Yamaha YZF-R125 (2009)

Vlastník Deagle
Vloženo 25.7.2009
Aktualizováno 4.9.2011

Nádherná motorka od 16let. Zaslouží si býti označována za nejlepší ve své třídě ? Víc v mém popise :)

Yamaha YZF-R 125 - Co k ní napsat ?

Po 10 000km strávených v jejím sedle můžu konstatovat, že u ni přavažují klady nad zápory.

Dal jsem jí přednost před Aprilií RS, která je v kubatuře 125 to nejlepší, co můžete mít. Nicméně jsem už doma jednu RS měl, a to RS50. V 15 letech byla senzační, bohužel spotřeba byla dosti vysoká (7L) a také zrovna neoplývala moc vysokou spolehlivostí (kdo by to ale čekal od nakitované a nabroušené 50ky ;)), a tak byla nahrazena touto kráskou. Nikdy jsem toho nelitoval a snad ani nikdy nebudu.

Design

Nelze začít ničím jiným. Ostré linie a agresivní a sportovní tvary jí nelze upřít. Motorka vypadá víc dospěle a v laickém pohledu je tipována minimálně na 400ku.

Motor

Některými zatracovaný, některými vychvalovaný. Jaký tedy doopravdy je ? Po vlastní zkušenosti s motorem z CBR 125, Derbi GPR 125, můžu s klidným svědomím konstatovat, že YZF má nejvýkonější a nejpružnější motor ve své kategorii.
Jelikož je to 4 ventil, začíná se probouzet už od 2 500 ot/min. Citelné "nakopnutí" přichází v 7000 ot/min., přičemž motor poskytuje solidní dynamiku už od 6000 ot/min. V 10500 zasáhne omezovač otáček. Maximum točivého momentu (12,5 NM) je při 9000 ot/min. Spotřeba je až neuvěřitelná. Pohybuje se okolo 2,5 - 3L, dlouhodobou spotřebu mám 2,8-2,9 L, nutno ovšem podotknout, že s motorkou nejezdím moc podle předpisů ;). Maximální rychlost je 135 km/h podle tachometru.

Podvozek

S R 125 se nejlépe cítíte na zatáčkovitých silnicích s perfektním povrchem (jako asi každý SS). Na normální jízdu na našich silnicích, pokud se jim tak dá říkat, je podvozek skvělý, takže přeskakování "flastrů" na silnici vám nepříjde tak nepříjemné, jak by bylo u sportovní motorky zvykem. To se bohužel projevuje ve sportovní jízdě, kde motorka neoplývá zrovna moc dobrou jistou ve velkých náklonech. Nutno ovšem podotknout, že za to můžou také v určité míře naprosto nevhodné gumy Michelin Pilot Sporty, které mají úplně nesmyslný, nevhodný radius a směs také není nic moc. Jsem přesvědčen, že průjezdy zatáček a hlavně stabilita v nich se hodně zlepší namontováním jiných gum, například Pirellek Sport Daemon. Ani tak ale R 125 nikdy nebude mít v zatáčkách jistotu jako Aprilia RS 125 (2T), kterou si troufnu označit za závodní motorku na silnici.

Brzdy

Při normální jízdě zvládá svoji úlohu brzdový systém Brembo vcelku dobře, avšak vytknout mu musím vadnutí brzd kupříkladu po pár kolečkách na Hořickém okruhu.

Posaz

Je to velká motorka (rozměrově), o tom žádná . Měnší postavy, pod cca 170 cm, budou mít problém dosáhnout nohama na zem. Se svými cca 176 centimetry si jízdu na R125 nemůžu vynachválit. Sedlo není ani příliš tvrdé, ani moc měkké. Prostě tak akorát. Není problém najet za den i přes 400 km (párkrát se mi to i podařilo).

Úpravy

Podomácku vyrobený držák SPZ, vzduchový filtr BMC, proužky na kola, samolepky

Moje hodnocení:

+ design (vzhled dospělé motorky)
+ spotřeba (3L)
+ pohodlnost při cestování (posaz)
+ Tak trochu kundolap

- malý úložný prostor
- nižší plexi (fouká to víc, než by mělo)
- ceny příslušenství
- žádná možnost nastavení podvozku

Na závěr bych chtěl poděkovat svým rodičům, bez kterých bych o této motorce mohl jen snít. A za přečtení mé recenze (dosti ale pochybuju, že jste to vydrželi číst až do konce :D). Doufám, že jsem zodpověděl alespoň některé otázky na R 125 pro potenciální majitele. Pokud by vás něco zajímalo, klidně napište :), rád zodpovím.

Motorka byla zapůjčena do testu ČMN YZF-R125xDerbi GPR 125 -- 12.8.2010, číslo 38

Video

liborbanok
liborbanok napsal 26.10.13 v 22:25 10b.

super recenze a na ten objem vypadá fakt dospěle

Luke_Strya
Luke_Strya napsal 04.07.13 v 10:08 10b.

Velmi dobře jsi to tu popsal :))

pavelzelda
pavelzelda napsal 26.08.11 v 11:56

Jsou to nádherné 125-ky, krásný polepy máš ji moc pěknou a to nemluvím o popisu přeju spousty najetých km a samozřejmě za 10b.

Ales600
Ales600 napsal 25.04.11 v 22:47

Krásnej kousek ať slouží 10b

spajda94
spajda94 napsal 25.04.11 v 22:00

ohhh tu jsem chtěl místo mího CBR ale nakonec to vyšlo líp =D