Yamaha FZS 600 Fazer (1999)

Vlastník Glor
Vloženo 30.6.2023
Aktualizováno 30.6.2023

Šedá krasavice, která už si za dobu svého působení něco prošla, ale i po těch 24 letech má stále co nabídnout.

Suzuki GSF 600 Bandit: Vzduchem chlazený motor, spíše jsem chtěl vodníka. Neobjevil se v okolí žádný zachovalý kus.
Honda CB 600F Hornet: Stejně jako u bandita se v okolí neobjevil žádný slušný kousek za slušné peníze.

První dojmy - Jelikož jsem dřív jezdil jenom na babettě, pionýru a 250ccm chopperu, bylo přesednutí na Fazera obrovským skokem kupředu. Rozšíření na A jsem dělal na Hornetu a nakonec jsem rád, že jsem si ho nevybral. Se svou výškou 182 cm jsem si připadal hodně stísněně. Naštěstí je Fazer vyšší a v kombinaci s širšími řídítky mi padl jak ulitý.

Motorku bych doporučil pro - Spíše vyšší postavy. Kamarád se svými 165 cm nebyl zrovna nadšený, když mi ji vezl od prodejce domů. Do začátku určitě výborný stroj, který lecco odpustí.

Doplňky na motorce - Zatím bez doplňků. Uvažuju nad ukazatelem zařazené rychlosti, což asi trápilo nejednoho začátečníka :D

Fazer jsem měl v hledáčku už snad 10 let, co jsem si udělal řidičák na A2. Tehdy jsem začínal na Čínském 250ccm chopperu, ale nějak mě tento typ motorky nenadchl.

Za mě má motorka i po těch 25 letech od počátku výroby pořád svoje kouzlo. Když se na ni člověk podívá, hned ho zaujmou ruzné detaily - řešení ventilového víka, 4 velké karburátory, tvarování nádrže krásně kopírující rám a podobně. Jde vidět, že si designéři/konstruktéři dali záležet. Můj konkrétní kus už je takový mix. Předchozí majitel, po uklouznutí v zatáčce, vyměnil přední masku za novější typ (která jí služí stejně více) a ke všemu ji ještě upravil - zrcátka jsou na řídítkách namísto masky, plast nesahá až k nádrži, ale je zkrácený + je celá motorka v šedé matné fólii.

Hned po tom, co jsem motorku přivezl, jsem vyměnil olej s filtrem. Další bude na řadě čištění řetězu, výměna vzduchového a palivového filtru a výměna svíček. V bližší době i výměna chladiče, který je po pádu předchozího majitele sice těsný, ale poměrně zdeformovaný a nerad bych, aby byl někde na delší trase nějaký problém s chlazením. S tím proběhne čištění chladícího okruhu a výměna kapaliny.

Na motorce mám najeto zatím prvních 500km a to většinou kolem komína po cestách, které dobře znám. Na nějaké závěry je ještě brzo, zatím se oťukáváme jak puberťáci na páteční diskotéce. Nejdelší výlet na Pálavu (80km na jeden zátah) po okrskách jsme zvládli bez problémů a v cíli jsem sesedal poměrně svěží s myšlenkou "Klidně bych ještě pár km zvládnul". Posed příjemný víceméně vzpřímený, širší řídítka, která pomáhají ve výborné ovladatelnosti a výkonu na rozdávání, který ještě dlouho plně nevyužiju :D

Pevně doufám, že spolu zvládneme spoustu najetých km bez poruch a hlavně bez nehod! :)

JenyYamaha
JenyYamaha napsal 02.07.23 v 16:15 10b.

zdravím, mám Fazera a je to super moto , kolama dolů