Gilera Runner 50 (2002)

Vlastník BTjacker
Vloženo 11.11.2009
Aktualizováno 12.11.2009

Větší Italská padesátka s netradiční konstrukcí, ideální na každodení ježdění.

Kdysi jsem se začal zajímat o to, proč má tata v řidičáku i AM a já jen B. chvíli jsem bloudil internetem a přišel na to že i s mým řidičákem můžu řídit malou moto. Začal jsem hledat nějakou Babetu, protože spotřeba 2l na 100km mě lákala. Brzo jsem zjistil že existují i malé skutry omezené na 45km/h a díky tuningu jezdí běžně 80 a víc. Začal jsem číst fora a brzy jsem si vybral jetou Gileru. Nijak jsem nad tím nepřemýšlel, prostě za chvíli byla u mě v garáži:)

\r
Ještě původní majitel tam dal válec 70ccm Polini, fuk Gianelli Reverse a karbec DellOrto, takže z toho teď dostanu nějakých 90km/h (GPS) na rovině. I při slušném stoupání rychlost neklesne pod 70.
\r
Na volnoběh má krásný dunivý zvuk, když ale pootočím plynem probudí se šílená dvoutaktní sekačka:)Při kličkování mezi auty mě málokdo přeslechne. Díky nádrži ve středovém panelu a má nízko těžiště a je výborně ovladatelná.

\r
Na skutru se necítím nijak méněcenný, když plechovkářům začíná zabírat spojka, já už jsem dávno za křižovatkou a sleduji jejich vzdalující se světla ve zpětném zrcátku. Nehledám místo na parkování, neplatím za parkování a cenově mě to vyjde levněji než když jedu autobusem se studentskou slevou.

\r
Na skutru jezdím hlavně kvůli tomu že nemám noty na mašinu, kvůli spotřebě, parkování kdekoliv a kdykoliv a kvůli pojistce 200 kč na rok:) 1000ccm je sice krásná představa, ale jezdil bych na tom akorát jednou za rok na pořádný výlet a pak někdy o víkendu se jen tak projet po okolí. Velká motorka je pro zábavu a machrování, kdežto malý skutr je účelný dopravní prostředek.
\r
Kdybych přecházel na větší kubaturu, asi bych po dlouhém zvažování zůstal zase u skutra (Gilera Nexus 500, Burgman 400, T-max 500...) - Pohodlný neshrbený posez i pro spolujezdce, obrovské odkládací prostory, spotřeba stále 4l na 100km a rychlost přez 160km/h.

\r
Pro ty co se tu ohánějí tím že na skůtru jezdí ti co neumí řadit a jinými stejně inteligentními žvásty:
\r
Když jedu autem zacpaným městem, je to pořád to samé dokola: 1,neutral, brzda, 1,2, neutral, brzda, jedna, neutral, brzda... Nechtěl bych to samé dělat i na motorce. Za týden najezdím jen cestou do školy a zpět přes 200km, skutr postavím před dveře mezi kola, věci zamknu pod sedlo a nic neřeším. Je mi jasné že na skůtru nezažiju ten adrenalin z rychlosti, ale na těch pár set metrech k dalším světlům to snad ani nejde. Nemám peníze na to abych živil stroj s 9l spotřebou, motorku která mi bude jen stát v garáži opravdu nepotřebuju. Srovnávat mašinu a skutra prostě nejde, záleží na podmínkách a na tom k čemu stroj potřebujete. U mě je to jednoznačné.
\r
A ještě dodatek: Takové BMW X6, osmiválec s dvojitým přeplňováním, 450 koní s automatickou převodovkou u vás taky není auto? :D To že mě nepozdraví 18-letý namachrovaný frajírek, kterému rodiče koupili otevřeného horneta je mi úplně jedno. My skutraři se zdravíme vždy, ať už máme 50ccm nebo 800.

gozer
gozer napsal 14.11.09 v 15:33

hm sem sice odporuce skutru ale kdyz de o otevřeneho 2t tak se to da sežrat a na rajtovani po měste to asi bude lepsi nez naco jineho s řazenim jo a ten popis je fakt super

BTjacker
BTjacker napsal 12.11.09 v 20:57

Dík, chyby jsem snad už opravil. Popis jsem psal po přečtení komentářu u runnera Ktmka tak jsem chtěl popsat klady skútrů

Reider
Reider napsal 12.11.09 v 19:59

pěkná takže máš za deset

seča
seča napsal 12.11.09 v 16:00

pěkna mašinka a pěkný popis je to pravdive...a navic se skutry tuní nejlíp a vypada to pěkně mnoho zdařených km

Martic
Martic napsal 12.11.09 v 08:25

Pěknej ďáblík a dobrej popis (oprav si tam i->y)
Ať ti dělá jen radost , máš tam za deset