Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa (2008)

Vlastník WadeGYTR
Vloženo 11.4.2021
Aktualizováno 9.7.2022

Urýchlovač častíc s kontroverzným vzhľadom, ktorý delí ľudí na dva tábory.

Motorka koupena od Styx Bazár

Honda CBR 1100XX Blackbird: Staršia a nenašiel som vhodný kus
Kawasaki ZZR 1400: Mal som ZX6R, bol som spokojný, no Busa bol sen

První dojmy - Neskutočne pohodlná, stabilná a rýchla motorka. Prvá reakcia minutový smiech, potom som 5 minút nevedel nájsť slová a keď som ich našiel: inú motorku už nechcem! :)

Motorku bych doporučil pro - Motorka je vhodná pre každého, kto chce rýchlu a zároveň pohodlnú motorku. ALE musí to mať človek v hlave upratané, je to zbraň.

Doplňky na motorce - Držiak a Top Case Givi Monkey
Výfuky Yoshimura Japan carbon

Úpravy:
-výfuky Yoshimura Japan carbon
- ladenie ECU a meranie v Prop-Tech Ostrihom
-zadná rozeta väčšia o dva zuby
-odstránený obmedzovač výkonu na 1,2,3 prevodovom stupni a odstránený obmedzovač maximálnej rýchlosti
-vzduchový filter KN
-čierne plexi Puig
-radiálna brzdová pumpa Brembo RCS 19
-platničky Brembo sintered predok/zadok
-pancierové brzdové hadice Venhill predok/zadok
-predné strmene Nissin z B-Kinga 2011 (o 2 mm väčšie piestiky v priemere oproti originálnym strmeňom Tokico)
-gumy Continental ContiSportAttack 4

Po úprave
Výkon: 184whp/ 212 PS
Krútiaci moment: 179 Nm

Ešte ako malý chlapec (mal som 7 rokov, keď vyšla prvá generácia) som sa hrával s modelom Hayabusy, páčila sa mi a čím som bol straší, tým viac som o nej čítal a o to viac som ju chcel.

Zatiaľ som najazdil len 350 km, počasie a práca nedovolili viac.
Jazda je skvelá, spätné zrkadlá veľké, prehľadné a stabilné aj pri vysokých rýchlostiach, skvelá stabilita motorky, za jazdy váhu vôbec necítiť. Motor má krásny ťah, je jedno, aký kvalt tam človek má, ide stále a kruto :D Podvozok takmer ako elektornický Ohlins na novších motorkách. Na hrboch dobre filtruje (jazdil som superšporty, takže veľký rozdiel) a v zákrutách drží krásne (aj na starších gumách). Sériové brzdy sú dobré tak do 200 km/h, potom už majú priveľa práce s váhou, aj keď stále fungujú nad mieru dobre. Spotreba sa pri takejto motorke nerieši, ale je to tak od 6 do 9, podľa toho, ako človek ťahá za plyn. Pod zadnou sedačkou/krytom je úložný priestor na malú sériovú sadu náradia a doklady resp. motolekárničku (oproti GSR 600 luxus). Nakoľko ju mám krátko, tak servis si nevypýtala zatiaľ žiadny, len preventívna výmena oleja, filtru a chystám sa prezúvať na Continetal ContiSport Attack 4. Roky som si čítal o tom, aká je pohodlná a rýchla, no kým si to človek nevyskúša, tak netuší, aká skvelá motorka to naozaj je! Cestovať s ňou nie je problém. mám manželku, ktorá na hocičom neobsedí (Ninju odmietla po 30 km), najlepšie sa jej za mnou sedelo na V-Strome. Až kým som nedal na Busu držiak Givi s bočnými madlami, 47 litrový topcase aj s opierkou chrbta. Razom povedala, že je to pohodlnejšie ako V-Strom (veľká a pohodlná zadná sedačka). Nijako si navzájom nezavadziame, moto je dostatočne veľká a je pohodlná aj vo dvojici.
Keď jazdím sám, kufor aj spolujazdcova sedačka idú dole, dozadu nahodím "hrb" a rýchlosť aj so spotrebou idú hore. Zatiaľ som išiel na nej najviac 280 km/h (Nemecká diaľnica ;) a tá stabilita aj pri tejto rýchlosti ma veľmi prekvapila. Veľa ľudí, ktorí Busu neskúsili si myslia, že je to ťažká motorka a nevhodná do zákrut. Opak je pravdou, kam sa pozriem, tam idem a nie je problém aj na úzkych kopcoch plných zákrut (Banská Štiavnica a okolie). Toto je moja piata motosezóna a siedma motorka, no prvá sezóna kedy som si povedal, že mi je jedno, koľko km najazdím, lebo aj 100 km na tejto motorke je pre mňa väčšia radosť, ako 5.000 km na inej motorke.

Zatiaľ je môj verdikt taký, že inú motorku už nechcem, maximálne tak o pár rokov najnovšiu Busu gen 3 (2021).

Update 24.4.21:
Po kompletnej výmene predných bŕzd (viď. úpravy) a po prezutí na nové ContiSportAttack 4 je to ešte o level lepšia motorka! S brzdami som teraz nadmieru spokojný a brzdí to skvele, ako ľahká okruhová 600-vka. Pomaly si na ňu zvykám a z každej jazdy sa vraciam plný nadšenia.

Update 30.06.2021:
Busu som zobral na okruh (SlovakiaRing). Nikdy som okruh na motorke nejazdil, vždy len na autách a tak bolo jasné, že to treba skúsiť. A s čím iným, ak nie s 200 PS motorkou? :) Bol to skvelý zážitok! V zákrutách by som si určite viac užil nejakú ľahkú 600vku s kratším rázvorom, no i tak to bol neopísateľný pocit a každému to len odporúčam. Limity sa oveľa lepšie hľadajú na okruhu, ako v premávke, ale to je snáď každému jasné.

Update 10.09.2021:
Predaná po cca 2.000 spoločných km. Aj napriek obrovskému počiatočnému nadšeniu išla motorka z domu (aktuálne na predaj v bazaré Styx Vráble). Dôvod to malo jeden podstatný a pár menších. Hlavným dôvodom bol môj zdravotný stav, nič hrozné, no cez bolesť sa ísť nedá ak si chce človek vychutnávať jazdu a sústrediť sa na to, na čo treba. Roky nemám pravé zápästie v najlepšom stave a po 400 km za deň vo dvojici ma ešte 3 dni bolela ruka. Na motorke dosť trpia aj kríže čo je vzhľadom na posed a určenie motorky odpustiteľné, no kvôli tej ruke to ďalej nešlo. To je hlavný dôvod, prečo som sa musel s mojou Busou rozlúčiť, aj keď s tažkým srdcom. Ďalším dôvodom bolo, že úplne najradšej na moto jazdím cesty v okolí Banskej Štiavnice a tie sú Hayabuse proste malé. Sú to úzke horské cesty plné utiahnutých zákrut. Už je to viac ako mesiac a stále mi každý deň chýba, no sen som si splnil, stále budem tvrdiť že je to najlepšia motorka a neodpustil by som si, ak by som ju nikdy nevlastnil. BUSA JE LEN JEDNA! Vymenil som ju za Yamahu Tracer 900 (2015), veľmi pohodlná a zábavná motorka, no o nej v zvlášť sekcii.

Update 15.12.2021: Aj keď už Busu 4 mesiace nemám, často na ňu spomínam, je to sen ktorý som si našťastie mohol splniť a preto mám znak/logo Hayabusy od tohto dňa vytetované už navždy na pravom zápästí, zrovna na tom, kvôli ktorému išla z domu. No takto ho mám na očiach x krát denne a zakaždým sa pousmejem, keď sa na to tetovanie pozriem. Netreba predsa zabúdať, že Busa je len jedna!

eddie80
eddie80 napsal 21.06.22 v 10:16 10b.

Nádherná mašina a v týhle barvě jsem ji hrozně chtěl, ale zrovna žádná nebyla. Se zápěstím ti absolutně rozumím, mám to stejně. Proto jsem se rozhodl pro 3. generaci s tempomatem, tam se dá často zápěstí ulevit. Další možnost je conversion kit na rovný řidítka. Myslim, že to tak má Mari. Tak uvidíš. Mně se po x letech zkoušení všeho možnýho po Buse hodně zastesklo a šel jsem už do třetí 10b

IvanDvoutakťák
IvanDvoutakťák napsal 06.01.22 v 16:33

Wejdova klasifikace *urýchlovač častíc s kontroverzným vzhľadom*(1340ccm)
mně připoměla, že se "asi" už budu muset spokojit s *urychlovačem* stejné značky,
taky 4V motorem (498ccm), vzhledem z poloviny 80.let minulého století
a maximálkou pouhých 230 km/h ...

IvanDvoutakťák
IvanDvoutakťák napsal 06.01.22 v 16:02 10b.

Poněvadž v současnosti nelze koupit *žiaden* výkonný DVOUTAKT
a NIKDY už to ani nepůjde, ***dvoutaktní bohové odpusťte*** ,
že dávám hodnocení DESET a napíšu, že nic lepšího, než Wade napsal,
jsem o motocyklu dosud nečetl ...
Bude to asi tím, že psal o SUZUKI , protože jsem ty jeho veskrze
pozitivní zážitky a informace o úpravách *hltal* natolik, že jsem úplně
ztratil pojem o to, že to vlastně čtu v *cizím jazyce* ...
Ten lak *hasičská červená* je asi opravdu nejlepší volba, co kdy byla
nabídnuta a přihlížejícímu jizdě Busy blízko maximálky umožní poznat
to, čemu se říká ***ohnivá čára*** ...

Codo
Codo napsal 14.10.21 v 15:45 10b.

Tyvole, to je dobře napsaný!!!

OlafCZ
OlafCZ napsal 18.04.21 v 22:32 10b.