Yamaha XJR 1300 (2002)

Vlastník Dráťa
Vloženo 1.2.2013
Aktualizováno 20.12.2014

XJR 1300 SP RP06. Legenda. Ikona. Klasika. Láska z plakátu. Takhle má motorka vypadat.

První dojmy - Mastodont. Motor v sobě nemá schovanou stáj závodních koní, ale stádo hrochů. Krouťák, o tom to celý je. Kdykoliv, kdekoliv.

Motorku bych doporučil pro - Pro staromilce, kteří milují klasiku. A nemají rádi plast. Doporučil bych trochu zkušeností, výkonově se XJR sice vyrovnají i dnešní "šestky", ale točivej moment a hmotnost, to už chce trochu "koule".

Doplňky na motorce - Neprasim klasiku. Bajk nenapadený domácím kutilem ani amatérským designérem. Po dvou letech ježdění pod sedlo přidána 12V zásuvka. Plánoval jsem sleštěný ráfky, ale nakonec z finančních důvodů vyhrály jen tenké samolepící proužky, i tak kola hodně zvýraznily. Ještě přijde na řadu odškrcení německých 72 kW na 78 kW. Od dřívějšího majitele upravené originál výfuky, jsou trošičku otevřenější a hlučnější, ale svody díkybohu nehnědnou.

Nechtěl jsem tak velkej objem, uvažoval jsem o malý Inazumě. Ale při 189 cm vzrůstu jsem na ní vypadal jako vosa na bonbónu. Navíc všichni kamarádi mě měli za trubku, šel bych s Inazumou objemem dolů. Dobrá tedy, bude to nadlitr. Jenže... Dvanáctka Inazuma je stejně prťavá jako sedmpade.. No jo, ale z čeho teď vybírat? ZRX? CB 1300? Nebo přišetřit na GSX čtrnáctku? Všechno krásný bajky, ale nic vyloženě nechytlo za srdíčko. Přece si nepořídim XJR, to je prostě moc, to je nejvíc, pak už nebude kam jít dál...

Když jsem XJR přivezl domů, bylo velmi milé překvapení, že ke klasickému vzhledu dodávali i výkon, krouťák, status ikony, skvělý brzdy, pohodlný sedlo a snad i něco, co bych asi nejlíp vyjádřil slovem fortel (majitelé staveb a motorek starších 40 let odpustí). Dokonce do ní zapoměli nalít i vodu, takže o starost míň. Jen rám je trochu sýrovej, ale trocha vlnění k tomu asi patří, podvozek je měkčí. Spotřeba není nic hroznýho, střízlivou jízdou se dá udržet pod 8 litrů, na hodně pohodový dlouhý cestě jsem se dostal pod 7 litrů (bez velký bagáže a sám). Ale přes 9 taky není problém. (rekord by voko 5,7 litrů pří jízdě stylem "želvička")

Kupoval jsem jetej kousek, i přes pár kosmetických chybek slušnej stav, byla na zemi (to jsem samozřejmě zjistil až po nějaké době), ale slušně opraveno, do štaflí není. Mám najeto svých 25 tis. km bez vážnějších závad, problém se středním dílem výfuku (pravděpodobně památka na předchozího majitele) a fouklé těsnění víka ventilů - už dvakrát, kebule nemá výdech a na skříni jsem ho nenašel. Celkem na budíku 65 tis. km, možná by to mohla být i pravda. Ročně si řekne o jednu zadní gumu, po dvou letech i o přední, jinak vyžaduje jen běžný servis á la ventily, podtlaky, olej. A mám známé na všech pumpách v kraji

Po problémech se středním dílem výfuku výměna za jiný kus - replika s chromovanými krytkami na bocích. (Chromovaný střední díl se montoval snad pouze pro japonský trh, pro americký a evropský trh pouze obyčejný ošklivý rezavějící - neověřená informace)

Březen 2013 - odškrceno ze 72 na původních 78 kW. Originál sada na odškrcení 105 € + poštovný, neoriginální díl 2 piva pro elektrikáře za 20 minut práce + cesta. Otestování po zlepšení počasí. Za návod děkuji http://www.yamaha-xjr.cz

Červenec 2014 - v předních vidlích progresívní pružiny a 20W olej. Velká změna, nutno podotknout, že k lepšímu. Při velkým předpětí pružin přední kolo hodně odskakovalo, po snížení předpětí XJR zvládá i jízdu vysoko nad legálními rychlostními limity, přestalo se vlnit. Můj nájezd přes 40 tis. km a žádné problémy.

Venca80
Venca80 napsal 06.02.23 v 14:48 10b.

Ahoj, dotaz ohledně toho odškrcení - podle toho návodu na xjr-cz stačí pro odškrcení pouze jeden z kontaktů stávající jednotky CDI zapojit na kostru. K čemu je tedy, respektive co obsahovala ta sada na odškrcení? Díky!

Ladin64
Ladin64 napsal 07.12.21 v 10:15 10b.

Taky jsem si splnil klukovský sen. Teď si užívám. Ať nám to jezdí.

lopen
lopen napsal 02.03.16 v 18:06 10b.

Moc pěkná mašinka brácha jí má taky a já snad taky jednou budu mít...

Myschan
Myschan napsal 22.05.15 v 17:02

Přeji Ti štěstí a spokojenost

BikeZ
BikeZ napsal 20.12.14 v 18:38

Krásná klasika co nestárne. Přeju krásné zážitky v sedle.