Dněpr K-750 (1959)

Vlastník vajgl69
Vloženo 2.7.2023
Aktualizováno 15.4.2024

tuhle věc jsem chtěl už dlouho, ale nikdy jsem se nerozhoupal si ji pořídit. až teď...

Motorka koupena od Simon4ever (Čtveřín) - rychlá a férová domluva

První dojmy - Po prvním oživení a jízdě bych to přirovnal k rychlejšímu malotraktoru, ale hrozně mě baví:D

Motorku bych doporučil pro - pro někoho kdo si rád ubližuje a má z toho radost

Doplňky na motorce - Motorka je trochu ve stylu afrikakoprs. Příjde mi to lehce úsměvné na sovětském stroji, ale vlastně se mi to líbí a zatím to předělávat nebudu. Naopak mi kamarád dělá repliku kulometu mg42 tak ji tam přidělám, sranda musí být...

Motorka měla být pár let po renovaci, vzhledem k ceně jsem si úplně iluze nedělal. Řekl bych, že cena byla celkem adekvátní ke stavu.
Jediné co mě trochu mrzí je stav motoru, kde klika má už nejlepší za sebou a je celkem slyšet (nevím proč když už byl motor rozebraný tak se tam takhle vracela) a "poctivé" silikonování každého spoje mělo za následek špatné mazání levého válce a jeho mírné přidření.
Nicméně na motorce jsem udělal základní servis, vyřídil veteránskou testaci a teď jen netrpělivě čekám na značku.
Letos něco málo pojezdíme (co klika dovolí:D) a v zimě se pustíme do go motoru, nové elektriky, přemýšlím nad převodovkou se zpátečkou atd...

30.9.2023
Sezóna nám pomalu končí, tak zde shrnu poznatky z ježdění na tomto peklostroji. Za ty 3 měsíce co je na značkách jsem najezdil jen něco kolem 1000km, ale zato překvapivě celkem bez poruch. Ze začátku dost zlobila spojka a nedařilo se seřídit karburátory, takže motorka nedržela volnoběh. To způsobovalo komplikace na křižovatkách a vůbec bylo lepší nikde moc nezastavovat.
Tyto problémy se povedlo rychle vyřešit a od té doby to celkem obstojně jede, spojkuje, brzdí, svítí... Klika v motoru celou dobu dělá dost strašidelný zvuky, ale nijak se to nezrhoršovalo.

Mám štěstí, že po prvotním šoku co jsem to dovezl domů, to moji partnerku v sajdě celkem chytlo (oproti klasickým motorkám) a tak spolu jezdíme na výlety. Letos jsme se s Dněprem zúčastnili veteránské "rallye" a skončili druzí, dále dvou vojensko-historických akcí a par veteránských vyjížděk.

Teď pomalu nastal čas jej rozebrat a pustit se do oprav/úprav.
Čeká nás go motoru, výměna převodovky za novější se zpátečkou, natahat novou elektriku dodělat držák kulometu, muniční bedny a spoustu dalšího...

25.3.2024
Jaro je tady a Káčko se probouzí k životu. V zimně dostalo go motoru, ložiska kol, řízení, převodovku se zpátečkou a spoustu dalšího... Teď se pomalu zajíždí a odstraňují se "porodní bolístky"

Targus
Targus napsal 09.07.23 v 07:06 10b.

Nejdřív je potřeba zoufalce - pardon - nového majitele rodinného šperku potěšit.
Takže ANO - motorka se opravdu TVÁŘÍ hezky.
Na druhé straně jsem slyšel, že Dněpr je ještě větší zfíííně, než Ural. Tak tedy doufejme, že soudruzi na Ukrajině používali k utahování šroubů pouze šroubováky a nikoli u nich tak oblíbená kladiva.
A repasi motoru bych odložil až do časového úseku, kdy bude OPRAVDU jisté, že zima bude tuhá a zejména DLOUHÁ..
No, doufejme, že silikon na tohle to nadělení patlal někdo, kdo měl alespoň základní vědomosti o dílenském nářadí a do všech děr už vyrobil adekvátní futra pro vypadávající ložiska.

Přeji ti, aby ti to hlavně jezdilo, jedno jak, ale vždy aspoň nějak, a občas i brzdilo.

Guga
Guga napsal 05.07.23 v 08:52 10b.

Paráda veliká