Yamaha FZ6 S2 (2007)

Vlastník Halucinátor
Vloženo 4.8.2018
Aktualizováno 9.11.2019

Naháč, po ktorom som sa obzeral už od mojich 18-tich, kedy som sa lúčil s mojou TDR 125.

První dojmy - Prvé dojmy boli samozrejme plné šťastia a opatrnosti. Zvuk veľmi umiernený až by som povedal príliš tichý. To je výhoda pri dlhších jazdách, nevýhoda v meste z bezpečnostných dôvodov kedže vás ostatní prehliadajú. Prvá jazda bola podobná ako na ER-6N, na ktorej som si rozširoval vodičák na "veľké Áčko", samozrejme prejav motoru a výkonnostné krivky boli rôzne (2-valec vs. 4-valec) a možno o niečo ostrejšie predné brzdy (FZ6 S2 má monoblokové 4-piestiky totožné napríklad s novou MT-07, oproti napríklad štandardnej FZ6 ktorá má šróbované dvojpiestiky, no stále ide "len" o axiálnu konštrukciu - no na tento motocykel úplne dostatočné).

Motorku bych doporučil pro - Túto motorku by som doporučil niekomu, kto vie čo chce a teda chce sa povoziť aj každodenne do mesta alebo na kratšiu túru či svižnejšiu jazdu. Určite nie na dlhé túry cez celý kontinent a kvôli nahej konštrukcii ani nie na dlhé presuny na diaľnici.

Doplňky na motorce - Od predchádzajúcich majiteľov mala niekoľko vylepšení ako napríklad malé tmavé plexi, veľký kufor a dva textilné postranné batohy, ukazovateľ zaradenej rýchlosti ktorý spočiatku neukazoval trojku (až nedávno som zistil ako ho správne naprogramovať), športový držiak ŠPZ (LED osvetlenie značky bolo napojené naopak a kedže diódy prepúšťajú prúd jednosmerne nesvietilo, stačilo teda prehodiť kontakty), reflexné pásiky na kolesách (s nimi teda vlastne s ich farbami som neskôr toľko špekuloval až sa mi zhnusili a strhol som ich)
Moje doterajšie úpravy:
Iné zrkadlá - sú čierne, modernejšie tvarované - tie pôvodné chrómované sa k tejto motorke vôbec nehodia kedže na nej skoro žiaden chróm nie je. Navyše tvarom pripomínajú skôr zrkadlá z choppra a sú veľmi krátke takže v nich nie je skoro nič vidieť.
Padacie protektory (padací rám by sa ale hodil viac).
Manuálny napinák rozvodovej reťaze
A aj keď neviem či je to doplnok ako taký ale spomeniem môj doma robený "paddock stand" vhodný akurát na čistenie reťaze, kedže na odmontovanie zadného kolesa je nepoužiteľný z dôvodu, že využíva dieru v oske zadného kolesa.
Do budúcna možno širšie a o niečo vyššie riadidlá, možno nastavovacie páčky. Laďák zatiaľ neriešim, je prehnane drahý a sériový výfuk má tiež pár výhod, aj keď sa mi zvuk FZ6 s laďákom páči oveľa viac.

Niekedy koncom leta 2018 som vymenil predné brzdové obloženie SBS Sinter. Účinnosť asi rovnaká ako pôvodné dosky konieckoncov tak to bolo aj deklarované. Staré obloženie by ešte nejakých 5000 km určite vydržalo ale radšej skôr ako neskôr.

Ďalej som vymenil páčku spojky a prednej brzdy za krátke dvojprstové s logom FZ6. Za tých pár eur čo stáli sa to určite oplatilo a som s nimi nadmieru spokojný.

16.11.2018 výmena sériových smeroviek za tmavé LED smerovky, nepôsobia takým rušivým dojmom (celá motorka je čierna a tie oranžové smerovky to proste kazili - môj názor), sú aj modernejšie tvarované. Prakticky ide o repliky smeroviek, ktoré sa dávajú na novú MT-10 alebo R1 či R6. Sú dobre viditeľné aj za priameho svetla.

Začiatkom sezóny 2019 som si z posledných úspor kúpil ladený výfuk Beowulf z ktorého mám veľkú radosť, no strašne sa mi nepáčil font toho loga (bol taký gotický alebo ako to nazvať) a fakt, že bolo prekryté držiakom na kufor, tak som ho dal dole a nahradil nálepkou Akrapovič :D Áno viem, že je to možno trochu pózerské ale mne sa to páči a to je hlavné.

Ako som už písal, po FZ6 som túžil už štyri roky, od mojich 18-tich, vtedy som však akurát len rozširoval na A2 a síce sa sem-tam nejaké papierovo "škrtené" 35 kw verzie naskytli, vždy za oveľa väčšiu sumu ako obyčajné "plnokrvníky". Popravde som najprv poškuľoval po kapotovanej verzii Fazer (mnoho ľudí si myslí že aj nahá verzia sa nazýva Fazer no nie je tomu tak). Takisto som až do poslednej chvíli chcel "obyčajnú" FZ6 N a nie FZ6 S2, pretože tých vylepšení naozaj nie je veľa - až by som povedal, že za tých 500 až 1000€ viac, o koľko verzia S2 oproti obyčajnej stojí sa to neoplatí. No všetko zmenila ponuka, ktorá sa naskytla priamo u nás v dedine.

Najazdených mám zatiaľ len niečo menej ako 4 tisíc km. Skúsenosti sú väčšinou pozitívne. Jazda veľmi hladká a kultivovaná (vďaka 4 valcu). Čo sa motoru týka, na bežné premávanie stačí točiť do tých 5-6 tisíc, kedy motorka už dáva pocítiť že v nej niečo je, no ešte to ani zďaleka nie je jej plný potenciál. V nízkych otáčkach však samozrejme neoplýva takým krúťákom ako veľké dvojvalcové Véčko. Nad 8-10 tisíc je to však typický urevaný vysokootáčkový radový 4 valec. Na bežné slovenské komunikácie je niekedy toho výkonu v týchto otáčkach až príliš (neviem si predstaviť ako môžu niektorí jednotlivci jazdiť v premávke na plný kotol na litrových superšportoch).
Čo sa bŕzd týka sú akurát - teda nevydesia ani neurazia, sú proste adekvátne. Vpredu hovoríme o dvoch kotúčoch, do ktorých "hryzú" axiálne montované 4-piestiky priamo z dielne Yamahy. Tlak na ne je vyvíjaný tiež axiálne riešeným brzdovým valčekom značky Brembo. Vzadu ide o klasický jednokotúč s jednopiestikom značky Nissin. Bežne používam najmä prednú brzdu prípadne obe, pri nízkych rýchlostiach napríklad na parkoviskách skôr zadnú. Mám verziu bez ABS takže sa počas brzdenia spolieham sám na seba. Tak som to aj chcel.
Podvozku nemám veľmi čo vytknúť, k tomuto typu motorky sa celkom hodí. Veľa ľudí sa sťažuje, že FZ6 je príliš "mäkká" no podľa mňa je tak akurát. Nehovoríme tu o okruhovke či superšporte a aj na ostrejšie jazdy na dobrej vozovke plne postačuje a to aj pri jazde vo dvoch.
Ovládateľnosť je tiež na postačujúcej úrovni, do zákrut padá skoro sama a je predvídateľná čo sa mne, ako pokročilému začiatočníkovi veľmi hodí. Ťažisko má nízko a v nízkych rýchlostiach má pri ovládaní riadidlami tendenciu pretáčania až máte pocit, že idete k zemi, no dá sa na to rýchlo zvyknúť.
Jazda so spolujazdcom na kratšie vzdialenosti je v pohode, aj keď jeho komfortu nepridáva výfuk pod sedlom a ani jeho sklon, kedže sa pri ostrejšom brzdení šmýka na jazdca. Samozrejme táto motorka a to najmä v nahej verzii nie je určená na dlhé túry ani v sólo jazde a nie to ešte v tandeme.
Úložný priestor pod sedlom je ako inak malý - tak na lekárničku a možno pár náradí, ktoré asi aj tak nevyužijem ak by sa niečo nedajbože pokafralo.
Spotreba je na moje prekvapenie veľmi konštantná - to bude asi tou striekačkou. Je skoro jedno akým štýlom človek jazdí, rozdiel je možno liter max. dva. Inak na diaľnici pri konštantnej rýchlosti 130 km/h sem tam nejaké obiehanie alebo aj na okreskách ak sa človek mierni, sa dá jazdiť aj za niečo málo pod 5 litrov. V priemere je to však niečo cez 5 až 6 a pri palbe možno 7 - 8 a nejaké drobné.
Servis som zatiaľ robil len bežný sezónny, teda po kúpe som vymenil len prevádzkové kvapaliny - olej + filter, chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu a vzduchový filter. Reťazová sada je asi v polke životnosti. Pneumatiky a spojku menil predchádzajúci majiteľ a pri kúpe boli prakticky nové. Chcelo by to ešte nové predné brzdové obloženie a asi budúcu sezónu respektíve v zime výmenu sviečok. Poruchy zatiaľ chvalabohu žiadne, dúfam že to tak aj dlho ostane. Samozrejme sa ozýval mnohokrát rozoberaní Yamatick teda čudný mechanický zvuk ozývajúci sa len pri určitých otáčkach, ktorý pochádza z hydraulického napináka rozvodovej reťaze. Údajne tým netrpia len niektoré Yamahy ale aj niektoré modely ostatných japonských či iných značiek. Na skúšku som teda objednal manuálny napinák, nasadil ho a zvuk prestal. Podľa kilometrov by to už časom chcelo vymeniť aj samotnú rozvodovú reťaz.

Motorka sa najlepšie cíti na dobrých okreskách v zákrutách a primeraných rýchlostiach, kým na nej ešte veľmi nefúka. Tak do 130 km/h je na pohodu. Cestovanie som na nej zatiaľ veľmi nepodnikal, najďalej som bol v Nitre cca. 180 km a nazad. Pri odubytovaní z intráku som si zabudol kľúč - to som šiel autom, takže som pani upratovačku poprosil nech mi otvorí izbu a zoberiem si veci a že na druhý deň donesiem kľúč na motorke. Tak som sa povozil. Inak na cestovanie priamo nie je stavaná kedže je to naháč ako som spomínal, aj keď má malé plexi, nepomáha skôr naopak, pretože vietor sa láme presne na úrovni helmy. Na druhej strane ak sa prikrčím na nádrž chráni skvele. V meste sa chová dobre, dá sa s ňou jazdiť ako so 125-kou takže žiadny problém.

sobul_
sobul_ napsal 26.11.18 v 00:27

FZ 6 S2 ...Foto i text ...10b...

zdalis
zdalis napsal 06.08.18 v 12:53 10b.