Honda VFR 1200X Crosstourer (2012)

Vlastník Valkyria1520
Vloženo 6.1.2020
Aktualizováno 19.10.2022

Opäť Honda v garáži. Pekný zvuk a kolesá. Podľa mňa, inak taká "šedá myška". Pardon, červená.

První dojmy - Trvalo pár kilometrov kým sme si sadli. A ako kilometre pribúdajú mám z nej lepší a lepší pocit a čoraz vačšiu radosť z jazdy.

Moju recenziu na Crosstourer začnem tým, čo kúpe tejto motorky predchádzalo. Bude to trochu dlhšie. Čítanie na zimný čas. Ale ak je to na Vás dlhé a chcete si prečítať len o samotnej motorke, prejdite na posledný odstavec. Začalo to samozrejme predajom predchádzajúceho motocykla. Honda ST 1300 Pan European.
Chcel som skúsiť niečo „endurovité“, lebo som plánov cestu do Albánska. Páčilo sa mi BMW R 1200GS Adventure. Našiel som však inzerát na BMW 800GS Adventure. Jasný pôvod a servisná história. Nebolo to síce 1200, ale išiel som ju vziať. Bolo to dosť narýchlo. Doma som zistil že odpojíš baterku (menil som sviečky, ktoré sú pod batériou ) a hurá sa objednať a čakať na diagnostiku, lebo treba zosúladiť dáta...display blikal.. A samozrejme potom platiť... Ja kým na motorke niekam cestujem, chcem si ju poriadne okuknúť. Teda zdemontovať plasty a zistiť, kde sa čo na motorke nachádza. Pri „okukávaní“ som potom podľa značkového servisu zas nakukol do nejakej zbernice dát...A zas blikal display a zas sa objednať do značkového servisu, termín v sezóne za týždeň a zas platiť...Tu mi povedali, že do takejto motorky nemám vôbec šahať...že mám jazdiť a údržbu a servis nechať na nich. Samozrejme taktiež pri každom odpojení baterky a tiež na vynulovaní servisného intervalu...Nemá to ani poistky...Všetko treba robiť cez diagnostiku. Začal som prehodnocovať, či takáto preelektrizovaná motorka je to čo naozaj potrebujem. Veď ani len tie sviečky nemôžem meniť bez diagnostiky. V neďalekom obchode s motorkami som našiel dovozovú 1200 Adventure r. 2008, s nájazdom 40tis km, bez elektroniky. Žiadny ESA, ABS a podobné veci... Ale aj bez servisnej histórie. Bol som nejak namotaný na BMW, ktoré som ešte nikdy nemal a chcel som skúsiť BMW. Dovozca a predajca v jednej osobe ma ubezpečil, že km sú poctivé, že je to uloženka...Vraj kilometre sú poctivé, lebo keby vymenili odometer, nesúhlasil by s riadiačkou a stav kilometrov by blikal. Presvedčil ma, lebo som tomu chcel sám veriť. Doteraz len japonce a väčšinou Honda... Skrátka vymenil som 800 ADV plné elektroniky za 1200 ADV bez elektroniky. Moju 800vku som nechal v predajni a vyrazil z obchodu na 1200ADV. Tesne pred domom a po najazdení cca 100 km, klepotavý zvuk z motora...Moje nervy som si začal hovoriť a zlaté japonce. Išiel som na druhý deň po kúpe k týpkovi, čo robí len GS. Napichol na diagnostiku a povedal že stav odometra a riadiačky súhlasí, ale navrhuje rozobrať motor, také zvuky z motora ešte nepočul a to robí GS a len GS už pekných pár rokov. Moje nervy...zlaté japonce. Skrátka na tretí deň som 1200ADV vrátil do obchodu, vzal späť 800ADV, na ktorej som potom prešiel Srbsko, Bosnu, Čiernu Horu a Albánsko. Po tomto výlete hovorím že je to fajn motorka, ale nie je na diaľaničné presuny, trochu mi chýbali mi kw. A na občasné zvezenie vo dvojici, podľa mňa, tiež nie je. Je viac do terénu, čo ja až tak nepotrebujem. Teda to, že nie je pre dvoch mi bolo jasné už pri kúpe, ale chcel som ju skúsiť a pri jej kúpe zohral úlohu stav, jasný pôvod a servisná história. A po najazdení pár tisíc kilometrov viem, že ako druhú motorku by som ju bral všetkými desiatimi. Nezanevrel som na BMW, a 1200 ADV sa mi stále páči. Ten nepodarok mal možno odborne stočené kilometre, možno bola zle servisovaná, možno je to len stroj...Ale ja si ju už neprosím ?
Po návrate z Balkánu som 800 ADV predal. Minula sa veľmi rýchlo. A keďže ja bez motorky nevydržím, nehrozilo žiadne čakanie na „zimné ceny“. Prišlo hľadanie ďalšej motorky ktorá mi pár rokov poslúži. Uvážil som, že cenduro bude dobrá voľba. Mala byť veľká motorku, ktorá uvezie dvoch a batožinu, nemá problém s diaľaničnými presunmi, zvládne aj poľnú cestu, terén nepotrebujem, nie je nabitá zbytočnou elektronikou a bude to zas japonec. Pokukoval som aj po XT1200Z a aj ju odskúšal. Potom som si povedal, že sa vrátim k Honde. A keďže Varadero som už mal a tie dva valce sa mi mália, voľba padla na VFR 1200X Crosstourer. Motorka, ktorá má len ABS a trakčnú kontrolu...TC ide vypnúť, ABS nie. A ešte to má aj poistky! ?.
Našiel som CT u 60 ročného pána, ktorý si ju v roku 2012 kúpil ako novú na Slovensku a do polky leta 2019 stihol najazdiť 11tis km. Bola úplne bez výbavy, ešte na pôvodných pneumatikách. Ale zo všetkými servisnými faktúrami. Kým som ju vzal, overil som na nete podľa VIN, že je potrebné meniť kardan v rámci zvolávačky. Overil som to ešte v Honde Žilina, kde ma ubezpečili, že keď tú motorku budem mať kardan objednajú a urobia výmenu.
Predávajúcemu som ešte navrhol inú cenu, ako mal v inzeráte. Priznám sa, že zjednávať cenu po telefóne je blbé, ale kto s nás to neskúsil? Dostal som odpoveď, že sa poradí z manželkou. Po chvíli volal späť, že OK ale mám doniesť nanuk pre pani manželku. Potom motorku predá zo zľavou. Súhlasil som. Bral som to ako žart. Dohodli sme termín a išli pre motorku. Keďže pán zmenil bydlisko, ale motorka ostala zaregistrovaná v inom okrese na juhu Slovenska, dohodli sme sa na stretnutí priamo na dopravnom inšpektoráte, kde je CT zaregistrované. Po stretnutí na mieste bolo všetko OK. Beriem. Vošli sme do budovy polície, že tu podpíšeme zmluvu, odovzdám peniaze a motorku odhlásime. V tej chvíli si manželka predávajúceho vypýtala ten nanuk. Po maďarsky, lebo ona bola z Budapešti. Pán predávajúci nám pretlmočil, že treba najprv odovzdať ten nanuk. Myslel som si, že si robia srandu. Hovorím, jasné vybavíme motorku a môžem ísť pre nanuk do blízkeho Kauflandu. Ale, že NIE! Najprv nanuk, ako bolo dohodnuté, že potom doriešime ostatné veci. Moja polovička Andrea hovorí, že tak ona odbehne pre ten nanuk. Pán tlmočil a dozvedeli sme sa, že je jedno aký nanuk to bude, ale musí byť pred podpisom zmluvy. Takže Andrea odišla pre nanuk a ja, že môžeme pokračovať, že nanuk tu za chvíľu bude. Ale že NIE! Až potom, keď pani z Budapešti dostala nanuk, som ja dostal svojho Crosstourera.
Teraz niečo k samotnej motorke. Po kúpe som Ihneď som vymenil všetky náplne a pneumatiky. Pirelli Scorpion Trail II môžem len pochváliť. Motorka na nich drží výborne. V Honde Žilina vymenili kardan. Do konca sezóny som spravil niečo cez 5tis kilometrov. Motor ťahá tak neskutočne, že musím občas mrknúť na budíky akú rýchlosť tam mám zaradenú. Teda akože na budíky. Ale už som si zvykol. Aj na ten „čiarkový“ otáčkomer. Bol som zvyknutý pár rokov na 5 rýchlostne ST 1300. Takže to radenie ma spočiatku trochu obťažovalo. Však sa mi aj na začiatku stávalo, že idem 160 a pozerám...aha ešte tam mám len 4. rýchlostný stupeň. Ten motor to ani necíti. Vyššie plexi sčasti vyriešilo ochranu proti vetru. Ale mohlo by to byť aj lepšie. Do padákov Givi dostal CT kapsy Marselus, takže uvidím na jar či aj toto trochu nepomôže ako ochrana proti vetru. Ak nie, dostať ešte deflektory. Uvidím, či nebude potrebné doriešiť. Vyhrievané rúčky Oxford už mám odskúšané z iných motoriek a slúžia dobre aj na tejto. Na cestovanie som poriešil kufre Hebco Becker Xplorer. Držiak kufrov som však prerobil, tak, že kufre sú posunuté cca 4 cm dozadu, aby kufre neboli tak blízko pri zadných stupačkách a spolujazdkyňa mala väčšie pohodlie. Myslím, že toto posunutie hmotnosti trochu dozadu nebude mať až taký vplyv na jazdné vlastnosti, lebo ten ťažký motor to vykompenzuje. Vyrobil som držiak na navigáciu, tak aby som ju mal v hornej časti plexi a nemusel odkláňať zrak. Samozrejmosťou je doplnená zásuvka. Ale doplním ešte jednu pod sedlo. Čo ma rozčuľovalo je prehodenie tlačidiel trúby a smeroviek. Bol som celé roky zvyknutý, že vyššie sú smerovky a nižšie klakson. Občas som si pred zapnutím smeroviek zatrúbil. Na smerovky som si zvykol. Zatrúbiť som zatiaľ chcel len pár krát. Najprv som však vždy ťukol do prepínača smeroviek. Čo mne ešte nevyhovuje je sedlo. Príde mi ako taká lacná lavica. Po celodennom jazdení ma jednoducho bolí zadok. Ale už mám objednané gelové. A to je zatiaľ asi všetko. Bližšie postrehy doplním po ďalej sezóne, alebo snáď v nejakom cestopise.

marec.2021 ( stav tacho: 19200km)

Prešiel nejaký čas a na tachometri za minulú sezónu pribudlo úbohých 4200km. Pre coronu som mimo Slovensko nevycestoval. Občas som motorku vybral a previezol sa. Po výmene oleja za motul 300V 10W40 sa mi už nestáva, že „nedoradím“ a rýchlosť vyskočí...a možno som sa len naučil radiť na CT ?. Vymenil som sedlo, za gelové a zmenil sa aj tvar sedla. Sedí sa omnoho lepšie ale bolo by to potreba ešte poriadne preveriť. Teda nejakým výletom s väčšou porciou kilometrov najazdených za deň. A pár dní za sebou. Dúfam, že tento rok, aj keď v jeseni, vyrazíme na Balkán. Jednoducho to tam mám rád. Preto som aj padáky dovybavil kapsami marselus, schránkou na náradie (pod sedlo nedáš skoro nič). Zvýšené plexi som ešte doladil deflektorom MRA. Už je to super.
Na anglických stránkach som našiel obrázky deflektorov na hornú časť kapotáže. Keďže pre pandémiu sme sedeli doma, tak som si za pár drobných kúpil tabuľu plexi a vyrobil som si to sám. Honda predáva aj deflektory na bočnú stranu kapotáže, ale je to nejaké predražené. Ako všetky doplnky od Hondy. Tak som to z toho plexi urobil tiež. Je mi jedno či sa to niekomu páči, alebo nie. Otestoval som to jazdením v novembri pri nižších teplotách. O dosť menej na mňa fúka chladný vzduch. Je to naozaj funkčné. Keď budú teplé mesiace, a budú mi deflektory vadiť, zdemontujem to celé za 3 minúty. Deflektory som dal aj na blastre. CT podľa mňa je cestovná motorka a nie enduro do terénu, tak nech na mňa nefúka!
Čo sa týka jazdných vlastností, som spokojný. Spotreba je okolo 6 litrov. Keď vidím, že nie sú výnimkou CT s nájazdom cez 100tis kilometrov, tak si vravím, že mne táto motorka ešte nejaký čas vydrží...

19. októbra 2022
Tak ďalšia sezona s CT pomaly za mnou. Prešli sme sa Chorvátskom, Bosnou a Hercegovinou, Čiernou Horou, Albánskom a Srbskom. Na CT som vymenil kufre za Givi Outback. Na jazdu po okolí som používal viac Hondu SLR. Určite však CT ostáva u mňa aj na ďalšiu sezonu.

lubos0479
lubos0479 napsal 19.04.23 v 09:58 10b.

Ahoj, pěkný stroj, a koukám taky si doděláváš některé věci sám. Myslíš že můžeš přidat foto držáku kufrů jak bočních tak vrchního? Pěkný článek díky

speroure
speroure napsal 15.01.23 v 14:34 10b.

Moc pěknáá

krjo
krjo napsal 08.01.22 v 12:00 10b.

JaroTA
JaroTA napsal 26.10.21 v 21:53 10b.

Moto pekná a tie doplnky ozaj top

JaroTA
JaroTA napsal 26.10.21 v 21:50

Ahoj ja mam CT od marca najazdené 6500km a okrem sedadla sa nesťažujem, chcem to riešiť gelom odkiaľ máš svoje je to rozdiel?
Recenzia pekná nejako tak som aj ja prišiel k CTčku tiež som chcel a veľmi Gs skúsenejší ma odhovorili a dobre urobili