ČZ 180/487 (1992)

Vlastník MatroneK
Vloženo 2.12.2013
Aktualizováno 3.12.2013

Moje Strakonická Číza, motorka pro každý den

ČZ 125/453: Chtěl jsem malou kývačku, ale cena dvouvýfukových jawa-ČZ 125/355 byla tak vysoko, že sem nad ni ani moc neuvažoval, u typu 453 už to bylo lepší, ale za pěknej kousek s TP a nejlíp v původním stavu - moc drahé, většinou nad 15-20 tisíc, a to je dost, u mo
ČZ 125/476: Tady už byla situace lepší, co se týče ceny, ale výběr nic moc, a hlavně většinou hodně zanedbaný stav, krosové úpravy a podobné prasečiny...
ČZ 125/488: Můj typ 180, akorát z fabriky se 125 dvácovým motorem, ale ta přirážka za papíry (15 000 Kč, za přelakovanou motorku bez blinkrů a dynama- blázen)

První dojmy - Samozřejmě jen ty nejlepší, prostě jela jak zblázněná, kor po klasice Jawě 50/21 Pionýr na kterém sem začinal. Když sem ji kupoval, měla namontované 14. zubé kolečko (převod pro 125ccm, mělo tam být 16.z.) a zkrátka - rvala pracky ! Hlavním důvodem koupě Čezety byl její tuzemský původ. kupoval sem ji předloni na podzim, koncem listopadu, takže sem se jen párkrát projel a zazimoval. Tuhle sezonu už sem odjezdil celou tak si dovolím napsat pár řádků

První vyjížďka byla ještě, když v lese na silnicích ležel sníh a člověk kličkoval ve vyjetých stopách od aut- znáte to , ruce svrběly :D. Od dubna až do 24. listopadu sem najel 7 500 km za každého počasí - v letních vedrech i hustém dešti, v mlze, na námraze...

Jízda je komfortní a příjemná, ale na delší cesty by asi vadila nižší cestovní rychlost 80-90 km/h kdy jde motor pěkně plynule, a spotřeba je přijatelná. Problém je když trochu zafouká a zrovna je cesta trochu proti kopci (kdo zná Litomyšl-Polička), čtyřka se nechytá a cestovní rychlost klesne.Motor pořádně zabere až od středních otáček do maxima, které motocyklu vyhovují nejvíce - bublání na čtyřku 50-60 po obci, to člověku rve srdce poslouchat jak se motor trápí.

Ovladatelnost je díky širokým řídítkům dobrá, nejlíp se cítí v otáčkách, kde se méně projeví hendikep malého objemu.
Podvozek je čitelný a vím, co si můžu na Mitaskách H-03 dovolit. Přední vidlice z Jawy 350/638 funguje tak jak má, jen s olejem viskozitou podobnou M6A už měla tendenci trochu kopat - po ránu -3 stupně. Zadní kyvka je široko uložená, tuhá, hliníková a hlavně bez vůlí, takže se motorka v zatáčce nekroutí jak had.

Co se spotřeby týče, motor by furt bral 4 litry, já bych chtěl litry tři, asi mu to budu muset nějak vysvětlit. Jízda se spolujezdcem, je kvůli nižšímu výkonu méně příjemná, i když místa je na sedadlu dostatek- totiž já su dobytek vyžraná, kamarádi většinou taky, a na motorku, se kterou před školou poskakuju jako blázen (rozlepování spojky) přeplavuju karburátor, dvakrát prošlapuju a startuju se vší parádou s mohutným dýmem baby moc nejdou. Otočit klíčkem v autě, pustit klimu to je asi iná frajeřina :)

Největší problém byl v polovině sezony, na začátku prázdnin, kdy se mi rozsypalo ojniční ložisko (klec) a motor to sežral - kompletní generálka, navíc v pressu, aby se stihnul sraz, ale vše se povedlo a po týdnu už byla mašina v kupě a mohl sem zajíždět a stihl sem najet 280 km, abych aspoň trochu stíhal ostatním (panelky, kejvačka) a světe div se, ani jednou sem ji při zajíždení nekousnul :)

Celej problém s klikovkou nevím jestli dávat za vinu stroji, nebo špatnému dílu, každopádně mě motorka vždy dovezla - motor s rozsypanou ojnicí a hlubokými drahami v celém pracovním zdvihu válce, a dovezl mě 25 km od kamaráda domů.
Baterka totálně KO a zase mě dovezla.

Zkrátka mě Číza nikdá nikdy nenechala ve štychu a vždy dovezla, za což ji patří můj dík

VGT
VGT napsal 06.12.15 v 01:01 9b.

Pěkná Číza. Ať dobře a věrně slouží. Jen se mi zdá, žes to s tím vysvětlováním motoru kvůli nižší spotřebě benzínu možná trochu přehnal (hřeje se Ti koleno výfuku).
Že by malá hlavní tryska v karburátoru ? Co tam máš za průměr trysky a jaký zářez jehly karburátoru ?
A není to typ ČZ 488 (když je to objem 125 ccm) ?

Jirka4137
Jirka4137 napsal 31.10.14 v 10:33 10b.

Dobrá volba do začátků i na pojíždˇky. Moje první motorka na které jsem začínal taky 125 čz jen 476.

cof
cof napsal 27.03.14 v 10:52 10b.

pěkné

koudelka_v
koudelka_v napsal 16.02.14 v 06:58

Pěkná...ať i nadále slouží!

Radek2107
Radek2107 napsal 06.12.13 v 17:06

Na ČíZu nedám dopustit. Měl jsem typ 476, parádní motorka, dodnes vzpomínám, jak jsme na nich s klukama lítali, to byly časy. Za mě plná!