Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa (2000)

Vlastník benovic
Vloženo 3.3.2020
Aktualizováno 16.9.2020

Hayabusa nepotrebuje úvodný text!

Honda VFR 800: aktivácia vtec-u mi prišla otravná + sa mi nepáčila celková komplikovanosť motorky... dva chladiče po stranách, poprepletaný výfukový systém s tlmičom pod sedadlom,... cca rovnaká hmotnosť a hlavný faktor: BUSA!

První dojmy - Jazda na Buse je ako balet. Tento legendárny stroj akceleruje bez ohľadu na stupeň zaradenej rýchlosti. Najviac ma udivuje záťah na 6-ke, ktorý nemá konca. Teda asi má, ale ešte som nemal odvahu sa tam ísť pozrieť. Jedné mínusy pre mňa sú: -manipulácia na mieste (mám 70kg...) -riadiacu páčku treba podvihnúť snáď o pol metra pri zaradovaní vyššieho kvaltu - necitlivý prechod zo zatvoreného do otvoreného plynu je celkom strašidelný Každopádne je to perfektná zhoda!

Motorku bych doporučil pro - Pre každého kto si chce splniť sen a cestovať či už po diaľnici, tak aj cez horské priesmyky. Treba však brať na vedomie hmotnosť stroja nie len pri parkovaní v garáži, ale hlavne pred vjazdom do zákruty, resp. pri preklápaní sa do druhej.

Doplňky na motorce - 12V zásuvka, ukazovateľ zaradenej rýchlosti a dominator koncovky, ináč pôvodný stav

Pozor! Tento článok zatiaľ opisuje len môj názor a skúsenosti s kúpou. O jazdných vlastnostiach sa ešte nemôžem vyjadrovať...

Rady kamošov:
"Kámo, Busa je strašný overkill...", "Na tom sa určite zabiješ...", "Čože? 20 ročná mašina? To budeš len do servisu chodiť..", "GSX-R 750 alebo 1000 je jediná dobrá motorka...", "Keď chceš cestovať, tak si kúp Translap..." a mohol by som pokračovať donekonečna...
Takéto keci ma vôbec nezaujímajú, moje rozmýšlanie je podľa mňa striktné a logické.

Vyhovuje mi športová jazda a posed + mám záujem cestovať = športový tourer

Výber

BMW má v tejto kategórii veľa zaujímavých strojov, ale ich kúpna cena a cena za servis je poriadne vysoko. Hondu VFR som si vyskúšal, ale moc mi nesadla. Ďalej nejaký Tracer alebo SuperDuke, to mi nič nehovorí, ale keď sa povie slovo HAYABUSA, tak s najväčšou pravdepodobnosťou bude vedieť o čom je reč aj tvoja mamka.

Mám jednu Suzuki GSX-R 750 a preto Hayabusa bola pre mňa voľbou číslo 1. Ale nie len preto že sú si podobné, ale aj kvôli tomu, že je to skvelý cestovný stroj známy svojím výkonom, legendárnym vzhľadom, komfortom a spoľahlivosťou. Dokonca spotreba vie byť fajn a je ju vidno na prístrojovej doske.

Kúpa

Inzerátov nebolo veľa, tak som to obehol a páčila sa mi jedna s 49000 km zhodou okolností v blízkosti môjho bydliska, avšak bola najstaršia (ale 340 na budíku ;) ). Zložil som plnú sumu a išiel som na testovaciu jazdu. Tomu kto vlastní Busu je už jasné čo nasledovalo ďalej. Ale nie, nešiel som s ňou rovno domov. Rýchlo som vytriezvel a snažil som sa sústrediť na detaily: žiadne čudné zvuky, stabilná teplota, stroj netiahlo do žiadnej strany, žiadne čudné zápachy, žiaden dym, ani z výfuku... Ešte predtým som stroj skontroloval vizuálne, pôsobila na mňa ako cukrík, čoby, ona je cukrík. Ešte predtým som si dal záležať, aby som bol pri prvom naštartovaní po zime, tak som bývalého majiteľa vyzval, aby na mňa počkal s montovaním batérie + rovno som sa chcel pozrieť zvnútra, či nieje niekde zváraný rám. Motorka naštartovala na lusknutie prsta.
Majiteľ pôsobil veľmi serióznym dojmom, nemal som pocit, že by to bol psychopat, alebo že by motorku týral. Zjazdenie pneumatík napovedalo, že ju jazdil veľmi turisticky. Priznal sa, že mu padla a potom ju dal celú do strieborna. Všimol som si poškodenie ťažítka riadenia a originál výfuku v krabici, na základe čoho som mu uveril, že to bolo len kozmetické.

Budúcnosť

Yoshimura koncovky, pancierové hadice, upgrade bŕzd (brembo RCS pumpa a brembo 4 piestové strmene), K&N vzduchový filter, možno LED predné svetlá a určite PROBOOST TURBO KIT (ok ok, ten turbo kit už je moc)...

Pneu sa chystám zvoliť Pirelli Angel kvôli ich výdrži a cestovnému charakteru.

Rozmýšlam aj na držiakom kufrov.

500km

Idle otáčky sú nejaké čudné, najviac sa jej páči okolo 1400, ale chodia vtedy +-100. "Potenciometer" na ich nastavovanie je zrejme odpojený, takže to bude prvá vec, čo sa chystám spraviť, keďže vypnutím "pseudosytiča" motor skape. Môže to celé súvisieť aj s tým, že pôvodný majiteľ do nej lial len 100 oktánový benzín a ja zatiaľ tiež. Skúsim prejsť na 95 a uvidíme. Manuál píše 87+ a ďalej som sa dočítal, že 95 by mala viac vyhovovať kompresii motora, takže dávať tam 100 je nelogické a drahé a dúfam ale, že to nemohlo spôsobiť žiadne problémy...

Ďalšia vec je prechod zo zatvoreného plynu na otvorený. Pokiaľ ho otvorím viac a rýchlo, najprv sa nič nestane a potom sa s cuknutím dostaví výkon. Neviem, či je to normálne, ale citlivým ovládaním plynu je v pohode. Každopádne rozhodol som sa dať skontrolovať rozvody (k výročiu 50k km). Autorizovaný servis STYX nacenil kontrolu rozvodov na 108eur (2700czk) a výmenu na 346eur (8800czk).

To je zatiaľ všetko k 03.03.2020, teším sa na sezónu s touto úžasnou motorkou!

10 000km

Leto je za nami a s ním našich prvých 10k km. Pred sezónou sa mi podarilo zrealizovať upgrade na pancierové brzdy a K&N vzduchový filter. Brzdí lepšie než moja stará GSXRa a brzdný výkon nevädne ani po hodinách veľmi dynamickej jazdy, preto som sa rozhodol do bŕzd ďalej neinvestovať.

Opravené nastavovania otáčok voľnobehu, avšak kmitanie +-100 stále pretrváva. Najviac sa jej páči na cca 1300-1400.

Neplynulý priebeh výkonu a nestabilné prechody otvorenia a zatvorenia plynu sa kompletne vytratili po výmene koncoviek výfuku na pôvodné. Hádam motor moc neutrpel nevyladeným chodom, ťažko povedať koľko km takto musel fungovať. 99/01 má staršie 16bit ECU, ktoré je problém odladiť na brzde pre iné koncovky... Zvažujem preto buď konverziu na 32bit, alebo len Power Commander.

Všimol som si rozsiahlu prasklinu na zvodoch. Kto vie či nemá niečo spoločné s kmitom otáčok. Podarilo sa mi kúpiť z bazáru skoro nové zvody za 37eur (1000czk). Meniť budem po sezóne.

Všimol som si aj malinké olejové fľaky pod zvyčajným miestom parkovania. Po vizuálnej kontrole to vyzerá na jemne prasknutú olejovú hadicu, ktorá tlačí olej do hlavy motora. Po sezóne ju budem meniť buď za nehorázne drahý originálny diel, alebo dám rovnakú vyrobiť firme špecializujúcej sa na hadice, prípadne pozriem bazárové diely.

Po dlhšej jazde som si všimol klepanie v motore na voľnobehu, ktoré žiaden skúsený servisný technik autorizovaného servisu STYX nevedel od oka vysvetliť. Že počas dlhých zimných večerov treba motor vypitvať. Podľa všetkého to nebude klasický problém so spojkou, ale niečo iné... Nechal som to tak a budem sa tým zaoberať po sezóne. 10k km a klepanie sa stále rovnako prejavuje, neznie to katastrofálne a vplyv na jazdu stále žiadny...

Cukrík už to žiaľ nie je, niekto ju počas nočného spánku pred domom hodil o zem zbabelo ušiel z miesta činu.

Musím však povedať, že kúpa tejto motorky bolo zatiaľ moje najlepšie rozhodnutie roka 2020 a splnilo všetky očakávania. Dokonalý zážitok z dynamickej jazdy, komfortné cestovanie na veľké diaľky a tony zábavy na cestách s legendárnym strojom. Všetky technické problémy a rébusy vďaka svojmu antifragilitnému postoju beriem ako skvelú školu motoriek do života - pochopenie nie len jazdy na stroji, ale aj jeho mechanickému aspektu.

TF88
TF88 napsal 21.03.20 v 07:56 10b.

Bubrak-ZX10R
Bubrak-ZX10R napsal 08.03.20 v 02:07 10b.

Busu ma kamos uz spoustu let, mel mezitim FJR ale to ho zklamalo, tak ted ma zas Busu (druhou gen) a je zas spokojenej. Pro me je to nevhodna motorka, ja musim mit ZX10R, ale na rychly cestovani ma Busa urcite plusove body. Tak at slouzi k plne spokojenosti.

Tuji
Tuji napsal 07.03.20 v 20:45 10b.

Motorka vypadá pěkně. Osobně jsem litoval, že jsem nešel do pořádných brzd. Je to skvělej stroj, ale přední brzda je úplně na nic! Jestli si to chceš užit, tak by jsi to řešit měl. Užij si ji!

SLUGI
SLUGI napsal 07.03.20 v 17:19 8b.

... dobrá volba, tak vítej v klubu

Max66
Max66 napsal 06.03.20 v 11:02 10b.

Busa je strašný overkill

Busa je kill tak akorat!