Motorro BM 400 Velas (2011)

Vlastník Nalge
Vloženo 13.10.2020
Aktualizováno 13.10.2020

Malé cestovné enduro, tak na skúšku.

Motorka koupena od Speedy Cars - Normálny prístup, ochota.

První dojmy - Celkom OK, je to o niečo silnejšie ako JAWA 350, ale lepšie, pohodlnejšie, spoľahlivejšie a modernejšie.

Motorku bych doporučil pro - Určite pre začiatočníkov, alebo kľudných jazdcov bez veľkých nárokov na vlastnenie značky a výkon.

Doplňky na motorce - Doplnky dodávateľ motorky neponúkal, išiel som vlastnou cestou. Padací rám a držiak bočných kufrov som si dal vyrobiť na mieru, predné zvýšené plexi som si objednal z Argentíny, kam sa tieto stroje dosť vyvážali. Nakoniec mi naň ešte aj vyrúbili na Slovensku clo. Doplnená zásuvka USB, voltmeter z Číny za 10€, držiak mobilu.

Tento motocykel som si vybral tak nejako ako z núdze cnosť. Musel som sa prispôsobiť aj synovým potrebám, dva motocykle by som aj tak nemohol uskladniť. Začínali sme so 125 -kou, ktorá ako dvojročná po nehode odišla na totálku. Ono je to tak, keď sa auto idúce z protismeru s naloženým vozíkom skríži o 270 stupňov, cez celú cestu a nemáte kam uhnúť. Našťastie sa synovi a jeho kamarátovi nič vážne nestalo a vzhľadom k tomu, že o rok už mal mať 18 rokov, sme sa rozhodli kúpiť niečo do 25 kW. Čo bol ale v roku 2011 vážny problém, lebo v tejto kategórii bol trh s motocyklami výrazne obmedzený a uškrtená motorka stálo toľko, ako neuškrtená. Velasa s 22 kW som si zvolil ako takú náhradu, s vedomým, že aj keď to je čistá Čína, hádam 2-3 roky vydrží a potom ju predám alebo vyhodím. Ale roky bežali, život a priority sa menili až prešlo 10 rokov. Nakoľko je to motocykel, ktorých je pomerne málo, pokúsim sa vám ho predstaviť.

Predával sa v dvoch verziách – Velas ako cestovné enduro a Teide so zameraním viac do terénu. Motor je jednoválec 398 ccm, s jedným vyvažovacím hriadeľom, plneným podtlakovým karburátorom. Má elektrický štartér, vždy naštartoval bez problémov, sýtič som používal naozaj len ak bolo chladno. Pôvodnú batériu som menil tento rok. Jazdné vlastnosti sú prekvapivo dobré. Predné tlmiče nastaviteľné nie sú, zadnú centrál s prepákovaním je, ale pracne s použitím náradia. Zadná kyvka je celohliníková. Maximálna rýchlosť podľa GPS je 130 km/hod. Prevodovka je 6 – stupňová, ide perfektne. Celková architektúra a spracovanie motora je dovolím si tvrdiť na úrovni japonských motoriek. Zrejme je to aj nejaká kópia, ale neviem akej značky. Motor je chladený vodou, chladenie vždy stíhalo aj v pekelných horúčavách, voda mi nikdy nevyvrela a ani som ju nedolieval. Interval výmeny oleja je 5000 km, nikdy som olej dolievať nemusel. Jazdné vlastnosti sú veľmi dobré, rám sa nekrúti a podvozok by dal aj väčšie zaťaženie a rýchlosť. Pri akejkoľvek rýchlosti si dovolím pustiť riadidlá a motocykel ide rovno a ani sa nepohne. Tie nálepky „BMW“ bola len taká recesia, pretože z fotografií je jednoznačne vidieť, kde súdruhovia z Číny brali dizajnovú inšpiráciu. Vždy sa na tom smejeme, ako ľudia uznanlivo pokyvujú, že „BMW, parádny stroj“. Svetlá – to je taká svätojánska muška. Dá sa s tým ísť v noci, ale nie je to nič moc. Vibrácie sú, ale vôbec ma neobťažujú, s výnimkou rýchlostí blízkych maximálke.
Čo sa týka jazdných vlastností, tak určenie motocykla je na také bežné jazdenie najmä okolo komína, miluje zatáčky a využíva silný krútiaci moment zo spodu. Suchá hmotnosť 160 kg v zatáčkach umožňuje celkom slušne popreháňať aj silnejšie stroje. Dá aj diaľnicu, ale je to z núdze cnosť, ak je trocha do kopca, tak tú rýchlosť neudrží. A treba stále radiť. Spojka ide ľahučko, predná brzda má slabší nástup, ale koleso spoľahlivo zablokuje. Na zadnú pozor, tá blokuje koleso relatívne rýchle. Motorka nemá žiadnu elektroniku, abs a pod. Inak, absolvoval som na ňom celé Slovensko, Česko, bol som v Poľsku a nenechal som si ujsť ani slávny Grossglockner. Maximálna denná dávka bola 650 km, bez diaľnic, dalo sa, asi mám plechový zadok.
Plasty kapotáže sú oproti kvalitnému rámu a motoru slabou stránkou. Sú krehké a praskajú. Na fotografiách je vidno ich oprava nitmi, kde som musel podložiť plech, aby praskliny nepostupovali. Nechce sa mi kupovať nové, spravili by časom to isté.
Posed na motorke je ukážkový a pohodlný. Sedadlo mám prešité a trocha zmäkčené. Ako príklad uvediem – kamarát mal NC750X a hovoril, že ho z motorky bolia ruky. Vyskúšal som a po cca 20 km mi skoro odpadli. A on zase povedal, že z Velasa ho ruky neboleli vôbec. Vyskúšal aj zvýšenie riadidiel na tej jeho NC, ale pomohlo mu to len z časti. Proste na NC visíte viacej na rukách. Zhodli sme sa , že do Velasa dáme motor z NC...

Závady na motorke:
• 5000 km – odišla reťaz, nahradená japonskou
• 10000 km – odišiel regulátor napätia, vymanený za nový za 20€
• 20000 km- odišlo spojkové ložisko – vymenená celá komplet spojka za 100€

Mirlos
Mirlos napsal 28.10.23 v 09:44 10b.

Ahoj, dík za návštěvu u mne. Na Slovensku by měla být také jedna Venturka, jen se nemohu dopídit kde. Třeba ji někde potkáš a co se Tvého stroje týče, obdivuji ty kteří jdou do čínských. Za to dávám 10b. Endurům nerozumím, ale ať má výdrž za ty prachy.

Missa_vng
Missa_vng napsal 29.10.22 v 10:13 10b.

Spoustu radostných kilometrů kolama dolů

Properitus
Properitus napsal 19.09.21 v 14:43 10b.

Ten asi nosič na boční kufry je pro mně velmi inspirující, protože mám stejnou moto a s nízkou přepravní kapacitou věcí na motorce pořád bojuji.
Vidím, že sis ji také upravil po svém, no ono se není čemu divit, i když asi méně než já. Divím se, že přední světlo nehodnotíš až tak zle jako já, protože je to fakt nebezpečná bludička a fakt se to nedá s tím jezdit. v originál stavu. Ten znak BMW je dobrá recese a návnada na snoby.
Nestačím se ale divit, jak hodně a daleko ses s tím odvážil cestovat! Jako fakt jsi odvážný, asi jsem srab, nebo mi chybí sebevědomí a dobrodružný duch, nebo asi už stárnu, nebo nevím.
Nová moto na náhradní díly je k dyspozici v Kvašově za 600e, jednu jsem si koupil a dovezl.

Milan1963
Milan1963 napsal 20.10.20 v 16:14

raid
raid napsal 15.10.20 v 19:26 10b.

Za ty prachy paráda a za recenzi 10