Yamaha XJR 1300 (2003)

Vlastník Tomino
Vloženo 21.6.2015
Aktualizováno 1.11.2015

XJR 1300, rok 2003, matka všech motorek, klasika, lokomotiva, dáma na dvou kolech...co o ní psát, každý ji zná, ne ale každý jí má, kdo jí nezná, nežije Sehnat kus v dobrém stavu, nebo vůbec ji sehnat, je fakt umění, měl jsem velký štěstí.

První dojmy - První jízda cca 300 km z Brna, jeto mimo highway, lehká seznamovačka, brutální nezvyk z Fároše, široký řídítka, posez jak v lavici, nad 140 km/h vítr ve vlasech :-) Čtvrt tunová machna, hrůza, ale po sto kilometrech si zvykám a je to lepší a lepší, nakonec je to fakt boží!! Ke konci cesty už řádně tahám a chechtám se do helmy, jo, neudělal jsem chybu, jsem rád že jí mám a už jí jentak nepustím

Motorku bych doporučil pro - Jednoznačně pro mně, dále pak pro fotry, důchodce, starý dědky, úchyláky na klasiku, cestovatele, střelce, popojížděče, pro lidi co maj jasno, že tohle chtějí.

Doplňky na motorce - Padáky, kufr, čirý blinkry, zadní LED lampa, manželka

XJRku jsem pořídil po tom, co jsem prodal svýho Ferdu, srdcovku, jenže, když jezdíte spíš cestovnějc a navíc ve dvou? Ferdův osud byl tím pádem zpečetěn, zmizel do světa dřív, než bych řekl borůvkovej koláč, mimochodem byl to můj nejrychlejší prodej mašiny, ze dne na den A proč XJR? Protože to je motorka s charismatem, je to jediná mašina o které jsem začal přemýšlet, nikdo jiný nenabízí nic, co by mně takhle chytlo za srdce a tím pádem po letech útěk od Hondy k Yamaze, nikdy neříkej nikdy...btw, Rossi taky tehdá utekl První zkušenosti s XJR proběhly cestou od prodávajícího, cca 300 km, nikdy před tím jsem na ní snad ani neseděl, motor tahoun, neuvěřitelnej kombajn, jede to pořád, je jedno jestli 50 na jedničku, nebo na pětku, prostě zatáhneš a jedeš, a svižně, hodně svižně, no a díky tomu to taky pěkně žere! Ale co, chci jezdit, tak spotřebu řešit nemůžu a nechci, to možná budu vždy tak týden před vejplatou. Brzdy bez komentáře, erjedničkový čtyřpístky brzděj a dobře, zadek nic moc, ale i ten se dá využít. Ovladatelnost je taková, že člověk má pod prdelí čtvrt tunovou mrchu a ještě s trubkovým rámem, kroutí se to, ale je to zábava, sériový řídítka měnit nebudu, vyhovujou tak jak jsou. Přední vidle jsou možná trošku měkčí na takovou váhu, kdyžtak pořeším do budoucna pružinama a jiným olejem, uvidím časem. Myslím, že to je ideální autobus na daleké cestování a hlavně ve dvou, zatím nemám nic proti, ale po větším nájezdu se uvidí, jak se s touhle dámou vyrovnat a ještě víc skamarádit. I když jsem byl zvyklej z Fároše na 150 koní, u XJRa je i tak zátah parádní, na tak těžký železo.

Mám najeto 2000 km a už vím, že tuhle potvoru chci navěky, není vůbec nic co bych jí vytknul, jistota jízdy je úžasná, užívám si to, tohle jsem potřeboval, teď jsem konečně našel to, k čemu jsem asi musel dospět. I jízda ve dvou je příjemná a žena si vysloveně libuje, oproti utrpení na Ferdovi, je to, jak už někdo řekl, rodinná motorka a když chci jet sám, sportovní jízda taky není problém, musím ale ještě hledat limity. Hydraulická spojka, paráda, brzdy super, možná by to ale chtělo k dokonalosti pancéřový hadice, převodovka a řazení, oproti Ferdovi nebe a dudy, zvuk sériových koncovek taky slušnej, až jsem čučel, Hondy se seriákem jsou doslova jak vysavač. Žádný doplňky neplánuju, chci jí mít v originálu, dokonce jsem přemýšlel, že bych vrátil zpět i červenou lampu a oranžový blinkry, ale zase takhle to pěkně ladí, možná časem pořídím nějakej štítek, ale stejně to zůstane nakonec tak jak u Horneta, taky jsem ho plánoval a nikdy tam nebyl Jo jasně, co určitě pořídím, kryt na olejovej chladič...Větší testování proběhne asi až v Alpách, kam se chystáme. Obuty mám Michelin Pilot road 2, jak jsem Micheliny na Fárošovi nenáviděl , tak teď jsem s nima maximálně spokojenej, motorka perfektně sedí. Toť zatím moje poznatky a dojmy.
Jediný mínus, které jsem zatím shledal, je spz s Béčkem, ne že by mi jako pražákovi vadili moraváci, to vůbec ne, ale evidentně na většinu pražáků v plechovkách tahle spz působí jak červenej hadr, nebo příležitost ukázat kdo z nich je větší kkt! Proberte se proboha!

A ještě něco, XJRka je šíleně fotogenická Lady Možná tady mám moc fotek, ale sám když jsem pročítal recenze uživatelů, v hodně případech jsem postrádal více fotek, tak snad, až někdo bude shánět právě XJRku, tak se tady uspokojí

Pro případný nemehla jako jsem já, bacha na vejfuky, fakt jsou po jízdě rozpálený, tak ať se někdo nespálí jako já, když se převlíkne do kraťas a pak jde dávat motorku na hlavní stojan!!! Léčba blbýho spálení je fakt na dlouho, nehledě na mučení u doktora při převazech U všech mých předchozích motorek nebyly vejfuky po jízdě tak vařicí, jako u týhle potvory a byly nahoře!

Na konci naší první sezóny najeto cca 4000 km. Motorka funguje tak jak má, neočekával jsme nic závratnýho, ale nakonec jsem byl hodně překvapenej, jak úžasnej to je bajk, univerzální, rodinnej, ideální na cestování v jednom, ve dvou, ale i na pěkný svižný lítání, spokojenost nadevše Přes zimu nic dělat netřeba, vše je v cajku, žádnej tuning, protože tahle Lady nic takovýho nepotřebuje a byl by hřích jí prznit! Připouštím, asi tam fláknu malej štítek a rychlý pruhy na ráfky Motorce děkuju, že je taková jaká je a já se za to o ní budu starat a příští rok jí vyvezu někam daleko Chci poděkovat Vaškovi (Factory-racing) za parťákování při našich vyjížďkách, super, díky kámo!

XJR, to nejlepší co jsem kdy měl tu čest sedlat, měl jsem vždy echt motorky, vždy to byly srdcovky, ale tahle je jinej vesmír. Jsem rád, že jsme spolu mohli být!

vlada1200
vlada1200 napsal 27.02.21 v 21:43 10b.

mira592
mira592 napsal 21.09.19 v 19:38 10b.

taky mam yamahu, ale podstatně lehčí, ideál město.

Taliján
Taliján napsal 26.11.18 v 22:54 10b.

Krasnej kus. Proc to ta YAmaha nedela dal? vzdyt by stim udelali pekny cisla...

Čadil
Čadil napsal 18.04.18 v 18:19 10b.

Chronicles
Chronicles napsal 26.02.18 v 13:58 10b.

Moc pěkně nafocený Mašina vypadá luxusně zachovale!!!