KTM 1290 Super Duke R (2014)

Vlastník pistacik
Vloženo 3.7.2017
Aktualizováno 24.6.2020

KTM Superduke 1290 R. Každý vie čo je to za mašinériu. Je to nadupaný hypernakedbike.

První dojmy - Prvé dojmy boli asi nasledovné. Na prvý pohľad je to neuveriteľne krásna motorka. Agresívny vzhľad a nádherný zvuk dvojvalca to už je samo o sebe vražedná kombinácia heh. Napokon po skúšobnej jazde už nebolo čo riešiť a špekulovať.

Motorku bych doporučil pro - Moto je vhodnejšia pre jazdca, ktorý má už niečo za sebou, veľa dovolí, ale málo odpustí.

Doplňky na motorce - sedlo, páčky, nádržky, kufre, stupačky powerparts

Spomeniem pár dôležtých postrehov hlavne z bežného používania. O jazdení po okruhoch je toho plný net.
Ja svoje moto dosť používam aj na bežné každodenné jazdenie, či do práce, za frajerkou alebo po rožky do sámošky. Preto som bol na začiatku troška skeptický, či sa bude dať takáto činnosť vykonávať aj na nadupanom vojvodovi. Sám som tomu neveril kým som nevyskúšal. Ono to fakt ide hehe. Keď to porovnám s modelom 990 ktorý má zhodou okolností kamarát, je to úplne niekde inde. Na dukovi sa dá normálne kľudne jazdiť, či do práce alebo po tie spomenuté rožky heh. Motor je na dvojvalec kultivovaný (asi to bude vďaka pridaným sviečkam - stále porovnávam so SD 990). Necuká, nedrme, ide pekne plynule, rýchlosti krásne zapadajú. Dosť ma prekvapila spotreba, po 350km výlete a pár krát prebehnutom Dobšinskom kopci hore dole pekne na kolienko to vyšlo na 5,6l :D. Tak to už je aká vec heh. O spotrebu mi vôbec nejde, ale toto ma fakt prekvapilo. Keď už spomínam ten kopec, motor je ako z inej galaxie, to len ťahá, ťahá a ťahá, príde brzdenie pred zákrutov, ostro na brzdy, podradenie (abs bliká, antihopping pracuje), nájazd a cez apex von zo zákruty ako po koľajnici ( obuté mám momentálne sportsmart dvojky) vyškerený ako lečo :D. Najlepšie na tom všetkom je, že aj po celodennom výlete spojeným aj s blbnutím na našich kultových moto úsekoch sa domov vraciam neunavený, riť ma nebolí, chrbát nič. To je obrovské + každého motocykla, ale keď to ponúka aj nadupaný naháč, heh to už je úplne niekde inde. Možno je to aj vďaka gélovému sedlu z doplnkového katalógu.
Na Záver, je to neuveriteľne zábavný bajk. Dá sa využiť aj na bežné jazdenie, ale aj na okruhové šantenie. Myslím si, že na ňom dokáže jazdiť hocikto ( možno nižší ľudia by mali problém, lebo sedlo je vyššie) keď to zas porovnám s 990kou, ktorá je dosť surová. Vrelo odporúčam

Edit: 02.09.2019
Pridávam report po najazdení 28000km. Maximálna spokojnosť, je to stále top mašina.
Duke doteraz vykázal jedinú poruchu, a to ulomený držiačik, resp. matička zadného svetla. Ako som sa časom dočítal je to bežná porucha, chlapci z mattighofenu to moc dobre nevymysleli. Vibráciami a tvrdým podvozkom došlo k postunému pukaniu plastovej matičky. Kúpa nového by pravdepodobne nič nevyriešila, tak som zalial dve nerezové M8 DIN 7991 zápustné skrutky do svetla pomocou tekutého kovu. Zatiaľ najazdené 20 tis s touto úpravou a bez problému. Ešte by som mal spomenúť skrutku na "zkopávanie" stojanu. Tú som stratil cca pri 25000 km. Nikdy som ju nekotroloval či sa povoľuje :/. Osadená nová.
Na dukovi som bol v alpách aj v Rumunsku. Je to moto stvorená na zákruty, ale zvládne aj sólo svižné cestovanie. Do príplatkových kufrov sa bez problému dá zbaliť na týždenný trip. Ohľadne dlhodobej priemernej spotreby, tá je u mňa na 5,6 l/100km a väčšinu čau jazdíme vo dvojici.

gumakd
gumakd napsal 07.07.20 v 20:42 10b.

cali.
cali. napsal 02.05.19 v 17:34 10b.

Franz78
Franz78 napsal 21.06.18 v 05:38 10b.

take s necim podobnym jezdim pro svacinu do samosky...

joker-sk
joker-sk napsal 14.02.18 v 21:36

tato motorka vzbudzuje respekt. strasne zviera! tiez ma prekvapila ta spotreba. ja ma Duke 690R a pod 4,5 l to nejde. a toto ma o 100 koni viac raz si ju kupim!!!

joker-sk
joker-sk napsal 14.02.18 v 21:22