NW200 – Irwin je novým rekordmanem v počtu vítězství v závodech SBK

Jezdec PBM Ducati Glenn Irwin vyhrál oba sobotní závody SBK a je historicky nejúspěšnějším jezdcem superbikové třídy na North West 200. Po čtvrtečním vítězství ve sprintu královské kubatury, který byl na čtyři kola, Irwin dokázal také v sobotu vyhrát oba závody na šest kol.

Glenn Irwin díky hattricku ve vítězstvích v letošních závodech královské kubatury prodloužil svou pozoruhodnou sérii vítězství v závodech superbiků. Celkem jich má na kontě jedenáct a hned o dvoje vítězství překonal dosavadní rekord, který patřil dvojici Michael Rutter a Joey Dunlop. Čtyřiatřicetiletý jezdec ze Severního Irska vyhrává pravidelně všechny závody třídy Superbike počínaje druhým závodem v roce 2017 až do současnosti.

V sobotním prvním závodu superbiků to bylo hodně podobné bitvě ze čtvrtečního podvečera, protože to byl Glenn Irwin, kdo bojoval o každý metr na trati s Davey Toddem. Severní Ir tuto bitvu nakonec vyhrál, když jezdce BMW porazil rozdílem 0,382 sekundy (124.854mph). Rozdíl je až neuvěřitelný, pokud si uvědomíme, že tu není řeč o závodním okruhu někde na autodromu, ale o klasickém silničním okruhu, který lemují vysoké obrubníky, keře a kamenné zídky.

„Moc to pro mě znamená, tolik jsem na to dřel,“ prozradil Glenn Irwin v cíli poté, co překonal rekord v počtu vítězství SBK na NW200. „V závodě jsem se cítil pohodlně. Věděl jsem, že je Davey silný, ale stále bylo možné se posunout na jinou úroveň. Toto je můj nejoblíbenější závod na světě a být nejúspěšnějším jezdcem třídy Superbike je hodně speciální.“

Na třetím místě závod dokončil Michael Dunlop (MasterMac Honda by Hawk Racing) a to i přesto, že byl po skončení závodu penalizován deseti sekundami. Pro čtvrté místo si dojel James Hillier (WTF Racing), pátý byl Michael Rutter (Bathams Racing) a šestý Fin Erno Kostamo (38 Motorsport ny Penz13-BMW).

northwest2024_saturday_superbike.pdf

Ve druhém závodě superbiků to bylo znovu o souboji Glenna Irwina (Hager PMB Ducati) s Davey Toddem (Milwaukee BMW). Po šesti kolech projel Irwin cílem jako první a na druhého Todda měl náskok 0,464 sekundy. Na třetí místo tentokrát dosáhl Dean Harrison (Honda Racing UK), který byl v kontaktu s vedoucí dvojicí, na níž mu ve finále chybělo 3,342 sekundy. Čtvrtý závod dokončil Michael Dunlop (MasterMac Honda by Hawk Racing), pátý byl Paul Jordan (Jackson Racing by Prosper2) a šestý Michael Rutter (Bathams Racing).

merrow-hotel-spa-nw200-superbike.pdf

V třídě Supersport získal čtvrté vítězství v rámci NW200 Davey Todd (Powertoolmate Ducati), který projel cílem první s náskokem 0,462 sekundy. Todd v sedle Powertoolmate tentokrát nedal Richardu Cooperovi (BPE by Russell Racing), vítězi prvního klání, žádnou šanci. Michael Dunlop (MD Racing) byl třetí. Byl to také Dunlop, kdo v posledním kole závodu nastavil nejrychlejší kolo 4’34,337 sekundy rychlostí 117,709mph. Čtvrtý byl Mike Browne (BPE by Russell Racing), Conor Cummins (Milenco by Padgett's Motorcycles) dojel pátý a Paul Jordan (Jackson Racing by Prosper2) skončil v závodě supersportů šestý.

tides-restaurant-supersport.pdf

V sobotu slavil Davey Todd další vítězství, když vyhrál závod třídy Superstock. V letošním ročníku NW200 to bylo jeho druhé vítězství v SST. Na druhém místě skončil Peter Hickman (PHR Performance), třetí byl dvaapadesátiletý John McGuinness (Honda Racing UK), který na stupně vítězů dosáhl poté, co z druhé pozice odstoupil Dean Harrison (Honda Racing UK). Pro McGuinnesse to byly první stupně vítězů od roku 2012, rovných třicet let poté, co v roce 1994 v závodě NW200 debutoval.

cp-hire-superstock.pdf

Závod třídy Supertwin byl ve znamení bitvy dvojice Peter Hickman (Swan Racing) a Richard Cooper (Jack Reid Cars). Vítězně z tohoto souboje vyšel první jmenovaný, jenž získal své třetí vítězství na NW200. V úvodu bojoval s vedoucími jezdci také Jeremy McWilliams (Bayview Hotel / JMW), ale tento šedesátiletý jezdec nedokázal udržet tempo svých soupeřů.

Jezdec Kawasaki Richard Cooper vedl po každém z prvních tří kol, ale Hickman v posledním čtvrtém kole zajel nejrychlejší čas s rychlostí 111.539mph a závod vyhrál rozdílem 0,489 sekundy. Mike Browne (Scott Racing) se dostal před McWilliamse a obsadil třetí místo. „R7 jela opravdu dobře,“ uvedl vítěz Peter Hickman. „Vždy si užívám závodění s Richardem, ale vím, že jsem rychlý přes pobřežní silnici, takže jsem věděl, že když se dostanu do Metropole jako první, mělo by to vyjít.“

milltown-service-station-supertwin.pdf

Druhý závod třídy Supertwin měl velmi podobný průběh, protože Richard Cooper vedl až do Metropole v posledním kole, jenže tam se znovu prosadil Peter Hickman a závod vyhrál rozdílem 0,855 sekundy. Hickman tak získal v třídě Supertwin double. Třetí místo vybojoval Jeremy McWilliams.