Jawa 350/632 (1990)

Vlastník memphis.unv
Vloženo 26.7.2008
Aktualizováno 16.8.2012

naprosto klasická mašina, klasičtější byt nemůže.
všichni ji znají, všichni na ní jeli a já su do ní zamilovanej tak jako kdysi, tak jako první den, nedám na ni dopustit. dívám se po další mašině ale ona má svý místo v mé garáži navždycky

tahle mašina je něco jedinečnýho:
- 343 ccm
- 15 kW
- 30 Nm
- 170 kg
- max. 5000 ot./min.
- 4 l/100 km (dvoutakt)

ta mašina je těžká. těžkopádná ale přitom v rámci danejch možností brutálně silná:)
je to dvoutakt co se chová jako čtyřtakt, dvoutaktní řadovej dvouválec co se nedostane přes pět tisíc otáček:D
někdo říká že je to traktor, někdo nechápe jak na ní můžu jezdit, většina se diví že se s ní v zatáčkách tak držím a nechcu se pustit:)
mě to baví, nemám rád tu sterilitu, no nebyla by prdel nahánět ostatní po okruhu v něčem jako dodge ram?
ale člověk má pocit jako bůh když slyší to bručení, tělem vnímá vibrace říkající jak motor napíná sily, cítí nefalšovanej tah krouťáku a krotí do zatáčky tu obrovskou hmotu, tu hromadu poctivýho železa! miluju ten surovej živočišnej pocit.
su dost konzervativní člověk a tak mám obutý klasický mitasky, h-04 vepředu a h-06 vzadu.a kdo tvrdí že tos něma nejde na stupačku tak kecá
mašina je v původním stavu, mám rád originál.
koupil jsem ji za svou letní brigádu když mně bylo 17, což jsou už čtyři roky a nedám na ni dopustit. kromě zkratované kontrolky když se kontakt posunul na kostru jsem nikdy snad neměl jedinej problém, akorát teď už se přihlásila o generálku což ale u dvoutaktu neni nic překvapivýho. nechápu jak se něco tak těžkýho jako je tahle klika vytočí vůbec na tyhle otáčky:D
neni problém ujet na ní stovky kilometrů za den protože je pohodlná, sportovat na ní mě strašně baví.
akorát teda největší slabina je převodovka- to že je to naprosto kovářská práca nepočítám, to je pozitivní:)
jde spiš o to že je to čtyřkvalt a maximálka neni daná tim že motor by už na víc neměl silu ale že se dál nevytočí. čtverka se dostane na stejný otáčky jako nižší převody a tam skončí. pozitivum je že té maximálce je jedno jestli kopec jede nahoru nebo dolu:)

GO hotová
motor jsem si nechal udělat, neudělal bych to. pak byl nejdřív dostat motor do rámu a nakonec rozběhnout. ale zadařilo se, záběh jsem vzal svědomitě. v oleju se mohla koupat, plyn jsem lechtal, rychlosti v návodu dodržoval, většinou kopec v záběhu nepoznala a ze začátku jsem taky jezdil výhradně po rovině, se stmíváním aby se chladila a ne dlouhý cesty. vím, su magor tak snad se mně odvděčí, záběh mám za sebou a už jí začínám pomalu nakládat. motor se mně teda zdá zatim ztuhlej a bude potřeba rozjezdit, silu v nízkejch otáčkách má takže o něho strach nemám ale do vysokejch vůbec nejde. ale to se rozcvičí

jinak jsem si dával teď v nedělu první svižnější vyjižďku, pětkrát dřela pravá stupačka, jednou levá... to je divný, vždycky mně to šlo doleva líp
jinak jsem zjistil dvě věci:
1) když dře stupačka, dře koleno výfuku což dobrý neni
2) dá se vyklánět až k zemi ale nepřeskakovat v zatáčce ze sedla dovnitř úplně, to měkký odpružení to pak fakt nedává

12.9.2010- 270 km na jeden zátah, čtyři a půl hodiny v sedle. po hodině umírání mě přestaly bolet záda který mě sraly už tři týdny, po čtyřech hodinách začalo trochu bolet mezi lopatkama. takže pohodlí:)
jinak po přetvrzení tlumičů z prvního stupňa na třetí je to nebe a dudy, mašina je tvrdší ale o milion procent stabilnější

Marty68
Marty68 napsal 10.09.20 v 12:19 10b.

parádní srdcový popis.

Jeňula
Jeňula napsal 01.07.16 v 02:08

Hezká. Jawa fakt oplývá něčím těžko definovatelným... Nějak zvlášť to nejede, ani nesedí, ani nebrzdí - přesto skoro každého dostane a nepustí. Prostě Jawa.

Starane
Starane napsal 18.09.14 v 06:21

Ten vztah k Jawě mám podobný, ještě jsem nejel na ničem co by jí překonávalo takže .

Daver84
Daver84 napsal 14.08.12 v 18:55

no z nostalgie pěkný!...ale tam to začíná i končí bohužel,ale vůbec bych se nezlobil jí mít a vrátit se do doby kdy na ní jezdil
Venca v slůnce senu

kawazx10r
kawazx10r napsal 11.06.12 v 18:45

vypadá to strašně, jede to strašně, spolehlivý je to strašně, ale máš ji rád. to je až roztomilé :)