Husqvarna Norden 901 (2022)

Vlastník Diaboluss
Vloženo 9.10.2022
Aktualizováno 21.11.2023

Motorka působí docela kompaktním dojmem. Design je osobitý ale ladí na všech místech. Parádní ovladatelnost.

Motorka koupena od FIRMA:Power Machines Brno (Malhostovice)

Triumph Tiger 900 Rally: Slabší design, nemožnost motorku pořádně vyzkoušet, vyšší spotřeba
BMW F 850 GS Adventure: Už moc velká, vyšší cena
KTM 890 Adventure R: Moc mi nesedí design, je to už moc na offroad

První dojmy - Ergonomie parádní, začínám se sedlem v nižší poloze ale i tak je motorka pocitově vyšší než mé dřívější F800GS. Je to díky širšímu sedlu. S čím bojuju je trochu utopená řadící páčka a při řazení musím vždy nohu trochu vytočit směrem dovnitř. Každopádně motor a ovladatelnost jedna velká paráda.

Motorku bych doporučil pro - Pro dobrodruhy, co chtějí jednu motorku na všechno a rádi objevují a cestují.

Doplňky na motorce - Hl. stojan, zvýšená řídítka, ochrany rukojetí Hepco and Becker. Rozšíření stojanu a padací rámy HaB. Kufry Kibex, Vyhřívané rukojeti, vyšší plexi Explorer, přídavná světla, přimazávání řetězu, koncovka výfuku HP Corse.

Norden mně oslovil již při úniku prvních konceptů. Bylo to něco jiného. Nicméně slibovalo to poctivý bajk pro pro objevovatele neznámých krajů. Sem tam nějaký ten off.

S motorkou se zatím seznamuju a postupně vybavuju, protože chci jezdit i nějaký ten offroad. S čím jsem spokojen je spotřeba, pohybuje se kolem 4.1 litru. Při výkonu motoru a tom, jak to jede je to v segmentu asi nejmíň a slibuje to dojezd na nádrž přes 400 km, což cestovatelé ocení.

Motor je do 2500 ot. trošku ucukaný, ale jakmile se tato hranice přehoupne, stane se z něho mazlík. No a jak se odvážíte na 5000 vzbudíte v útrobách atomovou reakci a letíte jak stihačka dosti nelegálními rychlostmi...
Celková ovladatelnost a manipulace s motorkou je parádní. Ta nízká hmotnost není jen na papíru, ale i v reálu. Oproti F800GS je ta motorka opticky menší a těžiště má více dole.

Zkoušel jsem i nějaký ten offroad. Měřím 180 a mám zvýšená řidítka o 4,7 cm a při jízdu ve stoje to je nezbytnost. Gumy z výroby jsou překvapivě ok. Zvládnou i hlubší písek, nějaký to bahno. Ale když je bahna víc, začínají ztrácet. Parkrát jsem se zahrabal na polní cestě (nyní na podzim plné bahna) a měly co dělat, aby mě dostaly ven.

Co je taky moc fajn je grafika a ovládání displaye. Není tam zbytečných funkcí a vše rychle pochopíte. ABS a palivové mapy lze přepnout během jízdy. Kontrolu trakce rychlou volbou při zastavení... s tím jsem tedy moc spokojen.

Ještě jedno negativum krom té utopené řadičky jsem našel. Na motorce není jak zapnout tzv. varovky . Tedy nelze rozblikat všechny 4 směrová světla zároveň, což mi přijde jako levná chyba...
A ještě do třetice, co určitě vyměním je plexištít. Vzduch se mi opírá přímo do krku, čili není to pohodlné a v chladných dnech i dosti nepřijemné...

2023
Po uplynulém roce v sedle Nordenu, kdy jsem nejezdil 15000 km musím opět pochválit pohodlí a uživatelský komfort. A to jak na delších cestách tak i běžné dojíždění do práce. Spotřeba se pohybuje kolem 4,2 litrů dlouhodobě a například ve Švédsku, kde je maximální rychlost 100 km/hod. (běžně kolem 80 km) jsem neměl problém jezdit pod 4 litry, což je velké plus. Co je další velké plus je stabilita v terénu... samozřejmě nemám na mysli nějaké hluboké bahno, kamenité přejezdy, ale takový ten běžný off - šotolinová cesta, kaluže, lesní cesta... tam se motorka cítí dobře a v kombinaci s dobrým obutím (Heidenau Ranger) odvádí dobrou práci a cítíte se dosti sebevědomě. Zvykl jsem si i na vyšší polohu sedla, kdy nohy jsou trochu méně zalomené a při dlouhých přesunech ničím netrpíte.
Motorka mi splňuje přesně to, co od ní očekávám - univerzální pracant, co vás vezme kamkoli si budete přát, či spíš, kam si troufnete a to vám přednese s velkou porcí zábavy a živosti!

speroure
speroure napsal 08.01.23 v 21:16 10b.

Hrozně se mi líbí, moc pohodlná A ten design je prostě skvělý Přeji mnoho spokojených km

Diaboluss
Diaboluss napsal 19.10.22 v 20:30

Tryzniteli Demonu, sorry jako ale proč bych nemohl jet po lesní cestě, kde běžně jezdí lesní technika s dřevem, stejně tak s loukou, kde 3x do roka projede traktor a rozšmelcuje tam sekačkou X zajicu... jsi mimo...

TryznitelDemonu
TryznitelDemonu napsal 14.10.22 v 10:24 1b.

Za jizdu po lese a poli/louce. Tam se nejezdi. Jestli to byla tvoje louka a les...sorry.

SC50
SC50 napsal 13.10.22 v 19:34 8b.

Ota12
Ota12 napsal 13.10.22 v 06:16 9b.