, tak som sa pustil do vylepšení a vychytavani "typických, už teraz známych slabých miest"

1.Vďaka bohu regulátor a stator už vymenil niektorý z predošlých majiteľov. Bolo vidieť, že to menil niekto kto sa do toho vyznal, pretože regulátor ktorý je pôvodne fabricky montovaný pod sedlom kde nemá účinné chladenie naporovym vetrom, premiestnil von na ľavý padací rám, kde je dokonale chladený.
2.Vymenil som staré plastové vákuové hadice z IACV krokoveho motora za nové pružné silikónové
3.Taktiež typická vada sú praskajuce plastové rychlo spojky na cerpadlovej konzole na nádrži medzi nohami, tie som vymenil za kvalitnú kovovú druhovyrobu aby s nimi už nebol žiaden problém. Mimochodom aj BMW, Ducati, Aprilia, MV Augusta a XY ďalších európskych výrobcov používajú tieto plastové rychlo spojky ktoré pravidelne po rokoch zkrehnú, zoslabnu a následne sa lámu. Je to veľmi nepríjemné hlavne keď si ďaleko od domova. Takže toto je podľa mňa jedno veľmi typické a slabé miesto
Aprilie Caponord zvykli kvôli tejto vade zhorieť ak benzín začal tiecť na horúci motor!!!

Ostatné servisné úkony sú už len bežné výmeny potrebné pri všetkých motocykloch.
Taktiež som mal seknuté a hrdzavé ložisko krku riadenia. Riešil som to kompletnou výmenou ložísk ktoré som bezproblémovo kúpil za štvrtinovú cenu oproti OEM. vďaka bohu su to kompletne typizované ložiská, ktoré zakúpiš v hociktorej loziskovej predajni.
Taktiež som vymenil všetky ložiská v kolesách a v zadnom ozubení, tiež všetko typizované ložiská, ktoré sú bežne dostupné.
"Staré husté blato" (starý, roky nemenený olej) z predných vidlíc som vymenil za nový Repsol 10W.
Prečistenie a premazanie zalepeneho zadného brzdového strmena, ktorý bol už dlhší čas zalepený a vkuse brzdil.
Výmena motorového oleja je samozrejmosťou. Používam klasický Motul 5100 10w40. Samozrejme viem, že sú aj "lepšie" oleje ale ja som s týmto olejom už dlhé roky spokojný a používam ho pravidelne.
Taktiež som vymenil praskajuce spojkove lanko, nahradil som ho druhovyrobou značky JMT za 13€. (Originálne OEM stojí cca.30€), samozrejme lanko som pred namontovanim premazal olejom.
Taktiež som dokúpil z holandského vrakoviska BABOON.COM bočný čierny plast pri nádrži, ktorý z niektorých "pedantnych predošlých majiteľov" stratil, cena bola 18€ aj z poštovným.
NAJNEPRÍJEMNEJŠIE ZISTENIE ma čakalo, keď som menil staré popraskané plastové hadice IACV krokoveho motora voľnobehu, po odmontovaní plastovej nádrže som si všimol veľmi tenkú prasklinu na ráme. Prasklina bola neúplná, takže nie po celom obvode 38mm hrubého oceľového rámu. Trošku som sa zľakol. Začal som hľadať na svetových Triumph Tiger forumoch túto nepríjemnú závadu. Písal som si so zopár majiteľmi z celého sveta ktorý tiež potvrdili, že našli túto prasklinu presne takúto istú aj na svojich Tigroch. Ide o únavovú prasklinu samotnej trubky rámu a nie zvaru. Taktiež som našiel 2-3 zahraničné novinárske články ktorý spomínali tento netypický ale občas sa vyskytujúci problém.
Diskutoval som s profesionálnymi zvaračmi a taktiež mechanikmi ktorý ma uistili, že touto prasklinou sa pnutie v ráme (výrobná vada) uvoľnilo a že po následnom zvare TIG metódou (TIG metódou sa zvaraju rámy aj pôvodne pri výrobe) už problém nebude. Na zvar som už najazdil cca.2000km so spolujazdcom aby som podvozok a zvar zaťažil, taktiež som po jazdil nekvalitné cesty kvôli zaťaženiu. Zvar drží a to je dobré. Tiež ostatný majitelia s ktorými som si písal ohľadom tohoto istého problému mi vraveli, že po zvareni už nemali problém.

Trochu sa vyjadrím k Anglickej konštrukcii
Je potrebné si uvedomiť, že v 90tych rokoch keď vznikali tieto motory 885i a 955i a ostatné. Ešte Triumph nemal kapacitu a ani financie na vlastný vývoj. Je to pomerne známy fakt a Triumph sa ani netajil tým, že v tej dobe chodili kradnúť technológie a konštrukcie do Japonska. Takže je veľké pozitívum, že keď začnete rozoberať Tigra tak na vás zo všetkých smerov vykúkajú japonské nápisy. Štartér MITSUBA, riadiaca jednotka DENSO, indukčné cievky DENSO, regulátor alternátor DENSO, komplet elektronika DENSO. brzdové strmene NISSIN. Tieto všetky značky najdeme takmer vo všetkých japonských motorkach z toho obdobia.
Samozrejme sú na Tigrovi aj slabé konštrukčné riešenia, ktoré su už skôr z "európskeho myslenia"
Plastový termostatovy domec, ak praskne tak ho zoženiete už len použitý z ebayu ale aj to ťažko pretože ho každý zháňa. Originál OEM sa už nevyrába. Japonec ho výroby z kovu, tým pádom je "večný!"
Hore spomenute plastové rychlospojky, ktoré sa po rokoch lámu ako suchý konár. Kovová náhrada stojí takmer "malý majland"
Plastová vstrekovacia rampa, ak ňou hrubo a necitlivo zaobchadzas a zničíš, kúpiš už len z ebayu použitú, pretože sa tiež nevyrába.
Taktiež je nepochopiteľné, že Triumph pre 20 ročné motorky už nedodáva niektoré náhradné diely. Na 25 ročnú Suzuki GSX1100G som nemal problém zohnať hocičo originálne OEM od výrobcu.
Proste je zopár dielov k Triumph-u ktoré už nie sú ani na sklade, vtedy už len jedine z ebayu objednať a hľadať po rôznych vrakoviskách. Je dobré si pamätať, že blok 955i bol montovaný do ďalších modelov Daytona 955i, Šprint ST, Šprint RS, Speed Triple, takže pri hľadaní kompatibilnych použitych dielov môžete hľadať aj cez tieto modely.
Ale musím poznamenať, že spotrebné diely ako platničky, kotúče, spojka, lanká, bowdeny, tesnenia, ložiská, filtre su bezproblémovo dostupné aj v lacnejšej druhovyrobe.

Zaujímavá je aj veľká palivová nádrž (24l), ktorá je vyrobená z plastu. Podľa mňa to má len jednu výhodu a viacej nevýhod.
Za jedinú výhodu plastovej nádrže považujem, že nehrdzavie zvnútra. Takže v zime nemusím pred odkladaním do plna natankovať benzínom aby som zabránil vnútornému hrdzaveniu ako u oceľových nádrží.
Tých nevýhod je zase o niečo viac.
Plast za tých 20rokov a XY tisíc kilometrov stráca svoju kvalitu. Krehne a slabne, stráca na pružnosti. Taktiež ak človek nedá pozor môže sa od vibrácií na niektorých oporných styčnych bodoch s rámom vydrať. Tieto plastové nádrže sa NEDAJÚ ZVARAŤ !!! takže keď dôjde k prederaveniu tak jedine kúpiť tiež 20 ročnú použitú nádrž, pretože originálna nová OEM sa už tiež nedodáva. Samozrejme pri nejakom páde sa môže nádrž vyderaviť, pretože nie je z ocele. Kebyže sa vyderaví oceľová, tak tu sa dá bezproblémovo zavariť. Jasné že ani magnetický tankvak nenamontuješ...
Jednoznačne súhlasím s názorom, že s konštrukčného hľadiska su japonské motorky odolnejšie a na servis jednoduchšie a bezproblémové ohľadom či už nových dielov alebo dielov z vrakovísk.

A teraz k motorke a k jazdným vlastnostiam
Mám 175cm a musel som znížiť sedadlo na najnižšiu pozíciu a taktiež som vypustil hore tlmiče v okularoch o 45mm. Takto už nemám problém s výškou.
Brzdy sú klasicky priemerné, pri solo jazde bezproblémovo dostatočne. V plnej naloži s tromi kuframi a so spolujazdcom je už potreba si dávať pozor, pretože sa môže stať že už budú slabšie.
Prevodovka tiež nezaprie svoju japonskú konštrukciu. Ak by som nevedel, že sedím na anglickej motorke tak si myslím, že radím prevody na japoncovi. Prevodovka je bezproblémová, prvý prevod pri zaradeni je typický "japonsky hlasný a rázny." Len si treba dávať pozor na presné nastavenie spojkoveho lanka, inak radenie nebude presné a medzi jednotlivými prevodmi budeš cítiť "zuby."
Pohodlie je pre mňa vynikajúce. Sedadlo má lepší tvar ako u TDM900. Sedlo na TDM900 ma zužujuci tvar smerom k nádrži a preto mi po čase začala jej hrana tlačiť stehná z vnútornej strany. Tiger ma zas veľký rovnomerný "vankúš" takže pre mňa jednoznačne sedadlo Tigra je pohodlnejšie. Stupačky tiež ideál ba moju výšku 175cm. Operované koleno ma ani po dlhom čase nebolí, pretože uhol ohnutia kolena je ideálny. Riadidlá som si navýšil o 30mm pomocou hliníkových adaptérov ktoré som si objednal z Aliexpressu. Je to nejaká "No Name" značka ale jej vyhotovenie je maximálne uspokojivé. Celá jazdecká pozícia je na moju výšku ideálna.
Ochrana pred vetrom tiež postačujúca. Predošlý majiteľ namontoval taktiež "no name" deflektor za pár eur ktorý až prekvapivo dobre plní svoju úlohu.
Mám k Tigrovi aj originálne OEM plastové chrániče rukoväti ale tie som odmontoval, pretože sa mi nepáči ich vzhľad. Radšej jazdím bez nich aj keď viem, že su veľmi praktické a užitočné hlavne v chladnom a daždivom počasí.
Závadu som mal len jednu. Pred výletom čo bolo cca.300km som naložil naspäť benzínovú nádrž, pretože som vedel, že staré palivové rychlo spojky sú veľmi citlivé na surové zaobchádzanie tak som ich nacvakol extra jemne späť do konzoly palivovej nádrže. Všetko vyzeralo dobre. Motorka naštartovala a aj sme pojazdili. Cestou domov cca.30km od domova sa nedostatočne zacvaknuta rýchlo spojka uvoľnila ale len o 1mm, takže ostala v puzdre a nevypadla. Lenže prítok paliva sa uzavrel a motorku už nešlo naštartovať. Počas rýchlej vizuálnej kontroly som si myslel, že rýchlo spojka je v poriadku, pretože bola na mieste. Motorku sme domov priviezli na vozíku ? závadu sme odstránili až doma.
Takže verdikt bol jasný!!!
ZLYHAL SOM JA, PRETOŽE SOM NEZASUNUL SPOJKU NA DORAZ, kebyže neurobím túto chybu tak by sme došli spokojne domov...

Sezónu 2023 som ukončil koncom októbra. Motorku som kúpil v júli 2023, pretože bola v pomerne zúboženom a zanedbanom stave tak dlhší čas stála v garáži rozobrata. Veľa náhradných dielov som objednával zo zahraničných vrakovísk, takže som niekedy aj týždne čakal kým mi prídu poštou. Za tieto 3 mesiace som vedel najazdiť cca.do 3000km. Na dlhšie túry som ešte stále používal TDM900. Tá bola v peknom a zoservizovanom stave.
Tigrovi som ešte vtedy "neveril." Ale to sa pomaly zmenilo, obrovské množstvo hodín práce a peňazí som do nej zainvestoval.
Teraz na Vianoce som si nechal preventívnu výmenu ložísk kyvnej vidlice.
Kyvná vidlica je osadená dvomi typizovanymi ihlovymi ložiskami s označením HK2526 (32x25x26mm) + 2 prachovky (32x25x4mm)
Po osadení nových ložisk, prečisteni a namazani celého pohybového aparátu som namontoval kyvnu vidlicu naspäť.
Taktiež som vymenil aj klznu gumu reťaze na kyvnej vidlici, ktorá už bola extrémne opotrebovaná za tých 21rokov. Tento diel sa dodáva len ako originál OEM za 40€. Kyvnu vidlicu som namontoval ešte pred doručením. Pre namontovanie tejto klznej gumy nie je potreba demontovať kyvnu vidlicu. Jeho osadenie je velmi jednoduché.
Pevne dúfam, že na istý čas sa už do Tigra nebudem musieť zasahovať.

Targus
Targus napsal 12.01.24 v 22:46 10b.

Vladounreal
Vladounreal napsal 23.09.23 v 08:19

pěkné čtení i mašina tak jen samou spokojenost s ní.

JA-NE
JA-NE napsal 22.09.23 v 11:08 9b.

Chlapácka motorka dal si jej dobrý refresh

Juraj22
Juraj22 napsal 20.09.23 v 13:29 10b.

Jo tohle je starej, spolehlivej tahoun
Tak ať to jezdí a hlavně kolama dolů