KTM LC4 Adventure (1999)

Vlastník Matthew155
Vloženo 11.1.2022
Aktualizováno 13.1.2022

Staré rally kladivo! Na ceste ťa utrasnie ale v teréne nie je žiadna prekážka dosť veľká! Ak máš dosť odvahy môžeš s ňou precestovať svet :)

První dojmy - Ako milovník offroadu a začínajúci motorkár som mal možnosť pri jednej zimnej jazde plnej blata zosadnúť so svojej Suzuki DR 650 RSE a skúsiť si jazdu na KTM Lc4 640 Adventure "99". Po pár minútach som sa cítil ako Tobi Price a nechcel som ju pustiť z ruky. Zrazu sa všetko zdalo ľahšie a zdolateľnejšie. Motorka bola ľahšia, posed bol vyšší, výkon vyšší, pozícia jazdca ako na Dakare. O dva dni na to som išiel už pre svoju Lc4 640 Adventure "99".

Motorku bych doporučil pro - Doporučujem pre tvrdohlavých, off-roadovo zameraných dobrudruhov :)

Motorku som kúpil v Januári 2018 s 38 000 km. Spojka šmýkala, motorka nemala nakopávaciu páku z dôvodu zodratých zubov a pôvodný trip master nefungoval (najazdené km sa ani nedali zistiť, musel som dôverovať majiteľovi). Motorka chytila so sitičom na prvý brnk štartéra. Starý Akrapovič s Boh vie akej motorky dával jednovalcu krásny dravý praskavý zvuk.

Do 5/2018 som absolvoval pár offroad výletov po Čechách, Slovensku a Poľsku. Dokúpil som nakopávaciu páku, trip master od značky TrailTech a vymenil spojku. Nejako v tomto mesiaci padol nápad podniknúť výpravu do Ázie. Plán cesty bol Ukrajina -> Rusko -> Kazachstan -> Uzbekystan -> Tajikistan -> Kyrgyzstan a späť.

Na takýto výlet bolo potrebné motorku pripraviť. Výmena ložísk v kolesách, kyvknej vidlici aj na rozete. Repas zadného tlmiča a prednej vidlice, výmena oleja a vzduchového filtra, nové lanko na spojku aj na plyn, nová reťazová sada, výmena palivových hadíc, nová iridiová sviečka. Karburátor sa vykúpal v ultrazvuku.
Momul spravil rám aj hliníkové kufre. Pre svoje pohodlie som si dal prečalúniť sedačku a pridal aj gélovú vložku. Kôli dlhým presunom som na padací rám navaril stupačky naviac. 27.07.2018 sme vyrazili na expedíciu v zostave 2x Lc4 640 Adventure "99" 1x BMW 1150 GS.

S množstva náhradných dielov ktoré sme na cestu brali sme použili len vývodové koliečko.
Poruchy boli väčšinou len defekty. Na druhej Lc4 sa odtrhol šrób ktorý držal zadnú stavbu kde boli hliníkové kufre. Rám pravdepodobne nebol stavaný na takú veľkú záťaž. Podľa môjho názoru by u normálneho jazdca vydržal ale my radi jazdíme "tuho" po teréne a neobišli sme sa ani bez pádov. Mne pri tom ako som veľmi hlboko zapadol v bahne nechcela motorka naštartovať a držať voľnobeh. Príčinou boli upchaté prepadové hadice na karburátori. Trvalo nám veľmi dlho kým sme na to prišli. Pri spiatočnej ceste mi odišla baterka. Ale keďže Lc4 na svoj chod baterku nepotrebuje a mal som nakopávaciu páku moje cestovanie to neohrozilo. Bolo to len otravné zakaždým to nakopávať. Motorka absolvovala 16 000km vo výškach 4600 m.n.m. s dvomi výmenami oleja. Motorka išla aj na 80 oktánový benzín s miernymi detonáciami (tie ale podľa mňa mali vplyv na motorku neskôr).
Odkaz na video z expedície:

Po 20 000km som odstránil padacie rámy ktoré ako som zistil sú len zbytočná váha. Nádrž na Lc4 Adv toho znesie veľa. Vymenil som karburátor za Keihin fcr mx 41. Dostať ho tam bolo trochu problematické. Nakoľko som mal predtým šupátkové Dellorto musel som vymeniť aj rýchlopal. Ale táto úprava stala za to. Akceleračná pumpa v karburátori robila zázraky. Podľa internetu som zvolil správnu kombináciu trisiek a ihli aby to správne fungovalo. Motorka išla lepšie od spodu a mala väčší výkon v celom rozsahu. V tomto období som musel vymeniť ak podtlakové čerpadlo nakoľko sa rozpadla membrána v tom pôvodnom. Inak originál diel z "99". Pre lepšie chladenie som pridal ventilátor aj na druhý chladič a použil som aj sahary z novších modelov lc4 Adventure. Teplota vody nepresiahla 100stupňov ani pri extrémnom zaobchádzaní.

Motorke som dal nové RedBull polepy a 01.07.2019 vyrážame na Offroad trip po Balkáne. Tentokrát bez padacieho rámu a hliníkové kufre som vymenil za brašne. Žiadne zbytočnosti. "Weight is your enemy!" Zostava: 4x lc4 640 Adventure. Motorka absolvovala 1600km čistého off-road šialenstva bez zaváhania.
Odkaz na krátky film o našom dobrodružstve:

Pri jednom z prvých jarných off-road dobrodružstiev s prespaním pod motorkou niekde v lese ktoré absolvujeme niekoľko krát do roka motor vydal veľmi nepríjemný zvuk. Motor išiel veľmi ťažko prekopnúť. Po vybratí motora a jeho otvorení som zistil že sa odlomil kúsok piestu ktorý následne zalisovalo do hlavy ventilov. Je čas na GO. Motor bol prvý krát otvorený. Pôvodný piest, pôvodné tesnenie pod hlavou všetko pôvodne r. "99". GO bolo v podobe výmeny piestu, všetkých ložísk v motore, olejových čerpadiel, repas vodnej pumpy, výmena vyvažovacieho hriadeľa, vybrúsenie a zalapovanie ventilov do novej hlavy z druhého motora. Čas generálky som využil na novú grafiku polepov, elox ráfikov a nový výplet kolies. Vymenil predný blatník z 990 super enduro. Motorka bola Ready to Race! A vyzerala vážne dobre. V r.2021 som na nej ešte prešiel TET Belgicko a 6/2021 som ju predal kamarátovi aby som sa na nej mohol ešte sem tam odviesť.

puffybodie
puffybodie napsal 12.01.22 v 19:36 10b.

Gratulace tatinkovi na druhe foto. Holcicka nebo kluk?

Sete
Sete napsal 12.01.22 v 07:17 10b.

Krásná klasika

kain80
kain80 napsal 11.01.22 v 23:54 10b.