Honda CB 600F Hornet (1999)

Vlastník dančic
Vloženo 1.3.2021
Aktualizováno 1.3.2021

Hornet v šestce… Jawka třipadina později narozených, etalon motorkaření. Stroj, který definitivně zatloukl evropské značky na poli nižší střední třídy a vypálil při tom rybník i Banditovi.

První dojmy - Nejsem úplně typický případ majitele Horneta, nepořídil jsem si ho „papírově uškrceného“ v 18… Tou dobou jsem proháněl jen můj klasický malý dvouhrnek ze sedmdesátek. Dokonce i do „neomezeného světa“ po velkém řidičáku jsem vjel na motocyklu ve veteránském věku. Hornet jsem si pořídil nečekaně a náhle, nenechal jsem si moc času na rozmyšlenou, asi půl minuty.

CB 600 F je přeci jen zajímavá kombinace sportovního motoru v balení pro každý den. Monster v šestce měl přibližně poloviční výkon při stejné váze, dokonce ani M900 výkonově nedorovnala tento uškrcený agregát z CBR. Charakterově blíže má však Hornet k Banditu, on ale přišel s více puberťáckým designem, širokánskýma gumama jak na Fireblade, nižší váhou o 20 kg a vyšším výkonem o asi 15 koní. Je to vlastně obyčejný stroj, který udělal překvapivou brázdu v motocyklových vodách konce devadesátek.

Můj kus začal svůj aktivní život šťastně ve švýcarských horách. Ke mně se dostal až po letech, když jsem jej zakoupil od člověka, který přesedlal na chopper. Vlastnil jej asi deset let, z čehož za posledních šest let na něm najezdil asi dva tisíce a ke konci především dlouho postával v rohu garáže. Panímámě se vzadu nesedělo nic moc a stroj vyhodnocovala jako zbytečně rychlý. Klasický chopper tak nadobro převzal žezlo a Hornet se ocitl u mě.

Motocykl nesl známky delšího odstavení, karburátory byly zaschlé, brzdovka archivní, avšak povšechný stav byl vcelku ok a byť jsem o něm předtím příliš neuvažoval, zalíbil se mi. A jelikož dlouho stál, zasloužil si péči. Každý svůj stroj se snažím opečovávat bez rozdílu a s precizností, mám zkrátka rád jistotu cíle, šťastný návrat… říkejte tomu, jak chcete. Nebo mě to prostě jenom baví…

Prvotní péči dostaly karburátory, které prošly kompletní rozborkou, kontrolou a ultrazvukovým čištěním. V karburaci nebyly nalezeny žádné opotřebované prvky, takže se k nim váže jen výměna biopalivy poškozené přívodní hadice a léty ztuhlých sacích přírub. Ony by asi jely i přes tu tuhost, ale když už. Dále prošly kontrolou ventilové vůle, spojka, vodní pumpa atp.

Po dlouhém stání jsem rozhodně nechtěl nechat náhodě brzdy. Překvapení se však nekonalo, těsnění i pístky byly v pořádku, výměnou prošel pouze jeden čep a jeho prasklá manžetka. Ono by to jelo, ale když už. Celý brzdový systém včetně pump prošel ultrazvukovou myčkou a vpředu byly následně osazeny též nové desky.

Přední vidlice po dlouhém stání začala slzet po jízdě z technické, takže ani přední vidlice neunikla pozornosti. Futra i pružiny byly v pořádku, nová těsnění, gufera, prachovky… A co bylo potřeba, to šlo do ultrazvuku.

Víte co… Ono vlastně nakonec došlo na rozborku, kontrolu, vyčištění a případně obnovu prakticky všeho. Takže když vynechám podobných několik odstavců, dojdu k tomu, že jsem si vyleštil svody do zrcadla, s drobnostmi se mazlil, chod odladil a vůbec se vším si pohrál, jak jen to šlo.

Hornet je od zrcátek přes blinkry až po zadní blatník v původním znění na těch baculatých gumách. Je to ten Hornet, který svou neobvyklou obyčejností udělal zásadní stopu. Ten Hornet, který byl představován po boku CB750 Four… poměrně rychlý, jak se na Hondu patří přívětivý a s těma obrovskýma oranžovýma plácačkama!

kovpak
kovpak napsal 05.03.21 v 20:38

pěkná

kovpak
kovpak napsal 05.03.21 v 20:36 9b.

pěkná

dedikzk
dedikzk napsal 05.03.21 v 14:22 10b.

Krasavec

ramesse
ramesse napsal 05.03.21 v 09:42 10b.

krásný, v mládí jsem po něm pokukoval, ale pak jsem natrvalo zaparkoval u italských dvouhrnků :)

petr13
petr13 napsal 04.03.21 v 17:03 10b.

Pěkná,z prvotřídní péči