ČZ 180/487 (1991)

Vlastník Harg
Vloženo 26.7.2015
Aktualizováno 6.3.2016

Moje první mašinka, vždycky jsem chtěl nějaký starší český stroj. Japončíci jsou fajn, ale Jawaři/Čezetaři pochopí že našim strojům se to jednoduše nevyrovnýá :) Takže při výběru mězi Jawa/ČZ mi nakonec padlo oko na tuhle modrou krásku.

První dojmy - První dojmy se těžko hledají za situace, kdy šlo o první dvoukolý stroj se kterým jsem brázdil silnice. Nicméně první dojem byl, že motorka se nehorázně klepe, a za sitiuace kdy starý čezeťácký dvoutakt jede opravdu jen na vytoké točky, tak je jízda na téhle čezetce gurmánský zážitek. Rozmazané fleky v zrcátkách, po deseti minutách brní ruce. Upadly mi obě gumy ze stupaček, a vyšroubovala se mi krytka kontrolky :( To jsou ty stinné stránky.

Motorku bych doporučil pro - Dneska už staré (relativně) žeroucí dvoutakty moc lidem moc neřeknou, já jsem výjimka, já chtěl starý český stroj :) A tudíž motorku nedoporučuji nikomu jinému než dalším nadšencům do starších strojů:) My se shodneme že Yamahy, Hondy, Suzukiny, Ducatiny a kdoví co všechno našim Jawám a Čezetám "nesahají ani po kotníky" :)

Doplňky na motorce - Na zetce mám padáky, a opravdu jim vděčím, už jsem s ní žuchnul a mimo škráblého blinkru a ulomeného padáku se jí ani mně nic nestalo:)

Po předchozím majiteli je na motorce vzadu kufr. A já budu asi shánět ještě nějaké brašničky.

Na čezetě mi (kvůli dřívějšímu pádu) upadlo zrcátko, a jak jsem se ho snažil vykutit/opravit tak jsem jako správný kutil zničil i to druhé... Nicméně čezeta dostala nová zrcátka, chromovaná s větším ohniskem... To si neumíte představit jak najednou vidíte za sebe!!! Nevím či je to tím ohniskem ale já rázem poznám jestli za mnou jede auto nebo motorka! A mám z toho neskutečnou radost :3

Nedávno proběhla montáž nového 12V bezkontaktního Vape zapalování spojeného s předěláním elektriky. Tzn. Bimetalický přerušovač vyměněn za Elektronický. Přední parabola vyměněna za Wesem H4 a 55/60W žárovku. Zadní stop světlo vyměněno za Ledkový.

Přidán držák na mobil a 12V cigareťák na nabíječku apod.

V Současnosti je na Zetce namontovaná přístrojovka z 472.6 a já sháním funkční otáčkoměr a návody jak ho na motorku přidělat aby fungoval :) Jak tohle dodělám tak jí znovu pořádně nafotím a doufám že se bude líbit tak, jako mně!

Motorka je krásně lehoučká, což je rozhodně bonus, není žádný problém si s ní užívat zatáčky, motor ač není z nejsilnějších, tak to určitě není žádné ořezávátko. Do kopce jede hladce i na trojku, jen je potřeba jet na těch 5500 otáček. Za to bych udělil mínus, dvoutaktní jednoválec opravdu na nízké otáčky netáhne, ale opět zmiňuju že motorka byla vyrobena 24 let zpátky.

Co si budeme povídat, bubnové brzdy nejsou jedny z nejsilnějších, ale nedá se jim nic vyčítat, brzdí tak akorát:) Žádné palubní počítače, žádná složitá elektronika, všechno pěkně postaru jednoduše. Opravy vyjma těch nejsložtějších si zvládnu dělat sám:)

Motorka má všechny díly originální. V současnosti je na motorce akorát vyměněn bimetalický přerušovač za elektronický. Bimetalický měl příliš vlastností které jsem nezkousnul.

Co motorce nejvíc sedí je otázka. Potřebuju, a hlavně chci motorku na silnice, se kterou se ale nebudu bát vjet na polní cestu, a to tahle do puntíku splňuje:) Ani náročnější terén jí nedělal problém.

Cestovat dlouhé tůry na téhle motorce rozhodně nedoporučuji tintítkům které chtějí jet nějakou rozumnou rychlostí a vyžadují pohodlí. Pro ostatní to určitě dostačuje:) Z čízy vymáčknu 130, ale to je opravdu extrémní hranice kdy už i tenhle vysokotočkový dvoutakt trpí, běžně na rovině se s ní dá jezdit okolo 70-90, do většího kopce z ní nevymáčknete více než 40-50.

Já s ní za den ujel 360 km, a myslím že bych zvládl i víc.. Je to opravdu jen o zvyku a dávat si bacha na řidiče-idioty.

koudelka_v
koudelka_v napsal 21.04.17 v 12:13

Pěkná, ať slouží! Mám stejný model, jen v červeném provedení

Kybergreg
Kybergreg napsal 11.04.17 v 22:50 10b.

Moc pěkná. Já sháním starou ČZ 250/455, protože takovou měl táta.
A chci se zeptat, čím konkrétně jsi nahradil ten bimetalickej přerušovač?

Olísko
Olísko napsal 27.02.16 v 16:23 10b.

Pěkná je.I moje barva.Na mě dost málo fotek!

kehaj
kehaj napsal 27.02.16 v 09:58 10b.

Pěkná ČÍZA, přeju hodně spokojenejch km.

Bartéz1
Bartéz1 napsal 21.08.15 v 21:10 10b.

Pěkná motorka, zítra se potkáme.