Simson S 51 Enduro (1985)

Vlastník adamatejcek2
Vloženo 24.5.2024
Aktualizováno 25.5.2024

Simson S51 enduro, r.v. 1985, pôvodná farba, úprava

První dojmy - Veľmi pekný dizajn. Na svoju veľkosť celkom robustný Motorka padla do ruky okamžite. Bolo sa jej treba povenovať

Motorku bych doporučil pro - Motorka je vhodná pre ľudí čo sú manuálne zruční, majú radi vôňu dvojtaktu a páči sa im štýl týchto legendárnych strojov z NDR.

Doplňky na motorce - - ZT-S60 stage 1
- úprava originál výfuku na AOA1
- úprava sania

Už dlhšie som zháňal nejakého Simsona najlepšie vo verzii ENDURO ale bez úspechu. Podmienka bol pôvodný zachovalý stav. Chcel som ho hlavne z dôvodu jeho prepracovanosti, kvalite, jednoduchosti, dostupnosti kvalitných dielov, a hlavne štýlu ktorý tento ikonický stroj z NDR reprezentuje.

Jedno ráno sa mi ozval jeden pán že má doma pôvodného Simsona S51 ENDURO po otcovi len kvôli jeho kategórií (L3e) ho nemôže prevádzkovať s AM vodičákom ktorý sa dostáva k B (sranda je že ja som mal v tej dobe tiež iba B). Ale po vzhliadnutí fotografii som usúdil že to pekné ENDURO v pôvodnom patinovom stave na značkách za celkom dobrú cenu musím mať.

O necelý mesiac už bol u mňa doma rozobratý a všetko sa pekne čistilo a repasovalo okrem motora. Takto som odjazdil jednu sezónu a v zime prišiel balík z AKF s všetkým čo bolo treba na kompletnú generálku a úpravu motora. Ako kit pre cestovnú úpravu som zvolil klasický dvojkanálový valec s hlavou valca a piestnou sadov ZT-S60 STAGE 1 (7-8 PS) ktorá spĺňala moje požiadavky a v realite má veľmi pekné dielenské vyhotovenie. Ďalej som použil som novú kľukovku značky ZT-tunning. Všetky kanáliky som zlícoval a vyleštil. Ložiska komplet SKF, a guferá viton. Prevodovka bola v dobrom stave. Výfuk sa upravil na známu úpravu AOA1. Bolo ešte modifikované sanie 3D tlačeným vzduchovým filtrom vlastnej výroby. Karburátor som použil pôvodný 16N1 11 s ľahkými úpravami a doladením. Doplnil som výstupnú hriadeľ o 16 zubové výstupné koliesko a nové pneumatiky.

Pro zábehu motora vyladení karburátora, sania, výfuku som došiel k týmto záverom.
- Motor ma tichší chod ako originál (s odmyslením zvukov výfukových spalín), menšia teplota hlavy a valca (vonkajšia povrchová úprava hlavy a valca, tenšie piestne krúžky), menšie vibrácie.
- Krútiaci moment a výkon je v nižších otáčkach trošku slabší od originálu ale nad 5000 ot. to ožije a je tam spomínaný výkon, kľudne ako uvádza výrobca 7-8 PS.
- Lepšia akcelerácia a reakcia na plyn ako originál - motor je viac ostrý.
- Maximálna rýchlosť je cez 80km/h GPS.
- Cestovná rýchlosť je 65km/h GPS.
- Meraná spotreba pri cestovnej rýchlosti je 2,5l

Na Simsone som pobehal takmer celé Slovensko a môžem povedať že jazda je celkom pohodlná aj vo dvojici aj keď pri tom vyzeráte ako osi na bonbóne :), výkon upraveného motora dopĺňa dobre odstupňovaná 4 stupňová prevodovka ktorá je vďaka svojej konštrukcii presná a rýchla. keď sa motor drží v otáčkach zvládne aj dlhšie či prudšie stúpania väčšinou na 4ke niekedy 3ke. Rám je dosť tuhý, Simson zvláda dobre aj ľahký terén ale dobre sa cíti aj v meste či na cestách.

context
context napsal 31.05.24 v 09:20 10b.

Krásný Simson, taky všem hej vždy chtěl, ale nenašel jsem žádný pěkný zachovalý kousek, v originálním stavu. Přeji hodně spokojených kilometrů v sedle a ať ti dělá jenom radost

Vasko969
Vasko969 napsal 27.05.24 v 09:35 10b.

Krásna mašina, presne takúto som mal v r.1985 z Mototechny v Trnave za 6000 Kčs.Najazdil som na Simsone veľa tisíc km a vždy v najväčšej pohode. Paráda. Závidím Ti toho strieborného klasika.

Targus
Targus napsal 26.05.24 v 12:18

hruso25

Nečudoval.
Syn kdysi obdržel od pratety darem bábu, která měla najeto cca 600 km. Zůstala po strejdovi.
Takže ani ne pořádně zajetý stroj.
Trvalo mi rok, než jsem přišel na všecky fígle, co a jak udělat, aby to startovalo a jelo.
FInále bylo takové, že bába sama chytala jenom když jsi ji trochu rychleji vedl po chodníku.
Ale těch nervů...

DejvGSR
DejvGSR napsal 26.05.24 v 07:17 10b.

Měl jsem přesně takového, tuším 1985/86. Byla to skvělá motorka.

hruso25
hruso25 napsal 25.05.24 v 20:58

Doplním.
Máš krásny stroj. Pekné fotky, hlavne tá na prečerpavacej elektrárne Čierný Váh.
Simson je pre niekoho len začiatok motorkarčenia. O rok dva ho vymení za dospelú motorku. Pre niekoho je to srdcová záležitosť. Ja som v tej druhej ?.

Targus.
By si sa čudoval koľko Babetta žerie, hlavne nervov.