journeyman_brezen

Honda CB 500 (1995)

Vlastník Cirkulace
Vloženo 19.5.2020
Aktualizováno 19.5.2020

Je to moje první mašina, takže k ní chovám respekt a obdivuju její klasické tvary a "hodný" projev. Jsem zvědavej, jestli bude ideální na naučení, jak všichni tvrdí.

Kawasaki ER 5: Na moji výšku (187) byl posed horší, líbili se mi chrom budíky, ale celkově je to o něco menší motorka než CB.

První dojmy - Byla to stará známá z autokšoly. Je to už holka v těch nejlepších, jen o rok mladší než já, takže jsme si od začátku hned rozuměli. Všechno je tam, kde má být. Manipulace je přijatelná. Pořizoval jsem pro rekreační ježdění o víkendech, s přítelkyní na třešně, na hrad a tak, a na to se hodí bezvadně, navíc na moje papíry A2, takže v TP má 25 kW (jinak otevřená) a já jsem zatím uplně nadšený a výkonu mi přijde, že má teda až běda. Na zabití to stačí bohatě. Takže zatím jezdím jak posera, a pořád s prstem na brzdě. Uvidíme časem, myslím, že jen tak měnit nebudu.

Motorku bych doporučil pro - Snad na začátek, ale sám ještě nevím, zatím se stále seznamujeme. A snad pro všechny postavy. Se svými 187 cm na tom vypadám ještě jakš takš. Na zem dosáhne na špičkách ze sedla i přítelkyně, která měří 163 cm!

Doplňky na motorce - Výfuk Dominator OVAL, LED blinkry - originál žárovčičky moc nejsou vidět, kufr Kappa.

Vybíral jsem něco na začátek, na čem bych si motorkařinu osvojil, na čem by se dalo i trochu cestovat a mělo to klasickej design motorky. Toužil jsem po Transalpovi 600/650, ale hrozně blbě se sháněl na A2 papíry a v mém budgetu do 40 000. Kdybych neřešil peníze a chtěl nějakou pěknou motorku, sáhl bych momentálně asi po Royal Enfieldovi Interceptor Twin 650. Mé srdce vždy toužilo po dvouválci, protože mému hudebnímu sluchu zní prostě skvěle a k cestovatelskému a kochacímu tempu se hodí, stejně tak dokáže občas pěkně potáhnout.

Svou červenou CB 500 jsem kupoval na jaře 2020 už jako asi 8. majitel, původem je z Itálie. Kdybyste tohle konkrétní CéBéčko někdo poznal, že jste ho vlastnil, dejte mi vědět. Budu rád za každou radu. Přede mnou poslední tři majitelé ji vždy poslali dále po jednom roce, což bylo podezřelé, ale zatím se ukazuje, že motorka je ve svých cca 50 000 km ve velmi slušné kondici a doufejme i pravidelně servisovaná a opočevávaná. Aslepoň na laku a motoru se žádné větší vizuální vady neprojevují. Sedlo jsem koupil lehce natrhlé, ale to spraví lehce nové čalounění, které hodlám výhledově nechat udělat. Motor přes sytič chytá i studený na první převalení, převodovka typicky Hondí - i po letech přesná a celé je to podle zkušeností snad jeden z nejspolehlivějších motorů, co kdy byl vůbec do motorky danej, takže v tomhle ohledu fakt spokojenost. Díky laděnému výfuku Dominator Silencer OVAL, se kterým jsem motorku koupil, má dvouválec opravdu krásný zvuk a při dobržďování motorem se ozývá krásný pop-corn time.

Motorka je rok výroby 95, takže má vzadu ještě bubnovou brzdu, nicméně i tak při jízdě v jednom je díky přednímu dvoupístku Brembo vše v pořádku v rámci kategorie. Už jsem měl i jednu nebo dvě krizovky a zatím obstály na výbornou. Zadní buben je spíš na dobržďování a velký účinek nemá. Při jízdě s mojí přítelkyní už je motorka na brzdách trochu neklidnější, ale dá se na to zvyknout a ve dvou už vubec nejezdím žádnou pilu, takže se to dá. Asi jsou motorky s lepšími brzdami, ale mě to na moje rychlosti a kubaturu přijde ok.

Spotřeba zatím nevím, nevyjel jsem ještě ani celou nádrž, ale moc to nežere. Původní majitelka hovořila o 320 km na jednu nádrž, tak uvidíme.

Tohle léto bych ji chtěl pořádně prohnat přes Česko, nějakej výlet na Moravu, do Beskyd, na Slovensko, a nebo i dál, uvidíme, kam korona opatření povolí. Ideál by byl pro mě ji vzít na větší výlet s kámošema někam do Rakouska na pěkný silničky, tak uvidíme, jestli to ti naši maňasové dovolí.

Pro-sek
Pro-sek napsal 24.05.20 v 09:37 10b.

Přejme kolegovi kola ve správné pozici vůči zemi a celý rok pohodové kilometry. Nicméně, do Rakouska bych ten výfuk nechal doma. Takže za rok nashledanou s litrem! Good luck!

wladislaw
wladislaw napsal 24.05.20 v 02:16 10b.

Krásna motorka kúpil som si rovnakú pred pol rokom, ročník mám 1997 a po tom čo som sa 9 rokov nevenoval motorkám, je to výborná voľba na nové začiatky

Tomulasek
Tomulasek napsal 23.05.20 v 09:25 10b.

Taky jsem tenhle typ měl,dobrá volba pro začátek. Rozumím že teď říkáš že jí budeš mít na dýl,ale po létě ji budeš prodávat,protože budeš chtít něco silnější. Několik výletů s kamarády a budeš se poohlížet po jiné. Proto ji každý po roce prodává...
Je to super blbovzdorná motka,hodně si nechá líbit a lecos promine . Rád na ni vzpomínám,měla docela dobrý zvuk když se trochu podrží v otáčkách
Každopádně užívej a kolama dolů

Čadil
Čadil napsal 20.05.20 v 09:52 10b.