Jawa 50/21 Pionýr (1968)

Vlastník Aaronek
Vloženo 19.4.2011
Aktualizováno 15.11.2011

Moje první motorka. Začal jsem jezdit ve 12 letech a s fichtlem se ze mě vlastně stal motorkář na celý život

Co napsat, snad každý na něm dříve začínal. Nic jiného taky nebylo. Kdo měl peníze jezdil na Simsonu, který byl tenkrát snem každého z nás ...
Pro shrnutí uvádím, že to hovno jelo, ve dvou ještě méně a pořád jsem se v tom hrabal.
Jako malej kluk jsem se ale při věčných opravách naučil základní dovednosti s vercajkem a nakoumal jak se věci mají a jak to všechno vlastně dohromady funguje.

Na rovinu. Dnešní mládež, která začíná na skůtrech a špičkových strojích z Japonska a Itálie, kde prakticky není co opravovat, už nemá potuchy jak vzít stranový klíč do ruky a jak utáhnout šroub .
O principu funkce 2-taktu, natož 4-taktu, nemají ani páru a vrcholem je údiv s otevřenou hubou, když se člověk baví o výkonu motoru v koních.

Doba je ale taková, takže si nestěžuju, spíš mě trochu mrzí, že dnešní 15-ti letí kluci jsou na tom s technickými znalostmi tak mizerně...
A to nepíšu žádné bludy. V rodině a mezi kamarády máme 3 kluky ve věku 12 - 14 let a i když je tahám k motorkám a technice, tak je to očividně moc nebere.
Holt čumění do PC a plkání na Facebooku je nyní IN

No a fichtl ? to už je pro nás, co ho měli, jen nostalgie.
Když někoho na projížďce potkám na "fekálu" a že to fakt zřídka, vždycky ho pozdravím s myšlenkou, že to je poslední mohykán .

Erik69
Erik69 napsal 21.04.11 v 21:26

Já na mustangu jezdim už 3 roky a nikdy bych neměnil,mám ho moc rád.Jezdim na něm i do školy sice se mi tam smějí ale at jdou do prd--e.Buhužel v dnešní době je to opravdu jak ty píšeš.

ondra-pokos
ondra-pokos napsal 20.04.11 v 18:41

nádhernej fichtl mě k motorkám dostal děda a už mě u toho drží a podporuje jasnejch 10 b.

Aaronek
Aaronek napsal 20.04.11 v 15:54

Super Jsem rád, že tu jsou taky ještě kluci, který maj o motorky zájem a věnujou se tomu od mládí

Když někdy potkám "tele" ve svém věku, který neumí ani našroubovat matici na šroub, protože to točí proti závitu, tak si fakt říkám, kam ten svět spěje

Všem mladým fichtlařům moc fandím a přeju mnoho km bez oprav a nehod

ROURA
ROURA napsal 19.04.11 v 23:28

Tyjo to jsou vymazlený krasavci Zajímalo by mě, jak vypadají dneska. Snad to nikdo nerozebral a nevyhodil, jako že jich tak dopadlo..
Není snadné dneska potkat nějakýho zapálenýho mlaďasa do fichtlů. Poznal jsem takové lidi. To ano, ale většina to nebere moc vážně a příliš si neváží toho, že mají tu čest vozit se na 40 nebo 30 let staré motorce, která přežívá generace. Na těchto sránkách snad nikdo takový není a taky to tak vypadá
Fichtlařům zdar a věřím, že jestli budu mít někdy nějakého potomka, na první co ho posadím a řeknu ,,jeď" bude pionýr.

novatom
novatom napsal 19.04.11 v 19:10

Přesně jak psali kluci přede mnou. Za měsíc mi bude patnáct a už mam za se bou půlení motoru u pionýra (stejně jako kolega, pomáhal táta) klíč taky chytit umim a teď dokonce kompletně renovuju jednoho fichtla. Moji kamarádi sice doopravdy většinou jen sedí u PC (osobně to nechápu, když je venku takovejch hezkejch věcí) ale mám i spoustu kamarádů kteří prohánějí fekály a s nářadím to umí. Jsme v menšině ale rozhodně jsme nevymřeli.