Jawa 350/632 (1989)

Vlastník JAWAMUNDOS
Vloženo 11.12.2022
Aktualizováno 30.1.2024

Byla za pár korun a nikdo jí nechtěl, tak jsme pro ní dojeli.

První dojmy - První dojmy byly normální k Jawě.. Při zkušební jízdě se ucpával kohout paliva, tak jsem byl rád, že jsem doskákal zpátky. Vše mělo být funkční, ale blinkry neblikaly, klakson netroubil, ani to nechtělo jet, ale mávnul jsem nad tím rukou a už jsme jí strkali do dodávky.

Motorku bych doporučil pro - Pro šílence a blázny jako jsme my.

Když jsme jí doma vyndali, tak jsem si říkal, co s tím budu dělat? Že ani nevím, proč jsme jí koupili. Byla to taková hromádka neštěstí, tak jsem jí hodil do kouta s tím, že se časem asi prodá.
Po nějaké době jsem si jí všiml, když jsem boural otvor na nové okno a motorka byla přímo u něj. Aby mi na ní něco nespadlo, tak jsem jí vytáhl ven. Říkám si, co s ní, akorát zabírá místo. Tak jsem jí opláchl, nafotil a šoupnul do inzerce. Týdny plynuly, já mezitím aspoň vyčistil palivový kohout, dal starou ruskou pneu na zadek, co jsem měl doma, protože ta původní byla holá a jel jí projet. Zaujalo mě, že motor nezvoní, motorka jede celkem hezky, a dokonce začaly i blinkry fungovat. Klakson teda ne. Jako by mi jawička říkala - nech si mě. Tak mě napadlo, že moje cestovní třišestjednička má už dnes takovou cenu, že by byla škoda jí tahat divočinou a bylo rozhodnuto. Na inzerát se stejně nikdo měsíce neozval, tak jsem ho smazal a holku si nechám.
Výhoda je, že to není a asi nikdy nebude žádný echt veterán a budu jí teda moct přetvořit k obrazu svému na expediční stroj. Tak jsem navštívil strejdu Gůůgla a jal se procházet podobné stroje, co se na nich dá upravit, aby to splnilo představu stroje k dalším dobrodružstvím. Barva je jasná - nádrž, kastlíky dostane ve žluté afrikacorps jako předchozí motorka. Přední blatník asi vyměním za plechový 638, protože, ten co je na motorce mi háže bláto na celý motor. Nevím, jestli je origo nebo ho někdo tunil. Přístrojový panel hodlám vyměnit za jednobudík, který bude za maskou z 639. Otáčkoměr je mi k ničemu, tak půjde do krabice. Pod nádrž bych chtěl umístit dvě sumky na zásobníky do samopalu, které by mohly posloužit jako lékarnička a brašnička na něco dalšího. Co se zadkem ještě nevím, ale asi dostane blatník z 634. Úpravy a opravy budu dělat postupně a za provozu, protože jsem zjistil, že nejhorší pro mě je, když motorku komplet rozeberu a potom leží roky v krabicích, protože na ní nemám čas. Takže tomu bych se chtěl vyhnout.
To je asi k motorce všechno, postupně třeba přidám fotky, jak se motorka bude měnit k obrazu našemu. Všechny naše motorky mají svá jména, tahle ještě ne, tak uvidíme, co k ní bude pasovat.

Rok 2023 - na motorce proběhla velká přestavba na expediční stroj. Dostala jméno Clint po známém herci, který hrál mnoho tvrďáků a tahle motorka je stejně drsná
Možná to tak nevypadá, ale úpravy spolkly docela hodně kaček. A stále je co předělávat. Barvu nakonec vyhrála šedá, aby se stroj nepletl s jinými. Odlišností na Clintovi proti originálu jsou desítky, tak je ani vypisovat nebudu.
V roce 2023 jsme se spolu podívali do 16 zemí ( mimo jiné Turecko, Albánie, Řecko, celý Balkán atd.), jeli jsme Palackého tisícovku i 1000 kilometrů JAWAMUNDOS a další akce, máme oficiální český rekord Nejrychleji ujetých 1000 km přes pět státu. Takže loňskou sezónu to byla jedna velká jízda. Snad rok 2024 bude podobný.

sekáčmagor
sekáčmagor napsal 16.12.22 v 10:36 10b.

Dobrá volba,dobrá značka,skvělý plán...

Akamu
Akamu napsal 13.12.22 v 20:16 9b.

Ty výfuky teda hustý :)
A přední blatník bych viděl na origo plasťák 639/640, jenom z toho někdo uřezal plasty co to drží dolu k vidli. Ono to tam stejně drží šrouby vevnitř / v lepším případě i výztuha vidlice (doporučuju instalovat pokud neni)

Agony
Agony napsal 13.12.22 v 20:11 9b.

To je fakt motorka tak do Ruska, mongolske stepi nebo na cinskej vychodni venkov.

Targus
Targus napsal 13.12.22 v 14:42 10b.

No, k moc velkému chlubení to není...
Ale co, něco se z toho časem vykřeše.
Blatník je hodně podobný plasťáku z nové Jawy 125 s rejžáckým srdíčkem. Tam pomůže jediné gumová zástěrka...

Jinak jedna 632, která běžela kolem mne, měla naklápěcí světlomet pomocí lanka, máš to tam taky? Byla to zajímavá vychytávka a dokonce i fungovala bez poruch...

Tak hodně štěstí a kilometrů bez nemilých událostí!

TryznitelDemonu
TryznitelDemonu napsal 13.12.22 v 11:07 10b.

Tak hlavne ze sterace stiraly.