Honda GL1800 GoldWing (2016)

Vlastník versys2007
Vloženo 24.4.2018
Aktualizováno 23.8.2020

Parádní cestovní záležitost. Prostě Gold Wing.

První dojmy - Akcelerace, zátah, rychlost, spolehlivost.

Doplňky na motorce - Vyhřívané hefty a sedačky.

Průměrná spotřeba - 5.23143 l/100km

Pár let jsem jezdil na VN1700 (parádní stroj!!), předpokládaje, že to bude „poslední“ motorka. Ale pak jsem měl možnost prohlédnout si zblízka GL1800, nějaké recenze jsem přečetl, začal pošilhávat po inzerátech a po nějakém čase bylo rozhodnuto. Motorka je určená jednoznačně na kvalitní asfaltové cesty. Na vyspravovaných silnicích nižší třídy kupodivu lehce pocítíte při jízdě hrbolatý povrch cesty i když máte možnost u motocyklu elektricky nastavit tuhost zadních tlumičů buď pro jednoho nebo dva cestovatele a tuto informaci uložit do paměti stroje. Na nezpevněném povrchu, pokud po něm musíte jet, je pocit z jízdy již velmi nekomfortní. Na dálnici oceníte i tempomat, při parkování nebo potřebě zacouvat do kopce zase zpátečku, která je ovládaná tlačítkem na řídítkách a páčkou startéru. Sedadlo motocyklu jak pro řidiče, tak pro spolujezdce je velmi pohodlné, vyhřívané pro případ chladného počasí stejně jako rukojeti řídítek. Dalším vylepšením je možnost otevření průduchů s teplým vzduchem od motoru, nasměrovaných na boty řidiče. Je možné najet bez problémů 700km, aniž by jste nějak zvlášť sedlo pocítili. Ochranu před nepřízní počasí a větrem zajišťuje velké plexi, výškově stavitelné pomocí dvou zajišťovacích páček nad reproduktory. Dal jsem ho do nejvyšší polohy a i při výšce 2m mi to vyhovuje. Uprostřed plexiskla je ještě polohovatelná větrací klapka, která zajišťuje proud vzduchu na jezdce při opravdu horkém počasí. Zrcátka jsou skvěle umístěna, odklání proud vzduchu od rukou a navíc je v nich vše opravdu dobře vidět. Jejich nastavení je manuální.
Šestiválcový vodou chlazený motor o obsahu 1830cm3 s výkonem cca 95kW je v provedení boxer. Krouťák činí 170Nm. Zátah je famózní a lze jej opravdu srovnat s akcelerací elektromobilu. Těžiště je posunuto velmi nízko, takže v zatáčkách to můžete opravdu slušně naklápět. Převodovka je pětirychlostní, přičemž pátý stupeň je koncipován jako OD( Ower Drive). Díky neuvěřitelné pružnosti motoru však máte možnost jet na tento pátý stupeň v obci například rychlostí 50km/hod, za cedulí vezmete za plyn a za několik vteřin tam máte rychlost, jakou potřebujete. Při padesátce si motor tiše přede, při záběru se ozve sytý zvuk velkoobsahového motoru, přičemž ale výfukový systém je velmi tichý. Při průjezdu obcí tak chodci uslyší místo motoru spíše hudbu z rádia, mobilu, MP3 nebo flashdisku, vycházející z reproduktorů, umístěných na palubovce a v sedadle spolujezdce. Zvuk z reproduktorů je poslouchatelný cca do rychlosti 140km/hod, se zvyšující se rychlostí se automaticky zesiluje i zvuk z reprosoustav. Na levém řídítku je kromě ovládání ukazatele směru jízdy i ovládání rádia. Ostatně většina ovládacích tlačítek na motocyklu se týká právě nastavení a ovládání audia a komunikace.
Brzdy s rozdělovačem brzdných sil brzdí luxusně, ale v případě dvou cestovatelů už musíte počítat s celkovou hmotností skoro 550kg.
Zavazadlový prostor má ve dvou bočních a horním kufru objem asi 120litrů, takže pro jednoho paráda. Pokud si však s sebou vezmete baťůžek mnohdy to nestačí ?. Vyřešeno držákem na horním víku kufru a odnímatelnou taškou s obsahem 50l. Pokud jsou kufry prázdné, do horního kufru dáte např. dvě bundy a do každého bočního kufru jednu helmu. Víka kufrů se odjišťují ovladači na spodku horního kufru, popřípadě pomocí dálkového ovládání.
Protože jsem při své výšce potřeboval zvýšit i řídítka, použil jsem sadu MBL GL1800 Riser Kit od WINGSTUFF.com. Jsou to vlastně kónické podložky, které vložíte pod uchycení řídítek a na koncích se řídítka zvednou o cca 3cm.
Spotřeba je taktéž parádní, většinou se pohybuje okolo 5,7l/100km. Na plnou nádrž tak ujedete cca 350km

MGG
MGG napsal 08.09.18 v 00:27 10b.

SUPER STROJ...

podle-ženy-puberťák
podle-ženy-puberťák napsal 23.06.18 v 09:46

Golďas je Golďas, kdo nezažil nepochopí Na něm jízda není jízda ale plavba, ale ne na vodním skůtru ale na pořádném parníku. Při jízdě na něm jste pupkem světa a je vám šumafuk co se děje kolem, v tom okamžiku jste prostě v Nebi Já se ke GW vrátil před týdnem jen jsem byl líný vložit sem tu motorku. Hodně šťastných kilometrů

JirkaMetal
JirkaMetal napsal 15.05.18 v 12:01 10b.

Paráda gratulejšn.

mr-norris
mr-norris napsal 24.04.18 v 15:13 10b.

Bentley na 2 kolesách