Motorro BM 400 Velas (2014)

Vlastník Properitus
Vloženo 20.7.2014
Aktualizováno 17.10.2020

levné a jednoduché silniční cestovní enduro adventure styl ve střední kubatuře
(největší čínská zatím u nás prodávaná moto) Je to takový tahoun středních otáček.

Motorka koupena od Roalex - vycházel mi vstříc ve všech mých přáních takže super, bohužel už mi umřel.

Yuki SPT 350: přestali mi ji dovážet bez náhrady a z ojetiny jsem měl obavu a kupovat ji novou v Polsku pod nazvem Junak M20 je pro mně dost problematické, protože se nedomluvím a mám to daleko a potom potíže se zárukou a servisem v cizím státě přes hranice.

První dojmy - První dojem byl dobrý zátah, motor nejde dobře odspoda jak auto, musí se točit přes 3000ot., zbytečně tužší podvozek, naprosto neadekvátně krátké převody Neseřízený karburátor nastavený na etanol, vše musíte seřídit doma včetně jehly i bohatosti a dokonce vyměnit originální trysky 47 a 138 za 38 a 122, jinak nedoladíte karburátor a spotřeba je nesnesitelná 5,5/100. Tyto trysky tam sedí mně, ale na jiném stroji se museli dát větší, karburátory rozebrány a příčina neobjasněna. Je to docela šílená představa, že to vůbec takto rozhozené mohli prodávat, ale stalo se a nelze věřit, že v originále je to optimální osazení, když se na spotřebu udávanou dovozcem nelze dostat, ani se k ní příblížit.

Motorku bych doporučil pro - Technicky zdatnému nepříliš náročnému uživateli, který chce levně silniční enduro kubatury kolem 400ccm s kapalinou chlazeným motorem za málo peněz s levnými náhradními díly, rozumnou spotřebou a netrpí snobizmem na staré vylítané značkové vrány kdoví od koho a kdovíjakou historií. Jo a taky nemá problém si doma leccos dodělat, upravit, vylepšit a chápe že z výroby nemusí být vždy všechna technická řešení úplně funkční a už vůbec ne nejlepší.

Doplňky na motorce - Motokufr giwi simply e42
Dovozce impexta 3000 žádné nenabízí

Vybral jsem si ho kvůli výbornému poměru cena-užitná hodnota, chtěl jsem co největší kubaturu a vodou chlazený motor, novou moto za nízkou cenu do 60 tis a s nízkou spotřebou, kterou ale můžete dostat až po seřízení karburátoru, jinak to žere přes 5/100km a to se už fakt nedá uživit!!!

Svezení docela dobré, pěkný zátah na všechny převody.
Motor je nízkozdvihový čtyřventilový jednoválec s vyvažovacím hřídelem, chlazený kapalinou. Je laděný do středních otáček, tedy kolem 3500 se budí a nejlépe tahá kolem 4000 - 5000ot/min, bohužel nejde moc dobře odspoda, musí se trochu točit pořád přes 3000ot, a pokud vás někdo zbrzdí a ztratíte otáčky, nutno hned podřazovat, jinak se klepe a nemá rád roztahování z nízkých otáček, to mě trochu vadí, ale u jednoválců je to asi normální.
Podvozek je málo komfortní a zbytečně tuhý, omezeně nastavitelný, změkčoval jsem už předpětí pružiny vzadu, ale je tam dost tuhá pružina a tvrdý tlumič, do přední vidlice je vhodný řidší olej 5W aby méně tlumila a je tam krátká pružina s velkým předpětím a trubkou uvnitř, doporučuji vyměnit za delší pružinu a zkrátit trubku ve vidlici, nebo sehnat pružinu 580mm z yamahy XT 600 a trubku vyhodit, aby vidlice chodila v rozsahu 12cm a ne 5cm v originále a motorka byla komfortnější.
Brzdy jsou tak spíše slabší až střední účinnosti, obě kotoučové, takže pro mě akorát vyhovují, jen na zadní se musí dost citlivě a opatrně, kvůli nižší zátěži na zadní kolo hodně vysunuté dozadu snadno utrhne gumu, ale na vše se dá zvyknout.
Ovladatelnost je kupodivu celkem dobrá, i podjetí kol na písku v rychlosti 70 se na tom dalo ustát, motorka je poměrně lehká vzhledem ke kubatuře a má docela dost nízké těžiště, akorát má větší rozvor, takže do zatáček se musí opatrněji, ale to je na endurech normální, není to na závodění, rám je přiměřeně tuhý, což je dobře, ale byl to z počátku nezvyk, ale zvyknout se dá.
Posaz je dosti vzpřímený, docela pohodlný i na delší trasy spíše v rychlostech do 100km/h potom je lepší se přikrčit, protože nápor vzduchu není malý a štítek je krátký, akorát sedlo by mohlo být měkčeji čalouněné s větším množstvím molitanu, což by se dalo zpravit u každého čalouníka.
Jízda se spolujezdcem by neměla být problém, motor nato má síly bohatě a i sedadlo je dostatečně velké, bohužel motorka má maximální nosnost pouze 150kg, což je docela málo, ale já jezdím pouze solo, takže je mi to jedno.
Úložné prostory nemá bohužel žádné na nic, což je fakt blbé, dokonce ani na originální nářadí, žárovky a lékárničku, ani sundávací sedlo, musel jsem si pomoct sám způsobem vymysli a dodělej doma.

Spotřeba byla u nového neseřízeného stroje 5.5L/100km!!!
Motocykl a jeho karburátor je z výroby divně nastaven asi na etanol! Nikdo vám to neřekne a servisy se tváří, že je vše v pořádku a dělají z vás blbce. Nesmíte jím to sežrat! Na benzín je nutné karburátor přetryskovat!!! Benzín má směšovací poměr 14,7:1 etanol kolem 9:1. Originál volnoběžnou trysku 47 je třeba vyměnit za 38 a hlavní trysku 138 vyměňte za 122 a dolaďte bohatost šroubkem bohatosti za zvýšených volnoběžných otáček, tam kde jsou otáčky nejvíce zvýšené, šroubek je zpravidla kousek před dorazem. Jehlu šoupátka je nutné přehodit ze střední na nejvyšší drážku. Je ale nutno zkontrolovat, zda se špice jehly pak nedotýká spodního dorazu, pokud ne, vše v pořadku, pokud ano, je třeba vyšroubovat emulzní trubici s hlavní tryskou přístupnou z plovákové komory a podložit ji, jinak by měl motor problém při přechodech z volnoběhu a byla by tam "výkonová díra" Motor musí jít měkce a dát se velmi jemným plynem roztáhnout i z volnoběhu bez škubání, ale v praxi je to kousek za bodem nejvyšších otáček, aby motor šel opravdu měkkce, potom je karburátor teprve dobře nastaven a motor chodí měkce, jezdí za málo. Motocykl lze ještě více vylepšit použitím laditelné DC CDI jednotky z aliexpressu, která se naladí citem při jízdě otáčením potenciometrem k tomu určeným, který ovlivňuje předstih a při vhodném nastavení zlepší akceleraci a lehce sníží spotřebu a motocykl bude reagovat i na minimální přidání plynu. Zvuk motoru nemá být příliš tvrdý, ale mají být slyšet měkké zážehy.

Po prvním seřízení karburátoru s originálními tryskami a natrženou membránou klesla na 4L/100km a po výměně trysek a membrány může být kolem 3-3,3/100km a tolik uváděla také impexta v technických údajích, takže se nato musí jít dostat, pokud jedete defenzivně pohodovým cestovním způsobem.
Po pokusné instalaci vstřikování EFI kit z aliexpressu jsem se dostal i pod 3/100km. Svépomocné nastavení vstřikování je ale pro běžného uživatele nepředstavitelně náročné a složité, a to i když motorům rozumíte a víte, co je k čemu a jak se co nastavuje, tak dopídit se optimálních hodnot je amatérsky téměř nemožné, protože tam musíte vzájemně sladit hodně parametrů, které se vzájemně ovlivňují. Tady je pak potřeba, aby pomohl někdo, kdo se zabývá laděním programovatelných řídících jednotek závodních aut, protože jedině s ním máte šanci to dobře nastavit.
Servis si naštěstí dělám svépomocí, což jsem si takto přál, jinak jsou tam trochu horší přístupy ke všemu, ale ještě to jde zvládat doma svépomocí.

Poruchy zatím jen regulátor dobíjení úplně odešel, jinak v podstatě žádné nebyly a ani nepředpokládám, že by se nějak sypala, pouze provozní opotřebení.
Regulátor napětí je v originále hrozný aušus, je lepší použít ze suzuki DR 250, dostupný třeba na aliexpressu za cca 15USD. Dobíjí kolem 14,5, což je optimální pro používané typy baterií AGM dle jejich výrobců.

Motocykl je vhodný hlavně na okresky a na silnice 2. třídy, ale ani na silnici 1.třídy není zrovna brzdou provozu, na ni má v originále zbytečně krátké převody moc do síly, řešeno menší rozetou místo 42zubů s 38zuby, ale stačí i 39zubů, která se dá snadněji sehnat, protože 38 zubů byla vyráběná na přání a kolečkem pod motorem místo 13zubů 14zubovým z hondy cb250 a motor i tak má pořád dost síly. Motocykl nepovažuji za nějak moc vhodný na dálnici (kvůli krátkým převodům), ono to sice těch 130 jede ale více už je trápení motoru a potom do města, kde se pořád rozjíždíte a zastavujete a pořád jen řadíte jako o život, potom je vysoká spotřeba a nízká cestovní rychlost a nemůžete pořádně využít potenciál motoru, do města je optimální scooter tak kolem 125-180ccm vzduchem chlazený.
Rovněž důrazně varuji před neopatrným zacházením s řadící pákou, kvalty tam padají normálně hladce, ale pokud potřebujete skopat rychlosti po zastavení na místě, NESMÍTE nikdy NIC RVÁT NÁSILÍM, řadící mechanizmus u této motorky je jemný a citlivý na hrubé zacházení, ohnuli by jste řadící vidličky a zničili převodovku! Není to žádná kovářská práce a není to blbuvzdorné, pokud to na místě nejde, musíte jemně tlačit na řadící páku a s motocyklem pohnout dopředu nebo dozadu, to je jedno a ono to tam skočí. Když se k převodovce budete chovat s citem, nebudete s ní mít žádné problémy.

Cestovat se s motorkou dá, ocenil bych jen snad ještě větší nádrž, pokud si na velase seženete vhodná zavazadla a vyřešíte jejich řádné upevnění k rámu jsou i delší přesuny bez problémů, ale ve dvou si musíte dát pozor jestli už nepřekračujete maximální povolenou zátěž jen 150kg, pro dva lidi, když mají ještě nějaké zavazadla, je to docela málo.

Slabina motocyklu jsou tvrdé a plasty, které nejsou tak pružné, jak na značkových motorkách, ale jsou bohužel dost křehké, když jsou našponované nebo příliš dotažené pod šroubky, tak praskají a lámou se, protože na motorce jsou namáhány mechanicky a od vibrací, takže potřebujete občas něco slepit sekundovým lepidlem. Je dobré plasty zespodu podlepit tenkými gumovými podložkami z vodoinstalatérského obchodu, aby byly v silentbloku a dotahovat s citem, ušetříte si pak problémy s plasty.

Další velká slabina je velmi nízká svítivost hlavního světlometu, který sice vypadá moderně, svítí ve dne dobře, ale za šera neosvětluje silnici, takže bez radikálního tuningu světla se nedá jezdit v noci, protože nevidíte a tímto je to nebezpečné. Je škoda, že takovou drobností tu motorku tak pokazili. Jsou to blbosti, jsou řešitelné a já jsem už je vyřešil, ale stejně vás štve, že to takto mohli pustit do světa! Dálkové světlo je také slabé, důvodem je malá parabola a nízká svítivost žárovek. Více lumů světelného toku vám dokáží dát jedině některé diodové náhrady, které v tom testuji, porovnávám a hledám tu nejostřejší, zatím se osvědčila verze H4 s čipy 4x XHP70. Pro tlumené světlo je určeno projektorové světlo vpravo na H3 55W a pro dálkové je větší parabolové vlevo na H4 35W/40W. V originále svítí vždy jen jedno, z H4 žárovky se zde tedy využívá jen dálkové vlákno. Uspokojivé osvětlení pro bezpečnou jízdu za tmy vám v originál stavu neposkytne ani jedno z nich, ato dokonce ani s žárovkami se zvýšenou svítivostí jsou to fakt bludičky a konstrukčně naprosto nepodařené, že nepomůže ani xenon. Je třeba velmi radikální tuning, vlastního světla a osvětlení celkově viz moto-deník, je to pak vaše aktivní bezpečnost za tmy.

Ještě jedna slabina motocyklu je chlazení, hlavní vodní chladič motoru je malý a čidlo na dochlazovací větrák spíná pozdě, tedy až v 88°C. Kapalina už pak vyvařuje a vytéká ze dvou malých expanzek na bocích, což ukazuje na nevhodné konstrukční řešení celého systému, takže pokud by jste v létě s motorkou popojížděli po městě, tak je to dost blbé. Pomůže, když čidlo vyměníte za kompatibilní s nižší spínací teplotou, doporučuji spínací, teplotu klidně už 80°C, takové čidlo jsem našel a koupil na aliexpressu.
Já jsem se ale nespokojil na své motorce jen s čidlem, nechal jsem si vyrobit na zakázku nový celý větší chladič, jehož účinnost je proti originálu asi 2,5násobná. K tomu jsem přidal ještě 2 dochlazovací větráky, celé je to zapojeno jako dvourychlostní, tedy v 80° sepne 1. rychlost tedy větráky jedou zapojeny sériově a pokud to nestačí, tak v 85° se dalším čidlem přes relátka zapojení větráků přehodí na paralerní a to je druhá rychlost a větráky pak pracují naplno oba. Po této úpravě by se to mělo spolehlivě uchladit i v horkém létě a opravdu motocykl se v běžném provozu uchladí pouhým náporem tak dobře, že dochlazovací větráky v podstatě skoro nepotřebuje a teplota se drží v spodní části provozního rozmezí, ani olej se nepřehřívá, takže motor pracuje v optimálním režimu.

Palubní přístroje pracují dle možností celkem dobře, zajímavý je i diodový palivoměr v otáčkoměru. Bohužel plovák palivoměru někdy v nádrži trochu rezonuje. V tachometru chybí nulovatelné počítadlo km, rychloměr je mechanický a otáčkoměr je elektrický, připojený k cívce, která pálí každou otáčku. Nevýhoda je také, že na slunci nejsou kontrolky s žárovkami T10 moc vidět, ale diodové náhrady to vyřeší. Na motocykl jsem si dodělal nad přístrojovou desku digitální voltmetr, hodiny a teploměr, nejprv jen na vzduch, ale potom jsem druhé čidlo instaloval zespodu na motor a měřím teplotu spodní části motoru a oleje a přepínam si čidla, možná použijí dvoučidlový teploměr. Dodělal jsem si na palubovku také zásuvku 12V na dobíjení mobilu nebo napájení navigace, či tabletu s mapovou aplikací mapy.cz pro snadnou orientaci.

Servis není těžké si na tomto motocyklu zvládnout dělat doma, problém je s hodnotami. Když vyměňujete olej, potřebujete ho cca 1,5L, takže koupíte 3L a máte to na 2x, je sice možné použít olej 10W-40, ale lepší je 10W-50, lépe maže a méně se zahřívá. Potřebujete ale také olejový filtr a zde pasuje třeba HIFLO HF 112, pod dražkovaným víčkem vpravo. Je dobré také kontrolovat a seřídit ventily! Jsou pod víkem rozvodu na hlavě motoru a jsou 4. Motor si ale musíte nastavit do horní úvratě, ale té kompresní, nikoliv co je střih. Značky jsou pod malou zátkou na imbus vlevo a pod velkou zátkou je šroub za který tím motorem můžete otáčet. Přes četné experimenty jsem nakonec došel k překvapivým hodnotám, kdy motor chodí naprosto optimálně, tedy SÁNÍ 0,1mm a VÝFUK 0,2mm. Při těchto hodnotách motor chodí naprosto sametově a reaguje dobrým zátahem už na minimální plyn, málo se zahřívá a dosahuje nejnižších hodnot spotřeby paliva.
Je také vhodné měnit olej ve vidlici, doporučuji spíše řídký olej 10W nebo 5W a množství po vytažení pružiny a trubky 20-21cm ode dna vidlice, měřeno metrem zasunutým shora. Budete se až divit, jak se ten olej špiní a jak je za chvíli černý.

více jsem popsal v tématu Motorro Velas tady a ještě na autorevue v garáži, nebo na moto china v recenzi, jejímž jsem autorem, ale kterou už nemám nyní možnost aktualizovat podle nových poznatků o tomto motocyklu, který stále mám.

raid
raid napsal 15.10.20 v 19:38 10b.

Tož kurňa, to je recenze! Jasných 10
Kdyby sis koupil nějakou normální motorku, asi by tě to nebavilo...

vena37
vena37 napsal 02.04.20 v 17:01 10b.

Ahoj mám stejnou motorku a jsem s ní spokojen jen ty plasty jsou bída ale motor je ok žádné poruchy vždy dojela všude bez problémů .Na pár věcí bych se chtěl zeptat,kde jsi objednal to 14 zubové kolečko díky za odpověď

LukiF
LukiF napsal 28.03.20 v 22:45 10b.

Properitus
Properitus napsal 18.05.15 v 21:26

Vzhledově to jde, ale to pro mně není až tak podstatné, měl jsem asi raději vzít: Yuki SPT 350 od Regal Raptor, kterou bych musel ale novou bohužel komplikovaně shánět přes Polsko.
Po pár doladěních (H4 světlo, otáčkoměr a možná převod), bych získal suběktivně uživatelsky příjemnější stroj, což považuji za důležitější:
1) menší spotřeba, bohužel i výkon, pružnější motor, co jde líp odspodu, vstřikování
2) nemusel bych vyrábět LED světlo a rozčilovat se s projektorovým světlometem
3) lépe dotažený stroj z hlediska všeobecné uživatelské praktičnosti.
Jsem v tomto ohledu poměrně náročný, takže asi tak.

JirkaMetal
JirkaMetal napsal 01.01.15 v 01:04 10b.

Vypadá dost dobře přeji pohodu v sedle